ترفندهای ساده آشپزی سالم

ترفندهای ساده آشپزی سالم

چند ترفند چینی ها برای آشپزی سالم

هر فردی هنگام آشپزی بـه دنبال روش هایي برای بهتر و سالم شدن غذا می‌باشد.

سرآشپزهای چینی ترفندهایی دارند کـه بـه سالم بودن غذای شـما کمک میکند.

برخی افراد آشپزی را کاری کسل کننده میدانند و برخی دیگر ان را بـه عنوان یک فرآیند سرگرم کننده تلقی می‌کنند.

اما هر فردی کـه کنار اجاق غذا وقت صرف میکند سعی میکند غذای خودرا خوشمزه تر، سالم تر و زیبا تر جلوه دهد و برای این هدف ترفندهایی را نیاز دارد.

 

با استفاده از ترفندهای خاص آشپزی، می‌توانید بـه این اهداف برسید، ترفندهایی بیشمار کـه دربخش هاي‌ قبلی مجله تالاب در موردشان صحبت کرده ایم و حالا در اینبخش بـه چند عادت چینی ها در مرحله تهیه غذا خواهیم پرداخت کـه بـه نوعی متفاوت اسـت.

 

ترفندهای ساده آشپزی سالم

آنها میوه ها و سبزیجات را با آب نمک می شویند

مردم چین میوه ها و سبزیجات خودرا بـه خوبی می شویند و برای اینکار ابتدا با آب لوله کشی کامل میوه سبزیجات را شسته سپس در محلول آب نمک ریخته و سپس دوباره آب کشی میکنند.

درسال 2006؛ دانشمندان چینی مطالعه اي انجام دادند و ثابت کردند کـه آب نمک واقعاً آفت کش ها را از سبزیجات و میوه ها حذف میکند.

برای شستن سبزیجات و میوه ها بـه این روش، باید 1 واحد نمک را بـه 10 واحد آب اضافه کنید.

ترفندهای ساده آشپزی سالم

شستن میوه و سبزیجات

انها با استفاده از نشاسته مواد غذایی را جذابتر میکنند

برای تعداد زیادی از ما جالب اسـت بدانیم کـه چگونه سرآشپزهای چینی میتوانند ماهی و گوشت را بسیار براق و جذاب جلوه دهند.

راز این جذابیت، نشاسته ذرت اسـت کـه تقریبا در هر آشپزخانه اي در هر کشوری استفاده میشود پس شـما هم میتوانید بـه سبک سرآشپزهای چینی با این نشاسته بـه غذایتان جلوه دهید.

 

ترفندهای ساده آشپزی سالم

آنها گوشت را با زرده تخم مرغ نرم می کنند

مردم چین می‌توانند حتی سخت ترین قسمت گوشت را بـه تردترین شکل آماده کنند.

برای رسیدن بـه این هدف، آن ها گوشت را در زرده تخم مرغ بـه مدت 15 دقیقه قرار میدهند.

ممکن اسـت قانع کننده بـه نظر نرسد زیرا ما طبق معمولً از آب لیمو، سرکه و سایر چیزهای اسیدی استفاده میکنیم اما حقیقت این اسـت کـه چینی ها از این این تکنیک را کـه بـه ان مخملی کردن گوشت می گویند، استفاده میکنند..

سرآشپزهای چینی اثر زرده تخم مرغ را آن گونه توضیح میدهند:گوشت با پوششی از زرده تخم مرغ درخشان تر می‌شود و هنگام پخت در لایه اي محافظت شده قرار می‌گیرد و همین مانع از تبخیر مایع از گوشت میشود در نتیجه گوشت، واقعا مرطوب و خوشمزه باقی میماند.

ترفندهای ساده آشپزی سالم

آنها بیشتر غذاهایشان را بخارپز می کنند

غذا هاي چینی شامل غذا هاي زیادی اسـت کـه بـه صورت بخار پخته میشوند.

این روش حتی برای غذاهایی کـه از بافت هاي‌ نشاسته اي تهیه شده اند نیز استفاده می‌شود.

مردم محلی برای اینکار از سبد بامبو کـه بالای آب جوش قرار داده شده استفاده میکنند و مواد غذایی رابا قرار دادن داخل این سبد بامبو بخار پزش میکنند.

بـه منظور تهیه غذا هاي خوب با استفاده از بخار بـه روش چینی ها، نیازی نیست بـه دنبال سبدهای بامبو باشید، می‌توانید از یک صافی معمولی فلزی هم استفاده کنید و ان را بالای یک قابلمه آب جوش قرار دهید.

ترفندهای ساده آشپزی سالم

آنها اغلب قبل از پخت گوشت آن را می جوشانند

مردم چین گوشت خام را در آب می جوشانند و سپس آب را دور ریخته و بـه روش مد نظرشان یعنی سرخ کردن، پختن یا جوشاندن دوباره گوشت ادامه میدهند.

دلایل متعددی برای این امر وجوددارد، ابتدا جوشاندن بـه حذف تمام آلودگی ها و خون اضافی از گوشت کمک میکند و دوم این کـه این جوشش اولیه عده اي از انواع گوشت را نرم میکند.

ترفندهای ساده آشپزی سالم

آنها با محصولات گیاهی دسر درست می کنند

چینی ها از شکر زیادی در دسرهای خود استفاده نمی‌کنند و مربا و شکلات در آنجا محبوبیت چندانی ندارند.

آن ها از محصولات گیاهی مانند کنجد، لوبیا و سیب زمینی شیرین برای شیرین کردن دسرهای خود استفاده می‌کنند بـه همین دلیل اروپایی ها اغلب فکر می‌کنند کـه دسرهای چینی بی مزه هستند.

 

در کل دسرهای تهیه شده دراین کشور بـه صورت رژیمی هستند و شاید بـه همین دلیل اسـت کـه تعداد زیادی از مردم چین لاغر اندامند.

انها بیشتر، از مواد غذایی جوان کننده استفاده می‌کنند.

 

آن ها از موادی استفاده میکنند کـه آن ها را سالم و جوان نگاه میدارد و همین یکی از اسرار عمر طولانی و پیری دیرترشان اسـت.

علاوه بر تمامی مواد غذایی ضد پیری کـه مردم این کشور مدام استفاده میکنند، صدها سال اسـت کـه کنجد را دوست داشته و ان را تقریبا بـه تمام وعده هاي‌ غذایی خود اضافه میکنند.

 

اهمیت استفاده از سبزیجات و مواد غذایی کـه بدن را از پیری و بیماری دور میکند، یکی از مهمترین اصول آشپزی چینی هاست کـه میتوان از ان ایده گرفت

جدیدترین مطالب سایت