مجموعه : انشا زیبا

انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای زیبا درباره دوست خوب

بهترین کمک انشای زیبا درباره دوست خوب و داشتن دوست و رفیق و …را میتوانید این جا بخوانید و کمکی برای نوشتن یک انشای زیبا درباره دوست را پیدا کنید.

موضوع انشای دوست یکی از موضوعات زیبا و جذاب می‌باشد کـه میتوانید نمره خوبی بدست بیاورید.

7 انشای زیبا درباره دوست خوب را در این مقاله بخوانید…

انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای اول با موضوع دوست

دوست شخصی مهم در زندگی ماست و چه بسا دوست خوب چیزی اسـت کـه امروزه سخت‌تر از معادن طلا و یا عناصر جدید پیدا میشود. امروزه بـه دلیل وجود ناخالصی میان مردم خیلی سخت یک دوست ناب و واقعی پیدا می شود.

یک دوست خوب باید دارای شرایط خاصی باشد مثلا از نظر من: دوست خوب باید مانند یک آینه باشد بدی‌ها خوبی‌ها را بـه نرمی نشان بدهد گرچه هزاران تکه شود. دوست خوب باید یک راهنمای خوب باشد و راه‌هایي کـه برای خود می‌پسندد بـه ما نشان دهد و در تنگدستی و درماندگی بـه داد ما برسد «دوست ان اسـت کـه گیرد دست دوست / در پریشان حالی و درماندگی.» دوست نباید تازمانی کـه انسان داراست گرد ان بچرخد و در نداری ان را ترک کن وگرنه باید گفت «این دغل دوستان کـه میبینی مگسانند گرد شیرینی.»

امام علی می‌فرماید: دوستت كسی اسـت كه تو را از بدی باز بدارد و دشمنت ان كس اسـت كه تو را بـه بدی وادار كند. دوست خوب انسان را بـه طرف خدا می‌كشاند.

هنری فورد هم میگوید:
بهترین دوست و همراه من کسی اسـت کـه از من بهترین را بسازد. هنری فورد یادآوری میکند کـه یک دوست و همراه خوب باید فردی باشد کـه از هرکسی بهترین فرد ممکن را بسازد. اگر وقتمان رابا مردمی می‌گذرانیم کـه ما را تحت تأثیر خود قرار میدهند و ما را بـه زندگی بهتر هدایت میکنند، پس در مسیر درستی قرار گرفته‌ایم.

از این همه ی نتیجه می گیریم کـه دوست خوب مانند طلا و جواهر اسـت و بـه سختی پیدا میشود؛ پس اگر دوست خوب دارید بـه اسانی وی را از دست ندهید.انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای دوم درمورد دوست

حقیقت این اسـت کـه باوجود داشتن پدر و مادر و اقوام، هنوز هم تعداد زیادی از مردم برای گذراندن اوقات فراغت بـه دوستانشان وابسته هستند و بیشتر وقتشان رابا دوستانشان می‌گذرانند. اما هر دوستی، یک دوست خوب نیست. دانستن مشخصات یک دوست خوب در یافتن یک دوست واقعی بـه ما کمک می کند. وفاداری یک فاکتور اصلی و ضروری در دوستی و یا هر ارتباط دیگری اسـت. یک دوست خوب همیشه بـه دوستی‌اش وفادار اسـت و وفادار بودن یعنی این‌که بـه شایعات و حرف‌هاي‌ بدی کـه درباره دوستتان گفته میشود توجه نکنید و از گفتن شایعات و یا حرفهای زشت درباره آن ها پرهیز کنید. اگر چه دوستان خوب هم گاهی ازدست یک دیگر ناراحت و خشمگین شوند اما هرگز پشت سرهم، حرف بد نمی زنند.

بخشندگی و سخاوت یکی از علامت‌هاي‌ یک دوست خوب اسـت. یک فرد سخاوتمند حتی زمانی‌کـه توانایی و دارایی کمی برای بخشش دارد با کمال میل انچه کـه می تواند را می‌بخشد. این نشانه فردی اسـت کـه ارزش دوستی دارد زیرا این خصوصیت اخلاقی نشان میدهد کـه او ذهن و قلبی بخشنده دارد.
دوست واقعی کسی اسـت کـه بـه حرف‌هاي‌ ما گوش می دهد و سعی میکند ما را درک کند. یک دوست خوب وقتی چیزی را نمی‌فهمد یا درک نمی کند درباره ان موضوع سؤال میکند تا موضوع را کاملاً متوجه شود.

یک دوست خوب همیشه صادق اسـت و واقعیت را میگوید حتی اگر حرفش آزاردهنده باشد. یک دوست خوب برای این‌که شـما حس بهتری داشته باشید بـه شـما دروغ نمیگوید در عوض حقیقت را میگوید و شـما را نصیحت می کند. مثلا اگر لباسی مناسب شـما نیست یک دوست خوب با مهربانی میگوید: این لباس خیلی خوب نیست، من فکر می کنم ان یکی بهتر اسـت.

در پایان ذکر این نکته ضروری اسـت کـه همواره علاوه بر این‌که باید بـه معیار های انتخاب دوست دقت کنیم تا در دوست‌یابی موفق شویم، خودمان هم باید سعی کنیم خصوصیات یک دوست خوب را داشته باشیم.


مطالب مشابه : انشا درباره فصل زیبای بهار | انشا کوتاه درباره زیبایی های فصل بهار


انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای سوم درباره دوست

دوست یک واژه چهار حرفی اسـت و همه ی می دانند کـه بـه شخصی گفته می شود کـه با ما رابطه نزدیک عاطفی دارد. در عین حال میزان صمیمیت با دوست‌هاي‌ مختلف تفاوت‌هاي‌ زیادی دارد. با یک دوست رازهایمان را درمیان میگذاریم و با دوست دیگر بـه تفریح میرویم و دوست دیگر را بـه خانه‌مان دعوت می کنیم و… اما واقعاً دوست کیست؟

هر انسانی قلباً خواهان دوست اسـت؛ چراکه از تنهایی بیزار اسـت. هر شخصی باید دوستی را برگزیند کـه خوب باشد و درکنار او احساس آرامش کند. دوست خوب در همه ی لحظات سخت و شیرین در کنارت خواهد بودو نمیگذارد لحظه اي را احساس نگرانی کنی.

من هم دوست خویش را بسیار دوست دارم و با او همان‌گونه رفتار می کنم کـه دوست دارم او با من رفتار کند. بهترین لحظات زندگی هر شخصی، زمانی اسـت کـه درکنار دوستان مهربانش ساعت‌ها گرم گفت‌وگو میشود و حساب زمان از دستش می رود.

یک دوست خوب از شـما انتظار ندارد کـه همیشه حرف وی را تأیید کنید.

در عوض وقتی شـما عقیده متفاوتی دارید و با او موافق نیستید، بـه نظر شـما احترام می گذارد. اینکار باعث می شود روابط شـما جذاب‌تر شود زیرا دوستان خوب میتوانند نظرات مختلف خود درباره موضوعات مختلف رابا هم در بین بگذارند.

من درکنار دوستم احساس آرامش می کنم چرا کـه مدت‌هاست با او انس گرفته‌ام و وی را دوست صمیمی خودم می دانم. اگر زمانی ناراحت و غمگین باشم، با یک لحظه سخن گفتن با او، تمام غصه‌هایم را فراموش می کنم.دوست خوب، مانند فرشته‌اي اسـت کـه دنیا را برایت مثل بهشت میکند و درکنار او حتی خار هم در چشم انسان مانند گلی زیبا دیده می شود.

نتیجه مهم این اسـت کـه باید سعی کنیم بهترین دوست‌ها را انتخاب کنیم تا از بدی بازداشته شویم و بـه سمت خوبی‌ها حرکت کنیم تا بتوانیم انسان‌هاي‌ بهتری باشیم.

انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای چهارم درباره دوست

موضوع : یک دوست خوب چه خصوصیاتی باید داشته باشد ؟

* پیدا کردن دوست خوب همیشه مشکل اسـت

* اما این‌که تشخیص بدهیم کـه دوست ما واقعا” دوست خوبی اسـت یا خیر کار سخت تری اسـت.

* اما دانستن مشخصات یک دوست خوب در یافتن یک دوست واقعی بـه ما کمک می کند.

– وفاداری

* وفاداری یک فاکتور اصلی و ضروری در دوستی و یا هر ارتباط دیگری اسـت.

* یک دوست خوب همیشه بـه دوستی اش وفادار اسـت

* و وفادار بودن یعنی این‌که بـه شایعات و حرفهای بدی کـه درباره دوستتان گفته می شود توجه نکنید

* و از گفتن شایعات و یا حرفهای زشت درباره آن ها پرهیز کنید.

* اگر چه دوستان خوب هم گاهی ازدست یک دیگر ناراحت و خشمگین شوند اما هرگز پشت سرهم ؛ حرف بدی نمی زنند.

– صداقت

* یک دوست خوب همیشه صادق اسـت و واقعیت را می گوید حتی اگر حرفش اذيت دهنده باشد.

* یک دوست خوب برای این‌که شـما حس بهتری داشته باشید

* بـه شـما دروغ نمی گوید در عوض حقیقت را می گوید

* و شـما را نصیحت می کند.

* مثلا” اگر لباسی مناسب شـما نیست یک دوست خوب با مهربانی می گوید:

* ” این لباس خیلی خوب نیست ؛ من فکر می کنم این یکی بهتر اسـت.”

– درک کردن تفاوتها

* یک دوست خوب از شـما انتظار ندارد کـه همیشه حرف وی را تایید کنید.

* در عوض وقتی شـما عقیده متفاوتی دارید و با او موافق نیستید ؛

* بـه نظر شـما احترام می گذارد.

* اینکار باعث می شود روابط شـما جذاب تر شود

* زیرا دوستان خوب می توانند نظرات مختلف خود درباره موضوعات مختلف رابا هم در بین بگذارند.

– سخاوت

* بخشندگی و سخاوت یکی از علامتهای یک دوست خوب اسـت.

* یک فرد سخاوتمند حتی زمانیکه توانایی ودارایی کمی برای بخشش دارد

* با کمال میل آنچه کـه می تواند را می بخشد.

* این نشانه فردی اسـت کـه ارزش دوستی دارد

* زیرا این خصوصیت اخلاقی نشان می دهد کـه او ذهن و قلبی بخشنده دارد.

– درک

* دوست واقعی کسی اسـت کـه بـه حرفهای ما گوش می کند و سعی می کند ما را درک کند .

* یک دوست خوب وقتی چیزی را نمی فهمد یا درک نمی کند

* درباره ان موضوع سئوال می کند تا موضوع را کاملا” متوجه شود.خصوصیات دوست خوب در کلام ائمه

مولا علی «ع» : برترین دوست و برادر تو کسی اسـت کـه در کار خیر سبقت گیرد و تو را هم بـه سوی خیر بکشاند ؛ و تو را بـه نیکی فراخواند و یاری کند.

امام صادق «ع» : محبوبترین برادرانم نزد من کسی اسـت کـه عیبهای مرا پیش من هدیه آورد « و انها را بـه من گوشزد کند.»

حضرت محمد «ص» : همنشین شایسته همانند عطر فروش اسـت ؛ اگر چیزی بـه تو ندهد بوی عطرش بـه تو خواهد رسید.

مولا علی «ع» : بهترین برادران تو کسی اسـت کـه با راستگویی خود تو را بـه راستگویی دعوت کند و با اعمال نیک خود تو را بـه بهترین کارها فرا خواند.

مولا علی «ع» : بهترین دوست تو کسی اسـت کـه تو را شیفته آخرت کند ؛ و نسبت بـه دنیا بی رغبت کند و تو را در فرمانبرداری از خدا کمک کند.

انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای پنجم درباره دوست

دوست خوب چیزی اسـت کـه امروزه سخت تر از معادن طلا و یا عناصر جدید پیدا می شود

امروزه بـه دلیل وجود ناخالصی میان مردم خیلی سخت یک دوست ناب و وا قعی پیدا می شود .

یک دوست خوب باید دارای شرایط خاصی باشد مثلا از نظر من:

دوست خوب باید مانند یک آینه باشد بدی ها خوبی ها را بـه نرمی نشان بدهد گرچه هزاران تکه شود

دوست خوب باید یک راهنمای خوب باشد

و راه هایي کـه برای خود می پسندد بـه ما نشان دهد.

و در تنگدستی و درماندگی بـه داد ما برسد «دوست ان اسـت کـه گیرد دست دوست.»

دوست نباید تازمانی کـه انسان داراست گرد ان بچرخد و در نداری ان را ترک کن

وگرنه باید گفت « این دقل دوستان کـه میبینی مگسانند گرد شیرینی.»

نتیجه گیری : دوست خوب هم چون طلا و جواهر اسـت سخت پیدا میشود

پس اگر دوست خوبی دارید بـه اسانی وی را از دست ندهید .انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشای ششم درباره چگونه دوست خوب پیدا کنیم؟

مقدمه :

برخلاف دنیای مدرن امروز کـه ما در ان زندگی می کنیم، داشتن یک دوست خوب هنوز هم می تواند یک نعمت الهی باشد. شـما همیشه در زندگی‌تان با افراد جدید آشنا میشوید اما اکثر آن ها دوستان خوبی برایتان نمی‌شوند.

متن انشا :

برای پیدا کدرن یک دوست خوب یا دوستیابی ؛ خیلی مهم اسـت کـه اول بدانید دوستی واقعی بـه چه دوستی گفته می شود و برای خودتان تعریفی از یک دوست واقعی داشته باشید تا وقتی با فرد جدیدی آشنا شدید بفهمید کـه می تواند دوست خوبی برایتان باشد یا نه.

قدم اول:

بـه این فکر کنید کـه یک دوست واقعی چه مفهومی برای شـما دارد. بـه ان مشخصی و واضحی کـه فکر میکنید هم نیست. ممکن اسـت شـما بـه کسی احتیاج داشته باشید کـه خلاق و هنری باشد، درحالیکه برای یک نفر دیگر دوستی خوب اسـت کـه سرزنده و فعال باشد.

قدم دوم:

وقتی با کسی هستید بـه میزان اسانی خود با او دقت کنید. یک دوست واقعی باعث می شود کـه شـما با او احساس اسانی کنید. کسی کـه شـما رابا نظرات منفی خود بمباران می کند، و بـه جای این‌که تشویق کردن شـما بـه انجام کارهایی کـه دوست دارید انجام دهید، فقط از شـما انتقاد می کند، هیچ وقت یک دوست خوب و واقعی برایتان نخواهد بود.

قدم سوم:

تفاوت هاي‌ عقیدتی خودرا شناسایی کنید. بحث دوستی را سالم می کند چون شـما را وادار می کند در مورد همه ی چیز متفاوت فکر کنید. اما همه ی ما حد و ظرفیتی داریم. اگر کسی بـه خود جرات می دهد بـه خاطر پشتوانه قومی و نژادی خود درمورد پدرو مادرتان بدگویی کند، احتمالاً بهتر اسـت جای دیگری دنبال دوستی باشید.

قدم چهارم:

ببینید طرف مقابلتان برای سلامتی شـما نگران می شود؟ وقتی درمورد مشکلاتتان با او صحبت میکنید ببینید کـه خوب و بـه دقت بـه حرفهایتان گوش می دهد یا نه؟ دوستان واقعی کسانی هستند کـه همیشه برای دردودل ها دوستشان حی و حاضرند.

قدم پنجم:

درمورد این‌که آیا فرد مقابلتان می تواند دوست خوبی برایتان باشد یا نه صادق باشید. یک دوست واقعی کسی اسـت کـه می تواند شـما را در راه رشد و پیشرفت فردی همراهی کند. کسی کـه فقط هرچه شـما میگویید را تصدیق می کند یا باعث می شود احساس کمبود کنید، قادر نیست بـه شـما برای رسیدن بـه اوج توانایی هایتان کمک کند.انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

انشا هفتم کودکانه درباره دوست خوب

بـه نظر من یک نفر می تواند دوستان زیادی داشته باشد اما این‌که واقعا ان دوست ها خوب باشند را نمیتوان با چند روز کنار هم بودن متوجه شد.

من قبلا یک دوست خوب داشتم کـه از نظر اخلاق و سلیقه و چیزهایی کـه علاقه داشتیم بـه هم نزدیک بودیم و از باهم بودن و صحبت کردن باهم لذت می بردیم. ما حتی دریک سفر باهم همسفر شدیم و خیلی هم بیشتر هم دیگر را شناختیم. او دوست خوبی بودو ما همه ی جا باهم بودیم اما بـه دلیل یک اتفاق کـه بـه قول مادرم یک سوء تفاهم بود دوستی ما به پایان رسید.

من خیلی از این اتفاق ناراحت شدم چون بـه نظرم دوستان خوب کسانی هستند کـه در لحظات شادی و مخصوصا ناراحتی درکنار هم هستند و هم دیگر را تنها نمی گذارند. اما او بـه خاطر سوء تفاهمی کـه پیش آمد من را تنها گذاشت!

یکی از چیزهایی کـه در دوستی خیلی بد اسـت حسادت اسـت، اگر بـه موفق شدن و یا خوشحال شدن دوست خودمان حسادت کنیم و از شکست خوردن یا اتفاق بدی کـه برای او میوفتد شاد باشیم یعنی دوست خوبی برای او نیستیم.

دوست خوب هدیه خداوند اسـت و باعث می شود بتوانیم حرف هاي‌ دلمان را آسان بزنیم و خودمان را خالی کنیم.

دوست خوب هیچ وقت بـه ما کلک نمیزند و پشت سر ما بد نمی گوید.

دوست خوب همیشه طرفداری ما را می کند و در یاد گرفتن بهتر درس ها بـه ما کمک می کند.

امیدوارم بتوانم دوست خوبی برای دوستانم باشم.

انشای زیبا درباره دوست خوب | انشا درباره دوست و رفیق و دوستی

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت