بزرگداشت پروین اعتصامی (25 اسفند )

بزرگداشت پروین اعتصامی (25 اسفند )

25 اسفند روز بزرگداشت پروین اعتصامی

 

پروین اعتصامنی شاعر معاصر با عمر کمش هنر بسیاری بجای گذاشت. شاعری زیبا سخن از نسل شیر زنان ایران.

 

آری سخن از پروین است ، شخصیتی بس سترگ، صاحب روحی توانا و فرازمند، شجاعی از زنان ایران زمین در تواتر تاریخ، گوهر چرخ ادب.
او که شعرش :

نبرد افرازی است سر آمد.
کوبنده ای است بس چیره دست و میدان دار.

 

——————————–

رخشندهٔ اعتصامی معروف به پروین اعتصامی «۱۲۸۵ -۱۳۲۰» شاعر ایرانی است که از او با عنوان «معروف ترین شاعر زن ایران» یاد میشود.

 

به پاس زحمات فراوان پروین اعتصامی در زمینه شعر معاصر ایران و سبک شعر مناظره‌ای، روز بیست و پنجم اسفندماه «۱۶ مارس»، روز بزرگداشت این شاعر نامگذاری شده است.

 

کودکی و خانواده
پروین اعتصامی با نام اصلی رخشنده در ۲۵ اسفند ۱۲۸۵ هجری شمسی در تبریز زاده شد. او فرزند یوسف اعتصامی، نویسنده و مترجم معاصر ایرانی و اختر اعتصامی ، از شاعران دوره قاجاریه بود. او در سال ۱۲۹۱ هنگامی که ۶ سال داشت به همراه خانواده‌اش از تبریز به تهران مهاجرت کرد؛ به همین خاطر پروین از کودکی با مشروطه‌خواهان و چهره‌های‌ فرهنگی آشنا شد و ادبیات را در کنار پدر و از استادانی چون دهخدا و ملک الشعرای بهار آموخت.

 

در دوران کودکی، زبان‌های‌ فارسی و عربی و انگلیسی را زیر نظر پدرش در منزل آموخت و به مدرسه آمریکایی ایران کلیسا رفت و در سال ۱۳۰۳ تحصیلاتش را در آنجا به اتمام رسانید. او در تمام سال‌های‌ تحصیلش از دانش‌آموزان ممتاز بود و حتی مدتی در همان مدرسه به تدریس زبان و ادبیات انگلیسی پرداخت. او هم‌زمان با تحصیل، شعر نیز می‌سرود.

 

بزرگداشت پروین اعتصامی «25 اسفند »

پروین اعتصامی یکی از شاعران بزرگ ایران

 

اشعار کودکی و نوجوانی
نخستین شعرهای پروین اعتصامی در هفت سالگی بوده است و عده ای از زیباترین شعرهایش مربوط به دوران نوجوانی «یازده تا چهارده سالگی» او هستند. از کودکی پدرش در زمینه وزن و شیوه‌های‌ یادگیری به او کمک می‌کرد. گاهی شعری از شاعران قدیم ایران به او می‌داد تا بر زمینه آن شعر دیگری بسراید؛ وزن آن را تغییر دهد و یا قافیه‌ای نو برایش پیدا کند. همین تمرین‌ها و تلاش‌ها زمینه‌ای شد که با ترتیب قرارگیری کلمات و بهره گیری از آن آشنا شود و در سرودن شعر تجربه کسب کند. از معروف ترین شعرهایی که او در این سنین سروده است می‌توان به شعرهای گوهر و سنگ، ای مرغک، اشک یتیم، کودک آرزومند، صاعقه ما ظلم اغنیاست، سعی و عمل و اندوه فقر را نام برد.

 

بزرگداشت پروین اعتصامی «25 اسفند »

پروین اعتصامی یکی از شاعران بزرگ ایران

 

ازدواج پروین اعتصامی

پروین در نوزده تیر ماه ۱۳۱۳ با پسر عموی پدرش «فضل الله اعتصامی» ازدواج کرد و چهار ماه پس از عقد و ازدواج به همراه همسرش برای زندگی به کرمانشاه رفت. همسر پروین از افسران شهربانی و هنگام ازدواج با او رئیس شهربانی در کرمانشاه بود. پروین پس از دو ماه زندگی با همسرش به دلیل اختلافات روحی و اخلاقی با وی، با گذشتن از مهریه‌اش در مرداد ماه ۱۳۱۴ از همسرش جدا شد. اخلاق نظامی و خشک همسر پروین با روحیه شاعرانه و لطیف پروین کاملاً مغایر بود و این دلیل جدایی پروین از شوهرش بود.

 

چاپ اشعار پروین اعتصامی :

نخستین مجموعه شعر او، حاوی اشعاری بود که تا پیش از 30 سالگی سروده بود و بیش از صد و پنجاه قصیده ، قطعه ، غزل و مثنوی را شامل می شد. مردم استقبال فراوانی از اشعار او کردند ، به گونه ای که دیوانش در مدتی کوتاه پس از چاپ ، دست به دست میان مردم می چرخید و بسیاری باور نمی‌کردند که انها را یک زن سروده است .

 

پیش از ازدواج ، پدرش با چاپ مجموعه اشعار او مخالف بود و این کار را با توجه به اوضاع و فرهنگ آن روزگار ، درست نمی‌دانست. او فکر می‌کرد که دیگران ممکن است چاپ شدن اشعار یک دوشیزه را ، راهی برای یافتن شوهر به حساب آورند! اما پس از ازدواج پروین و جدائی او از شوهرش ، به این کار رضایت داد.

 

بزرگداشت پروین اعتصامی «25 اسفند »

 

 

دیوان پروین اعتصامی :

دیوان پروین، شامل ۲۴۸ قطعه شعر می‌باشد، که از آن میان ۶۵ قطعه به صورت مناظره است. اشعار وی بیشتر در قالب قطعات ادبی است که مضامین اجتماعی را با دیدهٔ انتقادی به عکس کشیده‌است. در میان اشعارش، تعداد زیادی شعر به صورت مناظره میان اشیاء، حیوانات و گیاهان وجود دارد.

 

ویژگیهای اشعار پروین اعتصامی :

درون مایه اشعار پروین اعتصامی بیشتر غنیمت داشتن وقت و فرصت ها، نصیحت های‌ اخلاقی، انتقاد از ظلم و ظلم به مظلومان و ضعیفان و ناپایداری دنیاست. در شعر پروین بهره گیری هایی از سبک شعرای بزرگ پیشین نیز شده است.

 

اشعار او را میتوان به دو دسته تقسیم کرد: دسته اول که به سبک خراسانی گفته شده و شامل اندرز و نصیحت است و بیشتر به اشعار ناصرخسرو شبیه‌ است.

 

دسته دوم اشعاری که به سبک عراقی گفته شده و بیشتر جنبه داستانی به ویژه از نوع مناظره دارد و به سبک شعر سعدی نزدیک است. این دسته از اشعارش شهرت بیشتری دارند.

 

صفات پسندیده پروین باعث شده بود که او نزد دیگران عزیز و ارجمند باشد. مهمتر از همه ی ي این‌ها ، نکته ای است که از میان اشعارش فهمیده می‌شود. با آن همه ی ي شعری که سروده، در دیوانی با پنج هزار بیت ، فقط یک یا دو جا از خودش حرف زده و درباره خودش شعر سروده و این نشان دهنده فروتنی و اخلاق شایسته اوست.

 

بیماری و مرگ پروین اعتصامی :

پروین اعتصامی پس از کسب افتخارات فراوان و درست در زمانی که برادرش دیوانش را برای چاپ دوم آن حاضر میکرد در تاریخ ۱۵ فروردین۱۳۲۰ «۴ آوریل ۱۹۴۱» در سن ۳۵ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری حصبه در تهران درگذشت و در حرم حضرت فاطمه معصومه در قم در مقبرهٔ خانوادگی به خاک سپرده شد.

 

بزرگداشت پروین اعتصامی «25 اسفند »

سنگ مزار پروین اعتصامی

پس از مرگش، قطعه‌ای از او یافتند که مشخص نیست او چه زمان برای سنگ مزار خود سروده بود؛ که آن قطعه را بر سنگ مزارش نقش کردند.

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

منبع : beytoote.com

جدیدترین مطالب سایت