بروزرسانی : 26 خرداد 1403

زندگینامه دکتر مصدق و نگاهی به زندگی شخصی و کاری

زندگینامه دکتر مصدق و نگاهی به زندگی شخصی و کاری

زندگینامه دکتر محمد مصدق

بدون شک یکی از شخصیت های مهم ایرانی، دکتر محمد مصدق می باشد. ایشان با عنوان مصدق السلطنه نیز شناخته شده اند و یکی از بزرگ ترین و محبوب ترین سیاستمداران ایرانی هستند. این حقوقدانان بزرگ ایرانی از سال ۱۳۳۰ تا سال ۱۳۳۲ به عنوان نخست وزیر فعالیت خود را ادامه داد. قبل از نخست وزیری نیز یکی ای نمایندگان مجلس شورای اسلامی بود.

زندگینامه دکتر محمد مصدق

افتخارات دکتر محمد مصدق

آقای مصدق اولین نخست وزیر ایرانی است که مدرک دکترای حقوق را دارا می باشد. وی مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه نوشاتل سوئیس دریافت کرده است. وی در دوران انتقال سلطنت از قاجار به پهلوی مشغول به فعالیت بود. آقای مصدق به عنوان یک اسطوره ایرانی، افتخارات متعددی را کسب کرده است.

هم اکنون در تاریخ ایران به نیکویی از آقای مصدق یاد می شود. وی با هدف حذف دیکتوری از تاریخ ایران، فعالیت حرفه ای خود را آغاز کرد. ایشان یکی از منتقدان سرسخت حکومت پهلوی بود. آقای دکتر مصدق به دیتا ایجاد زیرساخت های جدید حکومتی در ایران بوده است.

وی با دنبال اصلاح سلطنت پهلوی بود که تا حدودی در این زمینه موفق بوده است. وی در بسیاری از فعالیت های سیاسی مربوط به دوران ۱۳۳۰ نقش داشته است. آقای مصدق در جهت نهضت ملی شدن صنعت نفت گام های بسیار بزرگی برداشت. سرانجام موفق به کسب موفقیت در این زمینه شد. در حال حاضر به زندگینامه محمد مصدق در بسیاری از کتاب های تاریخی ایرانی اشاره شده است.

افتخارات دکتر محمد مصدق

نگاهی جامع تر به زندگی نامه شخصی دکتر محمد مصدق

این سیاستمدار فعال و مذهبی، دو دوره نخست وزیر ایران بود. همچنین در سال ۱۳۲۸ در جهت نهضت ملی شدن نقش موثری داشت. وی در این دوران نقش کلیدی خود را به درستی ایفا کرد. آقای مصدق علاوه بر پست نخست‌ وزیری، دوره‌ هایی نیز وزیر خارجه و وزیر مالیه ایران بوده است. همیشه در تاریخ ایران به نیکی از ایشان یاد شده و همچنین وی از سیاستمداران بزرگ و فعال ایرانی می باشد.

خانواده

آقای مصدق در تاریخ ۲۹ اردیبهشت سال ۱۲۵۸ هجری شمسی چشم به جهان گشود.

وی در خانواده ای نسبتا مذهبی در شهر تهران متولد شد. محل زندگی وی نیز همان شهر تهران بود و متاسفانه در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۴۵ به دلیل کهولت سن ایشان فوت کردند‌.

ایشان پس از فوت در روستای احمد آباد مستوفی دفن شدند‌. این روستا زادگاه پدری ایشان می باشد که دوران کودکی و نوجوانی را در این روستا سپری کرده اند. از افتخارات آقای مصدق می توان به دستور در محاکم حقوقی، شرکت‌های سهامی در اروپا و نهضت ملی شدن نفت اشاره کرد.

پادشاهان ایرانی به دلیل منافع شخصی تمامی سود مربوط به فروش نفت را برای امورات شخصی خود خرج می کردند. با اقدامات دکتر محمد مصدق دیگر منافع ناشی از نفت فقط صرف مخارج پادشاهان ایرانی نمی شد.اگر علاقمند هستید نامزد دکتر مصدق را ببنید حتما مطلب این زن نامزد دکتر مصدق بود ! (عکس)  را مشاهده فرمایید.

نگاهی جامع تر به زندگی نامه شخصی دکتر محمد مصدق

نگاهی گذرا به زندگینامه کاری محمد مصدق

حمد مصدق به عنوان یک سیاستمدار ایرانی اقدامات بسیار بزرگی انجام داده است. آقای دکتر مصدق از همان ابتدا دغدغه ایجاد شرایط بهتر برای مردم ایران را داشت. در طول سال های خدمت به دولت، بزرگ ترین اقدامات عام المنفعه توسط این سیاستمدار ایرانی اجرا شده است. همواره در طول تاریخ به نیکی از این بزرگ مرد ایرانی یاد شده است. وی از سواد کافی حقوقی برخوردار بود؛ به همین علت تمامی مسائل را با نهایت دقت مورد بررسی قرار می داد.

پدرش میرزا هدایت‌ الله

پدرش میرزا هدایت‌ الله وزیر دفتر ناصرالدین‌ شاه، از نوادگان میرزا محسن آشتیانی و از رجال متجدد روزگار و اطرافیان میرزا تقی خان بود. این خانواده اصیل در زمان وقت اقدامات بسیار مفید و کارآمدی انجام داده اند. مادر محمد مصدق ملک تاج خانم نجم‌ السلطنه دختر شاهزاده فیروز میرزا نصرت‌ الدوله و نوه عباس میرزا ولیعهد بود که موقوفه بیمارستان نجمیه تهران را تاسیس کرد.

مادر دکتر مصدق نیز فردی تاثیرگذار در جامعه ایرانی و اسلامی بوده است. وی تحصیلات اولیه خود را در ایران به اتمام رساند. در نهایت پدر پس از کشف استعدادهای فرزند خود در زمینه تحصیل، دکتر مصدق را برای تحصیلات تکمیلی در سال ۱۲۸۷ به فرانسه اعزام کرد. وی در همان ابتدا موفق به کسب رتبه های برتر در مراکز آموزشی متعدد در کشور فرانسه شد.

ایشان در مدرسه علوم سیاسی و تربیتی کشور فرانسه، جزء نخبگان بوده اند. موضوع پایان نامه دکتر وی، مسئوليت دولت برای اعمال خلاف قانونی بود. پس از مدت زمان کوتاهی آقای مصدق توانست؛ با بالاترین امتیاز دورا آموزشی خود را به اتمام برساند.

نگاهی گذرا به زندگینامه کاری محمد مصدق

همسر دکتر محمد مصدق

در بخشی از زندگینامه دکتر محمد مصدق به زندگی شخصی ایشان اشاره خاصی شده است. در سال ۱۲۸۰ و در سن ۱۹ سالگی ایشان با دختری جوان و خوشنام ازدواج کردند. زهرا دختر میرزا زین‌ العابدین تهرانی، سومین امام جمعه تهران همسر آقای مصدق شد. زهرا یکی از دختران ناصرالدین شاه قاجار بود. عشق و علاقه بین زهرا و دکتر مصدق همیشه زبانزد عام و خاص بوده است.

شمس السلطنه

زهرا در ابتدا ملقب به شمس السلطنه بود؛ پس از فوت مادرش لقب وی به ضیاء السلطنه تغییر پیدا کرد. این زوج عاشق سال ها در کنار پست و بلندی های روزگار را پشت سر گذاشتند. در نهایت سال ۱۳۴۲ زهرا بر اثر ذات الریه دار فانی را وداع گفت. فوت همسر برای آقای مصدق غم بزرگی بود؛ به همین علت پس از مدت زمان کوتاهی ایشان نیز دار فانی را وداع گفتند.

در مورد فرزندان آقای مصدق در تاریخ صحبت بسیار زیادی نشده است. به گفته نزدیکان این زوج موفق صاحب ۳ فرزند دختر و ۴ فرزند پسر شده اند. یحیی و محمود، در سن کودکی بر اثر بیماری قلبی جان خود را از دست داده اند. دو فرزند پسر ایشان به نام‌ های احمد و غلامحسین و سه دختر آقای مصدق به نام‌ های منصوره و ضیاء اشرف و خدیجه نیز تحصیلات عالی خود را تا مقاطع مختلف ادامه دادند.

نگاهی گذرا به زندگینامه کاری محمد مصدق

نگاهی اجمالی به زندگی سیاسی و اجتماعی دکتر مصدق

پادشاهان قاجار بنا به دلایل موجود در به ناچار حکومت ایران را به پادشان پهلوی تحویل دادند. از دیدگاه مردم و حتی رجال سیاسی پادشاهان پهلوی، به دنبال ایجاد استبداد و جو جدید حکومتی در ایران بودند. آقای مصدق به عنوان یک شخصیت مهم و وابسته به خاندان قاجار تصمیم به مشارکت در حکومت گرفت. وی پس از مدت زمان کوتاهی به یکی از رجال سیاسی موفق پهلوی تبدیل شد.

مخالف حکومت پهلوی

آقای دکتر مصدق، یکی از سرسخت ترین مخالفان حکومت پهلوی بودند. در زمان حکومت رضاشاه به دلیل مخالفت های حکومت با ایشان، آقای مصدق مدت زمان کوتاهی را در زندان و تبعید گذراند‌. این شرایط سخت و طاقت فرسا نیز مانع فعالیت کاری ایشان نشد.

پس از سقوط رضاشاه

پس از سقوط رضاشاه و در نهایت به واسطه حمایت های مردمی ایشان از تبعید خارج شدند‌‌.

در این دوران ایشان با برخی از حزب های ملی موجود توانسته اند؛ دستاوردهای بسیار بزرگی را رقم بزنند. حزب اتحاد ملی متشکل از حسین فاطمی، دکتر مصدق و چندین فرد دیگر بود. در راس این حزب آقای مصدق قرار داشت که در نهایت موفق به خروج کشور از استعمار پادشاهان پهلوی شد. در نهایت ایشان در سال ۱۳۲۸ به عنوان نخست وزیر ایران، نهضت ملی شدن نفت را دنبال کردند. ایشان در کودتای ۲۸ مرداد نیز نقش بسیار موثر و کلیدی داشتند.

اگر علاقمند هستید ماشین جالب دکتر مصدق را مشاهده کنید به این مطلب تصاویر دیدنی از ماشین دکتر مصدق مراجعه کنید.

نگاهی اجمالی به زندگی سیاسی و اجتماعی دکتر مصدق

فعالیت های علمی دکتر مصدق در طول تاریخ

در زندگینامه دکتر محمد مصدق به فعالیت های علمی ایشان نیز اشاره شده است. ایشان در سال ۱۲۹۳ هجری شمسی به دستور ولی الله خان نصر به ایران بازگشت. وی در این دوران به دستور پادشاه وقت مشغول به تدریس علوم سیاسی در مراکز علمی ایران شد. او در ایران علم و تجربه سیاسی خود را با دیگر افراد جویای علم به اشتراک گذاشت. همچنین ایشان در این دوران اقدام به نوشتن ۴ کتاب مختلف کردند.

این ۴ کتاب به نوعی یک سند تاریخی مهم هستند که بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. از دیدگاه کارشناسان تاریخی دکتر مصدق، از دانش سیاسی بسیار بالایی برخوردار هستند. چهار کتاب نوشته شده توسط ایشان شامل:

کاپیتولاسیون و ایران، دستور در محاکم حقوقی

شرکت‌ های سهامی در اروپا

اصول قواعد و قوانین مالیه در ممالک خارجه و ایران قبل از مشروطیت و دوره مشروطه هستند.

این چهار کتاب در همان زمان به زبان های مختلفی ترجمه شده اند. وی یکی از نویسندگان ارشد مجله های حقوقی، اقتصادی و علمی در ایران بودند. نسخه های اصلی این کتاب ها و مجلات در موزه نگهداری می شوند.

فعالیت های علمی دکتر مصدق در طول تاریخ

زندگی دکتر محمد مصدق در زمان حکومت رضاشاه

مهم ترین اقدام رضاشاه از دیدگاه دولت و مردم، نهضت ملی شدن نفت می باشد. در شهریور ۱۳۲۰ پس از ورود ارتش های اشغالگر بریتانیا به ایران، رضاشاه به دلیل شرایط موجود اقدام به فرار و استعفا کرد. وی پس از فرار رضاشاه علاقه به بازگشت و خروج از تبعید را نداشت.

دوران تبعید ایشان در روستای احمدآباد سپری شد. در نهایت گروهی از شخصیت های مهم سیاسی، موفق به جلب رضایت ایشان جهت بازگشت به کشور شدند. در این دوران مصدق به دنبال حفظ منافع عمومی مردم ایران در مقابل دولت های استعمارگر بود.

مجلس شورای اسلامی

پس از دو سال انتخابات رسمی مجلس شورای اسلامی آغاز شد. سیاستمداران ایران از مصدق درخواست کردند که در انتخابات شرکت کند. در نهایت وی پس از شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی موفق به حضور در مجلس شد. ایشان در صحن مجلس بارها اقدامات مختلفی را جهت حفظ حقوق مردم انجام دادند. وی موفق به کسب بیشترین میزان از رای در دوران انتخاب مجلس شورای اسلامی شد.

در سال ۱۳۲۲ کشورهای آمریکا و انگلیس قصد مذاکره و دریافت امتیاز نفت شمال را داشتند. با اعطای این امتیاز عملا ایرانی بخش قابل توجهی از درآمد خود را از دست می داد. مصدق با یک اقدام کاملا هوشمند و به موقع توانست؛ موفق به جلب رضایت هیات دولت در جهت اجرای نهضت ملی شدن نفت شد.

زندگی دکتر محمد مصدق در زمان حکومت رضاشاه

محاکمه، زندان و خانه نشینی دکتر محمد مصدق

ایشان به دلیل اقدامات بسیار مهمی که انجام داده اند؛ بارها توسط حکومت پهلوی محاکمه و بازداشت شده اند. آقای دکتر محمد مصدق پس از کودتای ۲۸ مرداد بارها دادگاهی شد. برخلاف تمامی باورهای رایج جرم ایشان اقدام جهت اخلال در نظم کشور بیان شد. در نهایت با اثبات وکلاء میزان حبس ایشان به ۳ سال کاهش پیدا کرد. البته برای این بزرگ مرد ایرانی حبس خانگی در نظر گرفته شده بود.

روستای احمدآباد

ایشان سه سال در منزل خود در روستای احمدآباد حبس شدند‌. در دوران تبعید بارها وی مورد سوء قصد قرار گرفت؛ زیرا وجود ایشان خطری بزرگ برای دولت پهلوی بود. نهایت پس از اتمام این سه سال دوباره فعالیت های سیاسی خود را مصدق آغاز کرد. در تاریخ ۲۹ اسفند نهضت ملی شدن نفت به طور رسمی اجرا و تایید شد.

نهضت ملی شدن نفت

در دوران نهضت ملی شدن نفت نیز یک بار ایشان بازداشت شدند. علت این بازداشت درگیری وی با یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن مجلس بود. این بار مدت زمان بازداشت ایشان فقط چند روز بود. پس از چند روز به واسطه گری برخی از بزرگمردان سیاسی فعالیت سیاسی خود را دوباره محمد مصدق دنبال کرد.

محاکمه، زندان و خانه نشینی دکتر محمد مصدق

درگذشت دکتر محمد مصدق

دکتر محمد مصدق در تاریخ ۱۴ اسفند سال ۱۳۴۵ درگذشتند. ایشان در بیمارستان نجمیه تهران به دلیل بیماری های پیش زمینه ای و همچنین کهولت سن درگذشتند. آقای دکتر مصدق وصیت کرده بودند که به همراه کشته شدگان ۳۰ تیر در ابن بابویه دفن شود. دولت به دلیل اقدامات موثر و متفاوت ایشان، از دفن وی در این قبرستان جلوگیری کرد.

بارها خانواده وی اقدام به دفن محمد مصدق در قبرستان ابن بابویه کردند که در هر اقدام با مخالفت دولت مواجه شدند. در نهایت به دستور شاه در یکی از اتاق های خانه اش در قلعه احمدآباد دفن شود. متاسفانه برای این بزرگ مرد ایرانی تدارکات مناسبی اجرا نشد.

دکتر یدالله سبحانی

ایشان توسط دکتر یدالله سبحانی غسل داده شدند و همچنین نماز میت ایشان سیدرضا زنجانی اقامه شده است. آرامگاه این بزرگ مرد ایرانی بارها مورد تعرض نیز قرار گرفت. متاسفانه پس از فوت بسیاری از کتاب های دست نویس ایشان توسط افراد نامشخص غارت شده اند.

ایشان علاوه بر فعالیت های سیاسی موفق، به عنوان یک پدر نیز نقش کلیدی خود را به درستی ایفا کرده اند. وی بارها در دوران خدمت به دولت توسط افراد و گروه های مختلف مورد سوء قصد قرار گرفت. برخلاف تمامی باورهای رایج ایشان بر اثر مرگ طبیعی از دنیا رفته اند. شعار اصلی دکتر مصدق ایجاد برابری برای تمامی مردم بود که در نهایت با اقدامات درست و موثر موفق به عملی کردن این شعار شد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت