جستجو در تالاب

تاریخ روز ارتباطات و روابط عمومی و تاریخچه آن

تاریخ روز ارتباطات و روابط عمومی و تاریخچه آن

درباره تاریخ روز ارتباطات و روابط عمومی

17 مه کـه برابر اسـت با 27 اردیبهشت ماه بـه عنوان روز جهانی روابط عمومی و ارتباطات انتخاب شده اسـت. این روز صرفاً یک تاریخ یا یک صفحه در تقویم نیست. بلکه سرفصلی از مفاهیمی مانند تخصص، علم، هنر و تعهد اسـت. روابط عمومی یک کار دلی اسـت و تا زمانی کـه عشقی در کار نباشد افراد نمی‌ توانند بـه این حوزه وارد شوند. روابط عمومی را تنها نمی‌ توان یک شغل درنظر گرفت.

 

بلکه اینکار یک ویژگی انسانی و اخلاقی می‌ باشد. مرحوم پزشک نطقی بنیانگذار روابط عمومی در ایران دراین باره می‌ فرماید روابط عمومی یک شغل اداری نیست. بلکه یک شغل اداری اسـت. زیرا تمامی افرادی کـه دراین حوزه فعال هستند با عشق و شور و نشاط و بهره‌ گیری از تکنولوژی‌ هاي‌ روز دنیا و تزریق هنر و تفکر دراین حوزه گام برمی‌ دارند.

 

ارتباطات و روابط عمومی چیست؟

ارتباطات و روابط عمومی چیست؟

اصطلاح روابط عمومی برای اولین بار در آمریکا ودر اتحادیه راه آهن بـه کار برده شد. در ایران نیز برای اولین بار در شرکت نفت و دفاتری کـه در ان شرکت ایجاد شده بود روابط عمومی بـه کار برده شد. روابط عمومی در زبان عربی العلاقات العامه ترجمه شده اسـت. از ان بـه عنوان یک ابزار مدیریتی برای فعالیت‌ هاي‌ علمی، الکترونیکی استفاده می‌ شود. تعاریف مختلفی از روابط عمومی از طریق کارشناسان و صاحب نظران ارائه شده اسـت.

 

انجمن متخصصان روابط عمومی درسال هزار و سیصد و نود و پنج تعریف جامعی را از روابط عمومی ارائه داد. این انجمن گفت روابط عمومی عبارت اسـت از مدیریت تعامل و تفاهم میان سازمان‌ ها و ذی نفعان کـه بـه تضمین منافع مشترک و اعتماد مقابل می‌ انجامد. همچنین باعث افزایش اعتبار و رضایت طرفین می‌ شود.

 

رکس هارلو نیز کـه یکی از پیشگامان روابط عمومی در سراسر جهان اسـت می‌ گوید روابط عمومی یک دانش اسـت کـه با توجه بـه ان سازمان‌ ها آگاهانه تلاش می‌ کنند مسئولیت اجتماعی خویش را قبول کرده و بـه ان عمل کنند تا بتوانند تفاهم و پشتیبانی کسانی را کـه برای پیشرفت و توسعه ان ها اهمیت دارند بـه دست آورند. انجمن معتبر روابط عمومی کشور آلمان نیز دراین باره می‌ گوید روابط عمومی تلاشی آگاهانه و قانونی برای ایجاد تفاهم و اعتماد و شناخت متقابل برای تحقیقات علمی و صریح و مستمر اسـت.

 


مطالب مشابه: 27 اردیبهشت ماه روز ملی ارتباطات و روابط عمومی


 

تاریخچه ارتباطات و روابط عمومی

تاریخچه ارتباطات و روابط عمومی

از زمان‌ هاي‌ گذشته تا اکنون ارتباطات همیشه یک موضوع بسیار مهم برای بشر و انسان‌ ها بوده اسـت. در زمان‌ هاي‌ قدیم مسئولیت حمل و نقل پیام‌ ها و فرمانروایان را اشخاص بسیار مهمی بر عهده می‌ گرفتند. علاوه بر این از دود نور و پرچم نیز برای برقراری ارتباط و جابه جایی پیام‌ ها استفاده می‌ شد.

 

اغلب این کارها در نقاط بلند برج‌ ها یا مکان هایي کـه برای اینکار ساخته شده بودند استفاده می‌ شد. بعد ها از کبوتر نامه رسان و اسب‌ ها نیز برای ارسال پیام‌ ها استفاده شد. تاریخچه ارتباط بـه شکلی کـه در امروز قرار دارد بـه اوایل قرن نوزدهم برمی‌ گردد. دراین زمان با کشف الکتریسیته و خاصیت انتقال سیگنال از طریق ان برای اولین بار یک پیام با سرعتی زودتر از سایر انتقال دهنده‌ ها فرستاده شد.

 

تلگراف اولین وسیله‌ اي بود کـه برای پیام در دنیا مورد استفاده قرار گرفت. در ان زمان افراد برای ارسال پیام‌ هاي‌ خود از طریق تلگراف بـه مخابرات مراجعه می‌ کردند در ۱۷ می ۱۸۶۵ میلادی در پاریس اتحادیه بین المللی تلگرافی تاسیس شد.

 

بعد ها درسال ۱۹۰۶ میلادی دریک کنفرانس اتحادیه تلگرافی تصمیم گرفته شد کـه اتحادیه رادیو و تلگراف بین‌ المللی نیز تاسیس شود. بعد ها درسال ۱۹۳۲ میلادی تحت عهدنامه مادرید با وحدت دو اتحادیه نام برده شده اتحادیه بین المللی ارتباطات دور نیز تاسیس شد. در واقع روز جهانی ارتباطات و روابط عمومی یادآور این اتحادیه‌ ها می‌ باشد کـه برای پیشرفت و گسترده شدن ارتباطات ایجاد شدند.

 

سابقه عضویت ایران در اتحادیه بین‌المللی تلگرافی

سابقه عضویت ایران در اتحادیه بین‌المللی تلگرافی

سابقه عضویت ایران دراین اتحادیه بیش از یک صد سال می‌ باشد. نهاد نام برده شده بعد از جنگ جهانی دوم و تشکیل سازمان ملل دریک کنفرانس عمومی تصمیم بـه احداث ان گرفته شد. نماینده دولت‌ هاي‌ عضو این اتحادیه بـه صورت نهاد تخصصی سازمان ملل در بیایند. از ان زمان تا کنون ین نهاد جز موسسات ویژه سازمان ملل متحد می‌ باشد.

 

در اواخر سال ۱۹۷۰ میلادی کشور هاي‌ جهان سوم از طریق این اتحادیه و تلاش‌ هاي‌ بسیاری کـه برای رسیدن بـه دو هدف مشخص را در پیش گرفتند. این دو هدف شامل کوشش در توزیع عادلانه کانال‌ هاي‌ تلویزیونی و ماهواره‌ اي و پخش مستقیم ان در سراسر دنیا و تلاش برای توزیع عادلانه امواج رادیویی بود.

 

یکیدیگر از فعالیت‌ هاي‌ مهم این اتحادیه کمک بـه کشور های جهان سوم برای افزایش ارتباطات و یادگیری کاربرد هرچه بیشتر ان بود کـه باعث توسعه این کشورها شد.

 

آثار مثبت ارتباطات و روابط عمومی

آثار مثبت ارتباطات و روابط عمومی

ارتباطات و روابط عمومی تاثیر بسیار زیادی بر جهان معاصر گذاشتند. برخی از این آثار شامل موارد زیر می‌ باشند.

۱_ آسان کردن همگرایی سیاسی داخل کشورها و بین ملت‌ هایي کـه در صحنه بین‌ المللی حضور دارند.

۲_ توسعه فرهنگ شهرنشینی، افزایش سواد نسل جوان، افزایش میزان درآمد، تقویت پیوندهای اجتماعی بین جامعه کـه نهایتاً رفاه اقتصادی را بـه دنبال داشت.

۳_ افزایش مبادلات فرهنگی و مناسبات اجتماعی و اقتصادی و علمی در بین کشورها و اقوام گوناگون این مورد باعث از بین رفتن فواصل جغرافیایی و کمک بـه ارتباط بهتر هماهنگی در بین ملت‌ ها شد.

۴_ کمک بـه پیش بردن سیاست‌ هاي‌ کشورها و افزایش سطح مشارکت ان ها با سایر ملل و برقراری وضعیت مناسب برای از بین بردن بحران‌ هاي‌ نفوذ مشارکت مشروعیت و هویت.

۵ توانایی کمک بـه ایجاد برقراری صلح جهانی زیرا از این طریق تصورات طرف مناقشه انجام شد و با کمک ان تصورات دوستانه‌ اي در بین ملت‌ ها بـه وجود آمد. صلح گسترش یافت و ثبات و امنیت در سراسر جهان افزایش یافت.

۶_ آموزشی و دادن اطلاعات کافی بـه ملت‌ ها و آگاه ساختن از سنت‌ هاي‌ عمیق ملی و تاریخی تمام کشورها

۷_ کمک بـه افزایش آزادی و احترام بـه حقوق انسان‌ ها در تمام ملت اطلاعات و ارتباطات جوهر آزادی در تمام جهان هستند.

 

نتایج منفی ارتباطات و روابط عمومی

نتایج منفی ارتباطات و روابط عمومی

 

بـه طور کلی بـه کار بردن کلمه منفی برای محاسبه تاثیر ارتباطات بر زندگی انسان نادرست باشد. اما هر ابزاری کـه بـه صورت اشتباه بـه کار برده شود ودر جای خودش نباشد بـه طور یقین آثار منفی بـه دنبال خواهد داشت. برخی از کاربردهای منفی ارتباطات شامل موارد زیر هستند.

 

نتایج منفی ارتباطات و روابط عمومی

 

۱_ ارتباطات توانایی تجدید گروه‌ هاي‌ اجتماعی را دارند و می‌ توانند در جریان وحدت ملی جوامع اخلال ایجاد کنند. بـه عنوان نمونه می‌ توان بـه تجزیه اتحاد جماهیر شوروی و نا آرامی‌ هاي‌ مربوط بـه فلسطین آفریقا و افغانستان را نام برد.

۲_انتقال فناوری نامناسب از طریق ارتباطات امکان پذیر اسـت.

۳_ ایجاد شکاف بین ملت‌ ها و اختلاف برای توسعه ناسیونالیسم افراطی.

۴_ بـه وجود آورد ادیوئولوژی‌ هاي‌ متضاد در نتیجه ایجاد شکاف فرهنگی

۵_ تغییر الگوهای مصرف و گرایش بـه دنیای پر زرق و برق

۶_ترویج تبلیغات ضد ارزش‌ ها و کمک بـه از هم فروپاشی فرهنگی

۷_ بهره‌ برداری تبلیغاتی و انتشار غیر واقعی و بمباران خبری برای یک جریان غیر واقعی و اخبار جعلی

 

روز ارتباطات و روابط عمومی در ایران

روز ارتباطات و روابط عمومی در ایران

درسال ۱۳۸۴ معاون امور مطبوعاتی و تبلیغاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بـه پیشنهاد مدیر کل دفتر تبلیغ و اطلاع رسانی وزیر ارشاد تقاضای کرد با توجه بـه اهمیتی کـه این ارگان در ایران دارد یک روز با نام روز روابط عمومی نامگذاری شود. او با برجسته سازی نامگذاری این روز اعلام کرد برجسته کردن روابط عمومی در سطح افکار عمومی تاثیر بسیار زیادی دارد.

 

همچنین اعلام داشت کـه توجه بـه مقوله روابط عمومی در سطح مدیران ارشد و ارتقاء دیدگاه ان ها دراین رابطه بسیار مهم می‌ باشد و ضروری اسـت. سپس اعلام کرد کـه باید مراسم‌ هاي‌ مختلف گرامی‌داشت روابط عمومی دریک روز معین باید انجام شود.

 

در جواب بـه این تقاضای مدیر کل دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی روز ۲۸/۶/۱۳۸۵ شورای عالی انقلاب اعلام کرد کـه ۲۷ اردیبهشت روز ارتباطات و روابط عمومی می‌ باشد. اولین همایشی کـه مربوط بـه این روز بود در پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ماه سال ۱۳۸۶ در سالن کنفرانس سران کشور های اسلامی برگزار شد.

 

تبریک روز ارتباطات عمومی

تبریک روز ارتباطات عمومی

سال‌ ها پیگیری و تلاش مسئولان روابط عمومی و جامعه روابط عمومی ایران ثمر داد و جامعه روابط عمومی ایران را صاحب روز ملی کرد. بیست و هفتم اردیبهشت ماه روزی اسـت کـه در سطح جهان این روز بـه عنوان روز ارتباطات و جامعه اطلاعاتی نامگذاری شده اسـت. روز روابط عمومی مبارک باد.

 

**

مهم‌ترین نکته برای داشتن یک ارتباط خوب و سالم سخن گفتن از روی علم و آگاهی می‌ باشد. روز روابط عمومی گرامی باد.

 


مطالب مشابه: بهترین پیام های تبریک روز ارتباطات و روابط عمومی 27 تردیبهشت


 

**

بـه مناسبت فرا رسیدن روز روابط عمومی فرصت را غنیمت می‌ شمارم و این روز بزرگ را بـه تمام فعالانی کـه دراین عرصه تلاش می‌ کنند تبریک می‌ گویم. بی‌شک این روز نشان دهنده اهمیت و نقش روز صنعت روابط عمومی در دنیای ارتباطات می‌ باشد. روز ارتباطات و روابط عمومی مبارک.

 

**

روابط عمومی سرمنشا اطلاعات و ارتباطات اسـت. روز ارتباطات و روابط عمومی بر تمامی دست‌ اندرکاران این عرصه مبارک باد.

 

**

افرادی کـه در حوزه روابط عمومی فعالیت می‌ کنند مسئولیت بزرگی را بر عهده دارند. ان ها نباید توجیه‌ گر سیاست‌ هاي‌ اشتباه در بین مردم می باشند. بلکه باید در پاسخ گویی بـه مردم و ایجاد ارتباط صادقانه با ان ها تلاش کنند. بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز ارتباطات و روابط عمومی بر این مسئولان دلسوز گرامی باد.

 

**

 

امروز اطلاع رسانی در همه ی عرصه ها پیشتاز اسـت و جایگاه روابط عمومی در عصر ارتباطات اهمیت ویژه‌اي دارد. امروز موفقیت تمام سازمان‌ ها ادارات و شرکت‌ ها وابسته بـه روابط عمومی ان ها می‌ باشد. روز روابط عمومی گرامی باد.

 

تبریک روز ارتباطات عمومی

بیست و هفتم اردیبهشت ماه روز جهانی روابط عمومی و ارتباطات اسـت. این روز مهم صرفاً یک روز یا یک برگ از تقویم نیست. بلکه سرفصلی از علم و هنر و اخلاق اسـت. روز ارتباطات و روابط عمومی مبارک.

 

**

بیست و هفتم اردیبهشت ماه کـه روز ارتباطات و روابط عمومی اسـت را بـه تمامی کارمندان مدیران و مسئولان و تمام تلاشگران و زحمت کشان دراین راه دشوار تبریک می‌ گویم. از خداوند بلند مرتبه برای تمام عزیزان و مسئولانی کـه دراین راه پر از سختی تلاش می‌ کنند آرزوی موفقیت و استقامت دارم. روز روابط عمومی و ارتباطات بر این عزیزان مبارک.

 

**

روابط عمومی ششمین شغل پراسترس جهان می‌ باشد. زیرا کارها و مسئولیت‌ هایي کـه بر عهده اینبخش قرار داده شده بسیار سخت و پیچیده هستند. مدیران روابط عمومی افراد متخصصی هستند کـه در زمینه بازرسی آسیب‌ ها فعالیت می‌ کنند. این شغل نیازمند توانایی تفکر عمل سریع در شرایط پر استرس و تنش زا هستند. روز روابط عمومی مبارک.

 

پیامک تبریک روز روابط عمومی

پیامک تبریک روز روابط عمومی

روابط عمومی تنها یک شغل و مربوط بـه عده‌اي از مردم نیست روابط عمومی یک ویژگی اخلاقی اسـت کـه هر کس باید تلاش کند خودرا بـه ان مزین سازد. این حرفه در صف اول مراوده با افراد قرار دارد روز روابط عمومی مبارک.

 

**

روابط عمومی منزل مردم و تریبون سازمان اسـت. ۲۷ اردیبهشت ماه روز ارتباطات و روابط عمومی فرخنده باد.

 

**

روز روابط عمومی و ارتباطات نباید تنها یک تاریخ باشد. بلکه باید الگویی برای اخلاق و علم و هنر برای تمام مردم باشد. روز روابط عمومی مبارک باد.

 

**

روابط عمومی و اصل ارتباطات دراین دوران کـه اطلاع رسانی بیش از همه ی موضوع‌ ها اهمیت دارد. این روز دارای جایگاه ویژه‌ اي اسـت بـه گونه‌ اي کـه موفقیت تمام ادارات شرکت‌ ها و دوام ان ها در فعالیت خود بـه روابط عمومی بستگی دارد. روز روابط عمومی گرامی باد.

 

پیامک تبریک روز روابط عمومی

زمانی کـه علم و تکنولوژی پیشرفت کردن یکجای خالی در قلب ادارات دیده می‌ شد. این جای خالی را مهندسین ارتباطات پر کرده و قلب تپهده تمام ادارات و سازمان‌ ها شدند. روز روابط عمومی و ارتباطات مبارک.

 

**

اولین شرطی کـه افراد برای داشتن یک رابطه مفید و سالم باید داشته باشند. حرف زدن از روی آگاهی و علم اسـت روز روابط عمومی و ارتباطات گرامی باد.

 

**

امروز روز مهندسانی اسـت کـه در چه کارشان بسیار سخت و حیاتی می‌ باشد. اما در بین جمع مهندسان کمتر بـه چشم می‌ خورند روز ارتباطات مبارک.

 

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
مردمانی که هنگام حادثه سلفی نمی‌گیرند (فیلم)
مردمانی که هنگام حادثه سلفی نمی‌گیرند (فیلم)