جستجو در تالاب

کاشتن درخت چه فوایدی برای کره زمین دارد؟

کاشتن درخت چه فوایدی برای کره زمین دارد؟

فواید کاشتن درخت

یکی از زیباترین منظره خالق هستی کـه جلوه اي از تجلیات پروردگار علم اسـت همان درخت می‌باشد بـه همین دلیل نمیتوان فواید کاشت درخت را نادیده گرفت. درخت شاخص خرمی، سبزی، نماد آبادانی، موجب آسایش و رفاه مردم، پاکی و صفای طبیعت ودر نهایت تلطیف هوا اسـت.

 

بنابر این یک درخت تنومند در طول سال میتواند 23 kg دی اکسید کربن را از فضای اطراف جذب نماید و 2700 kg اکسیژن را بـه زمین پس دهد. البته فواید کاشت و پرورش درخت بـه قدری زیاد اسـت کـه علاوه بر تصفیه هوا مواردی هم چون پناهگاه حیوانات، ایجاد آرامش و … را در بر میگیرد.

 


مطلب مرتبط: اس ام اس روز درختکاری + متن برای روز درختکاری و هفته منابع طبیعی


 

کاشت درخت چه فایده هایی دارد

فواید کاشت درخت چه مواردی را شامل می شود؟

درخت «دار» یکی از بزرگترین گیاهان چوبی دیرپا اسـت کـه در علم گیاه شناسی با رشد ساقه و تنه می‌تواند از برگ ها نگه‌داری نماید. همچنین فواید کاشت درخت برای تمام موجودات زنده روی این کره خاکی بسیار زیاد اسـت. زیرا انسانها بـه طور مستمر از وجود درختان لذت میبرند و بـه غیر از مزایای اقتصادی با نگاه بـه آن ها، آرامش و سبک بالی را تجربه می‌کنند.

 

همچنین طبق تحقیقات صورت گرفته بیمارانی کـه بعد از انجام عمل هاي‌ جراحی دشوار و یا بیماران قلبی، اگر در اتاقی با پنجره رو بـه درختان و طبیعت بستری شوند قطعا سریعتر التیام مییابند. پس از فواید مهم درخت و درختکاری میتوان بـه موارد زیر اشاره کرد.

فواید کاشت چوب

اکوسیستم

درخت یکی از قشنگ ترین مظاهر خلقت و نشانه اي تجلیات پروردگار علام اسـت. همچنین فواید کاشت درخت بر اکوسیستم مواردی هم چون آبادانی، خرمی، سرسبزی، زندگی، تلطیف هوا، رفاه و آسایش مردم ودر نهایت پاکی و صفا طبیعت را بـه همراه دارد. بنابر این یک درخت تنومند در طول سال قادر بـه جذب 23 kg دی اکسید کربن می‌باشد و تقریباً 2700 kg اکسیژن بـه محیط اطراف خود پس می‌دهد.

 

یک درخت در طول یکسال می‌تواند اکسیژن مورد نیاز جهت تنفس دو نفر را تامین نماید. درختان با جذب مداوم اکسیژن از افزایش دمای این کره خاکی و بروز اثرات گلخانه اي پیشگیری میکنند.

فواید کاشت درخت چه مواردی را شامل می شود؟

آب و هوای بهتر

یکیدیگر از فواید کاشت درخت این اسـت کـه کیفیت آب و هوا را در منطقه مورد نظر بالا می‌برد. برای مثال شاخ و برگ درختان بـه نور خورشید اجازه نداده کـه بـه طور مستقیم بر روی این کره خاکی بتابد. بنابر این آب هایي کـه در دریاچه ها، رودها، داخل جنگل و اطراف ریشه درختان ذخیره شده اند دیگر تبخیر نمی‌گردند. بـه همین دلیل دمای هوا در فضاهایی هم چون جنگل نسبت بـه دیگر نقاط کره زمین معتدل تر اسـت.

 

همچنین درختان موجود در جنگل با ذخیره آب برف و باران در ریشه مانع هدر رفتن ان می‌شوند. سپس در روزهای بی باران و خشک، آب ذخیره شده آزاد می‌گردد و رطوبت نسبی بر جنگل خاک می‌شود. درنتیجه هوای معتدل سراسر جنگل را فرا می‌گیرد.

اکوسیستم

تصفیه هوا

درختان شباهت زیادی بـه ریه انسان داشته و برای نفس کشیدن زمین ضروری می باشند. انها با جذب گرد و غبار و گازهای سمی معلق در هوا، اکسیژن را بـه محیط پس میدهند. گازهای آلاینده شامل اوزون، دی اکسید گوگرد، آمونیاک و اکسید نیتروژن بوده کـه بـه همراه هوا معلق می‌شوند و از طریق برگ درختان جذب می‌گردند.

 

سپس درون پوست تنه و برگ ها ذخیره میشوند ودر عوض اکسیژن مورد نیاز انسانها و حیوانات جهت تنفس را تامین می نمایند.

آب و هوای بهتر با کاشت درخت

پناهگاه جانوران

فواید کاشت درخت فقط برای انسان نبوده و انواع جانوران را پوشش میدهد. زیرا زندگی بیشتر از 500 نوع گلسنگ، قارچ، پستاندار، پرنده و حشره بـه درختان کاملا وابسته اسـت.البته جاندارانی کـه در اطراف ریشه درختان نیز زندگی خودرا سپری میکنند قطعا هزاران نوع جانور و جاندار ریز و درشت را در بر میگیرند. همچنین درختان آشیانه هزاران پرندگان و حیوانات بی پناه دیگر بـه شمار میروند.

تصفیه هوا با کاشت هوا

افزایش کیفیت آب

یکی از خطرات مهم کـه سلامت موجودات زنده جهان از جمله انسانها را تهدید می‌کند همان آلودگی آب اسـت. پس با کاشت درختان تا حدود زیادی میتوان از این عارضه ناخوشایند جلوگیری کرد.همچنین درختان با کاهش قدرت بارش باران و با تصفیه آب توسط ریشه ها میتوانند آبخوان ها را مجددا پر نمایند. سپس درختان خطر سیل و روان آب ها را بـه طور چشمگیری کاهش می‌دهند کـه همین امر در کاهش آلودگی آب نیز موثر اسـت.

افزایش کیفیت آب

کنترل آب های سطحی و تغذیه سفره های آب زیر زمینی

جهت نفوذ آب بـه حجم یک لیتر در اراضی جنگلی و درختان پهن برگ تقریباً بـه 7 دقیقه و 40 ثانیه زمان نیاز اسـت. البته این زمان برای محیط خارج از جنگل بـه 4 دقیقه و 26 ثانیه کاهش مییابد ودر اراضی کشاورزی معادل 46 دقیقه و 46 ثانیه می‌باشد.

 

بنابر این در طول یک ساعت تقریباً 8.8 Liter در اراضی جنگلی پهن برگ، 0.22 Liter در محیط خارج از جنگل و 1.29 liter در اراضی کشاورزی آب وارد خاک میشود.چنین نتایجی از اهمیت پوشش گیاهی مختلف در جنگل ها خبر میدهد کـه از ایجاد سیل و تبخیر آب جلوگیری می‌کند. سپس سفره هاي‌ زیرزمینی بـه بهترین شکل ممکن تغذیه میشوند. ناگفته نماند کـه جنگل منشاء اکثر چشمه ها و رودخانه ها می باشد.

کنترل آب های سطحی و تغذیه سفره های آب زیر زمینی

فواید اجتماعی کاشت درخت

انسانها با دیدن طبیعت و درختان سرسبز همواره لذت می‌برند و حس زندگی، سبکبالی و آرامش را تجربه می‌کند کـه همین موقع بـه فواید کاشت درخت پی می‌برند. همچنین طبق مطالعات انجام شده بیماران قلبی یا افرادی کـه بعد از جراحی هاي‌ دشوار دریک محیط با دید طبیعی درختان و فضای سبز قرار می‌گیرند از روند بهبودی سریع تری برخوردار می باشند.

 

وجود انواع درختان در کوچه و خیابان شهر از پیوند قدیمی و مستحکم بین انسان و طبیعت خبر می‌دهد. پس جهت استحکام و پایداری این رابطه بهتر اسـت از درختان قدیمی و کهنسال محافظت بیشتری شود. تفاوت در استحکام، ضخامت و قد این درختان درصد زیبایی آن ها را تخمین میزند. درختان همیشه زنده هستند و انسانها با کاشت درختان مورد علاقه، بخشی از زندگی خودرا می سازند.

 


مطلب مرتبط: گلچینی از انشاهایی با موضوع روز درختکاری برای دانش آموزان


 

فواید اجتماعی کاشت درخت

فواید همگانی کاشت درخت

فواید کاشت درخت در محوطه ي خصوصی خانه ها بسیار زیاد بوده و با اینکار همسایه ها نمی‌توانند وارد منزل شوند. البته جهت کاشت درخت در اطراف منزل باید نوع و اندازه ان بـه گونه اي باشد کـه بـه حریم خصوصی همسایه ها تعرض نکند. البته اگر همسایه ها با این مساله مشکل نداشته و علاقه مند بـه درخت باشند قطعا بدون ایراد اسـت.

 

پس با انتخاب مناسب و دقیق محل کاشت درخت میتوان نما و فضای خانه هاي‌ اطراف را اشغال نکرد و جلوه زیبایی بـه انها بخشید. البته کاشت درخت در حیطه شهر باید مطابق نماسازی و نقشه پیش برود. البته هدف از کاشت درخت توسط شهرداری این اسـت کـه با ایجاد فضای سبز بر روی پیاده روها بتوانند نمای شهری و مصنوعی را پشت این صحنه هاي‌ دلنشین و زیبا مخفی نمایند.در نهایت شهروندان زمانی کـه پشت ترافیک هاي‌ سنگین گیر می‌کنند با نگاه بـه این مناظر طبیعی از استرس خود می کاهند.

فواید همگانی کاشت درخت

فواید زیست محیطی کاشت درخت

فواید کاشت درخت از لحاظ زیست محیطی شامل حفظ پناهگاه حیات وحش، منابع آبی، پاکیزگی هوا و ایجاد نمایی زیبا می‌باشد. همچنین پاکی و چگونگی آب و هوا با توجه بـه میزان بارندگی، باد و میزان تابش نور آفتاب تعیین می‌شود.

 

همچنین در فصل تابستان اشعه خورشید توسط برگ درختان جذب شده ودر فصل زمستان ان را فیلتر می‌کند و بـه طبیعت باز می گرداند. بنابر این در فصل گرمای تابستان بـه زیر سایه درختان پناه برده و از نسیم خنک ان می‌توان نهایت لذت را برد. در نتیجه اکثر افراد در اطراف خانه یا حیاط خود، حداقل یک درخت را کاشته اند تا از زیبایی و فواید ان بی بهره نباشند.

 

یکیدیگر از فواید کاشت درخت این اسـت کـه شاخ و برگ هاي‌ ان همانند یک بادشکن عمل میکند. سپس در زمان بارندگی هاي‌ شدید در برابر آب هاي جاری و باران مقاومت کرده و از ایجاد سیل جلوگیری می‌نماید.همچنین در بوته ها و علف هاي‌ زیر درختان بلند قد، قطرات شبنم کاهش بوده ودر شب کمترین انرژی رادیات از سطح خاک اطراف درختان آزاد میگردد.

 

درختان بـه دلیل درجه دمای کمتر و خنکی کـه ایجاد می‌کنند با کاشت آن ها در نقاط مختلف شهر و باوجود موانعی مانند ساختمان ها منجر بـه ایجاد تعادل دمایی بیشتری می‌شوند. درنهایت ایجاد فضای سبز، درختچه، درخت و شمشادها در نقش یک فیلتر هوا ظاهر میگردند و با مکانیزم خود گرد و غبار را جابه‌جا میکنند.

 

سپس دی اکسید کربن، دی اکسید گوگرد و منواکسید کربن را جذب نموده و اکسیژن را آزاد می‌کنند تا هوایی سالم و تصفیه شده در معرض ریه انسانها قرار دهند.

فواید زیست محیطی کاشت درخت

فواید اقتصادی کاشت درخت

قطعا فواید کاشت درخت تنها در تصفیه هوا و تولید اکسیژن خلاصه نشده و بسته بـه نوع، شرایط آب هوایی جهت رشد، اندازه و کاربرد ان طبقه بندی و ارزش بندی می‌شود. زیرا استفاده از درختان بـه صورت مستقیم و غیر مستقیم می‌باشد.

 

برای مثال نقش انها در افت مصرف سوخت انرژی بـه شکل استفاده مستقیم اسـت و بهره وری از تمیزی و خنکی، استفاده از سایه درختان روی خانه ها و اطرافشان، بـه عنوان بادشکن جهت استفاده کمتر از کولر و … را شامل میشوند. البته با افزایش طول عمر درختان قطعا ارزش آن ها نیز افزایش می‌یابد.

 

فواید غیر مستقیم درختان در مقایسه با فواید مستقیم گستردگی بیشتری داشته و بیشتر جنبه همگانی را در بر میگیرند و کمترین تمرکز روی جنبه فردی اسـت. پس با افزایش وسعت فضای سبز، میزان ساخت منازل مسکونی و ساختمان سازی کاهش می‌یابد.

 

همین امر منجر بـه کاهش تراکم جمعیت شده و تقاضا برای نیرو هم چون برق و آب نیز کمتر میگردد.البته امروزه حذف فضاهای سبز با هدف برج سازی و افزایش سرسام آور هزینه قبوض بـه وفور دیده می‌شود. پس با کاشت درخت میتوان هزینه تولید و نصب تصفیه هوا را بـه کمترین حد ممکن رساند

 


مطلب مرتبط: 15 اسفند روز درختکاری


 

فواید اقتصادی کاشت درخت

 

سایر فواید کاشت درخت

همان طور کـه قبلا اشاره شد فواید کاشت درخت بـه قدری زیاد اسـت کـه موارد مختلفی را در بر میگیرد. پس جهت پی بردن بـه ارزش و اهمیت کاشت درخت و نقش انها در نگه داری و حفظ محیط زیست موجودات زنده بایستی از موارد زیر مطلع گردید.

 • طبیعت بدون کاشت درخت، زشت و ناموزون میگردد. زیرا وجود درخت و جنگل در زندگی انسانها و صحنه طبیعت منجر بـه ایجاد زیبایی، طراوت، پاکی، صفا، رفاه، آسایش، سبزی و شادی می‌شود.
 •  
 • درختان در واقع نبض زمین محسوب می‌شوند و زندگی تمام موجودات زنده از جمله انسانها ، حیوانات و حتی برخی گیاهان بـه آن ها وابسته اسـت.
 •  
 • شاخه و برگ ها درختان منبع تغذیه اکثر حیوانات و برخی مواقع انسانها هستند. همچنین در تغذیه دام ها جهت تولید گوشت مورد استفاده انسانها نقش اولیه را ایفا میکنند.
 •  
 • میوه مصرفی انسانها و حیوانات از طریق درختان تامین میشود. بنابر این در تغذیه و فراهم نمودن ویتامین هاي‌ ضروری بدن تاثیر بسزایی دارند.
 •  
 • چوب مورد استفاده در صنایع چوب بری و ساخت وسایل منزل بر عهده درختان موجود در جنگل اسـت.
 •  
 • درختان بـه طور معجزه آسایی از فرسایش خاک کشاورزی جلوگیری کرده و بازرسی سیل نقش اصلی را ایفا میکنند.
 •  
 • درختان در تبدیل و تغییر آب و هوا و همچنین اعتدال ان نقش پررنگی دارند. همچنین تشکیل و گسترش جنگل از طریق کاشت درختان علاوه بر این کـه در روند آب و هوا موثر اسـت بلکه باعث حشر و نشر پرندگان و دیگران حیوانات وحشی و اهلی میشود.
 •  
 • برخی گیاهان قادر بـه جذب از طریق ریشه خود نمی باشند و بـه دلیل ریشه کم و ضعیف، آب مورد نیاز را از ریشه و سایه درختان تامین می‌کنند.
 •  
 • برگ هایي کـه از درختان جنگل در پاییز می ریزند کشاورزان انها را گرد آوری کرده و بـه عنوان کود در اراضی کشاورزان مورد استفاده قرار میدهند.

سایر فواید کاشت درخت

جمع بندی

درخت شاخص خرمی و سبزی، نماد آبادانی، مظهر زندگی، موجب رفاه و آسایش مردم، باعث تلطیف هوا و پاکی طبیعت اسـت. بنابر این فواید کاشت درخت بـه قدری زیاد اسـت کـه باید این پروسه را روز بـه روز گسترش داد.از مهمترین فواید کاشت نهال و درخت میتوان بـه حفظ اکوسیستم، افزایش کیفیت آب و هوا، تصفیه هوا، پناهگاه جانوران و … اشاره کرد. البته کاشت درخت از لحاظ اجتماعی، اقتصادی، همگانی و … نیز فوایدی دارد کـه نباید انها را نادیده گرفت.

 

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
خوابگاه دانشگاه خوارزمی کرج، پس از زلزله (+ فیلم)
خوابگاه دانشگاه خوارزمی کرج، پس از زلزله (+ فیلم)