پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

موضوع پرونده درآمدزاترین تخصص های حال حاضر ایران است. این موضوع را با پردرآمدترین اشخاص ایران اشتباه نگیرید فهرستی که همراه با توضیح میخوانید حاصل جست و جو میان جامعه محافظه کار ایران است!
 
 
تالاب: دلایل بسیاری وجود دارند که باعث میشوند هیچ کس دوست نداشته باشد کسی از میزان دقیق دارایی اش باخبر شود. اینها تنها محدود به قشر پردرآمد جامعه هم نمیشود، اگر به دوروبرتان توجه کنید، حتی آدم های کم درآمد هم به طور دقیق به شما نمی گویند چقدر درآمد دارند!
 
 
این شاید خودش موضوع خوبی برای یک پرونده در آینده باشد که چرا ما تا این حد پنهان کار یا محافظه کار هستیم اما فعلا همین بس که این فضا را درک کنید و بدانید ما برای تهیه این پرونده با چه دشواری هایی مواجه بودیم.
 
 
موضوع پرونده درآمدزاترین تخصص های حال حاضر ایران است. این موضوع را با پردرآمدترین اشخاص ایران اشتباه نگیرید که آن حکایت دیگری دارد. حتی موضوع مورد بحث ما مربوط به مشاغلی مانند ساختمان سازی یا کارخانه داری نیست که انها بیش از تخصص به سرمایه نیاز دارند.
 
بنابراین پرس و جو درباره پردرآمدترین مشاغل حال حاضر ایران را آغاز کردیم و فهرستی که همراه با توضیح می خوانید حاصل همین جست و جو میان جامعه محافظه کار ایران است!
 

متخصص کامپیوتر

کسب درآمد مدرن

پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

دیگر حتی در بقالی ها هم روزگار بدون کامپیوتر سر نمیشود. دنیا مدرن شده و در هر کسب و کاری نیاز به بهره گیری ازکامپیوتر وجود دارد. بعضی مشاغل که حتی بدون این وسیله فلج میشوند، نمونه اش همین روزنامه نگاری که اگر کامپیوتر را از تحریریه ها بردارند همه از ناتوانی به گریه می افتند.

 
در ماه های واپسین سال گذشته بود که چند روزی بهره گیری از ای میل ها ناممکن شد. بعدها که کارشناسان حوزه فناوری در یک سایت خبری به تحلیل ماجرا پرداختند، آمارهای شگفت آوری از میزان خسارت های اقتصادی بابت همان چند روز مسدودشدن ای میل ها به دست آمد.
 
در واقع امروز معاملات تجاری مهم و رد و بدل شدن پول در شبکه های بانکی داخل و خارج کشور توسط اینترنت و از طریق کامپیوتر صورت میگیرد. به این ترتیب برمی گردیم به سر خط ماجرا و همان متخصص های کامپیوتر.
 

درآمد متوسط: سالانه 30 میلیون تومان بالاترین درآمد: سالانه 150 میلیون تومان

 


 

متخصص و جراح زیبایی

دماغ دانه ای 7 میلیون تومان

پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

در این که غریب به اتفاق ایرانی ها از تماشای بینی خودشان در آینه متنفرند جای تردیدی نیست. شاید عده تعداد زیادی از این افراد دچار وسواس فکری و انواع دیگری از بیماری های روانی باشند اما هرقدر هم که خوشبین باشیم، بازهم حقیقت این است که بینی های فراوانی در این آب و خاک نیاز مبرم به جراحی دارند.

 

البته اینکه هر چهره ای به شکل طبیعی اش زیباتر است هم نکته ای است که اگر جماعت باورش می‌کردند تا حدود زیادی آمار جراحی بینی را پایین می آورد اما بازهم واقعیت این است که نگاه هر کسی به بینی های چندمیلیونی سربالا می افتد و دلشان میخواهد انها هم دماغشان را بسپارند به دست جراح.

 
قیمت زیباسازی یک بینی در بازار متخصص های این جراحی متفاوت است. ممکن است شما جراح گمنامی را پیدا کنید که با 500 هزار تومان هم دماغ شما را زیر تیغ و چکش ببرد اما در بازار حرفه ای ها قیمت از 2 میلیون تومان شروع میشود و تا 7 یا 8 میلیون هم بالا میرود.
 
معمولا جراح های حرفه ای و مشهور دو روز در هفته را به عمل جراحی اختصاص میدهند و سایر روزها را در مطب به ویزیت عمل شده ها و افرادی می‌پردازند که برای جراحی مراجعه می کنند. در آن روز جراحی هم چهار تا پنج فرد در هر روز مورد جراحی قرار میگیرند.
 
به طور میانگین یعنی هفته ای 16 تا 20 نفر. این ارقام را که ضربدر ماه های سال و قیمت جراحی توسط حرفه ای ها کنید، ارقام ابتدایی مقاله را به دست می آورید. البته این منهای دغدغه های گونه و لب و پوست و… است که آنها هم برای خودشان رقمی میشوند. با احتساب افت و خیزهای بازار، سفرهای سالانه برای شرکت در سمینارها و… ارقام ابتدای مقاله بسیار نزدیک به واقعیت است.
 
مسیر پولدارشدن: موفقیت در این رشته شاید حتی بیش از تخصص نیاز به روابط مناسب و تبلیغات گسترده داشته باشد. بازار جراحی زیبایی آن قدر وسوسه کننده است که جراح های گوش و حلق و بینی هم ترجیح میدهند بیش از هر کاری اقدام به جراحی بینی کنند.
 
سایر خدمات زیبایی مانند تزریق ژل و چربی که زحمت و خطر کمتری دارد، حتی پزشکان عمومی را هم وارد این عرصه کرده است. بنابراین اگرچه ایران یکی از بهترین بازارهای حوزه زیبایی است اما رقابت هم در این بازار بسیار نفسگیر شده است.
 
در حال حاضر متخصص های فعال در این حوزه با ایجاد روابط مناسب با نشریه های سبک زندگی و سلامت و درج آگهی های ثابت، تلاش میکنند رقبای دست به تیغ و چکش خود را پشت سر بگذارند. شما هم اگر قصد موفقیت در این حوزه را دارید، حتما پس از کسب مدارک و مهارت های لازم، توصیه های ذکرشده در این ستون را خیلی خیلی جدی بگیرد.
 
چهره شاخص: پزشک محسن نراقی فوق تخصص رسمی جامعه جراحان بینی کشور ایالات امریکا، عضو آکادمی جراحان پلاستیک و ترمیمی صورت ایالات امریکا، عضو هیات علمیدانشگاه علوم پزشکیتهران و رییس انجمن تحقیقات راینولوژی است.
 
برای وقت گرفتن از او باید ماه ها در انتظار بنشینید و تازه آقای پزشک از آنهایی نیست که چون شما دلتان میخواهد، دماغتان را جراحی کند. او تنها حاضر به انجام عمل جراحی روی کسانی است که واقعا نیاز به جراحی داشته باشند. پزشک نراقی از چهره های شناخته شده جراحی پلاستیک در دنیاست و هر سال زمان بسیاری را صرف حضور در سمینارهای معتبر، ارایه مقاله و آشنایی با تازه های این حرفه میکند. درباره او گفته می شود که هزینه عمل جراحی زیبایی اش کمتر از 8 میلیون تومان نیست.
 
متخصص و جراح زیبایی دماغ دانه ای 7 میلیون تومان درآمد متوسط: سالانه یک میلیارد و 152 میلیون تومان بالاترین درآمد: سالانه 2 میلیارد و 880 میلیون تومان مصاحبه با پزشک علی زینلی جراح و متخصص سر و گردن، بینی و صورت هنر و اقتصاد، ابزار موفقیت جراح پلاستیک
 
*چه افرادی می توانند جراحی های زیبایی را انجام دهند؟ جراحی های زیبایی را سه گروه از جراحان انجام می دهند. 1- جراحان و متخصصان گوش و حلق و بینی 2- جراحان پلاستیک 3- جراحان فک و صورت
 
*افرادی که در گرایش های جراحی زیبایی کار میکنند وضعیت مالی بهتری دارند؟
در رشته پزشکی هدف اولیه خدمت به مردم است. عمل های زیبایی هم در رفع دردهای فکری مردم پیش میروند. هیچ الزامی وجود ندارد که هرکس علم بیشتری دارد ثروتمندتر شود. بعضی از افراد که شم اقتصادی دارند ممکن است در گرایش های دیگر زودتر پولدار شوند.
بنابراین فردی که به دنبال رشته پزشکی میرود نباید از ابتدا برای پولدارشدن برنامه ریزی کند. هیچ پزشکی فقیر نیست و هیچ فردی هم با پزشکی ثروتمند نمی شود؛ مگر اینکه در زمینه های دیگری هم فعالیت داشته باشد.
 
*نرخ جراحی های زیبایی رایج مانند بینی چطور تعیین میشود؟
برای انجام جراحی های زیبایی قیمت ثابتی وجود ندارد و عرضه و تقاضاست که قیمت ها را مشخص میکند. جراحانی که تجربه بیشتری دارند و کارشان بی عیب و نقص است مورد اعتماد مردم هستند و به همین دلیل دستمزد بیشتری میگیرند. جوان ترها که تجربه کمتری دارند دستمزدشان پایین تر است.
 
*این روزها حداقل دستمزد جراحان بینی چقدر است؟ حداقل دستمزد به طور معمول 1/5 تا 2 میلیون است.
 
*کار کردن در زمینه جراحی های زیبایی چه مشکلاتی دارد؟ به طور کلی جراحی جزو گرایش های سخت است؛ به ویژه جراحی پلاستیک که یکی از سخت ترین رشته هاست. وقتی بیمار به مطب می آید در بیشتر مواقع سالم است و برای بهترشدن وضعیت ظاهری اش به پزشک مراجعه میکند و مهم است که از نتیجه کار راضی باشد.
 
*یک جراح زیبایی موفق باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ مهمترین شاخص یک جراح موفق این است که دیگران از کار او رضایت داشته باشند. علاوه بر این یک جراح مفید باید با علم فیزیولوژی آشنایی داشته باشد، آناتومی صورت و بدن را بداند و قادر باشد ضمن عمل، شکل صورت را به خوبی حفظ کند.
 
داشتن برنامه هم موضوع مهمی است و جراح باید بتواند برای کاری که قرار است انجام دهد به خوبی برنامه ریزی کند، این برنامه را به بهترین نحو روی صورت پیاده کند و در پایان از کار خودش راضی باشد.
 
*چطور دو جراح زیبایی با تحصیلات و تجربه کم و بیش یکسان از لحاظ کار حرفه ای در یک سطح قرار ندارند، یکی مشهور میشود و دیگری در حد یک جراح معمولی باقی می‌ماند؟
 
در این حرفه فقط تحصیلات دانشگاهی کافی نیست، بلکه علاوه بر آن یک فرد متخصص باید از شم هنری بالایی هم برخوردار باشد. در واقع اگر دو جراح تحصیلاتشان یکسان باشد، نتیجه کار انها یکی نمی شود و فردی موفق تر است که علاوه بر علم، هنر هم داشته باشد.
میتوان گفت حتی جنبه هنری این کار بر جنبه علمی آن می چربد. تجربه در موفقیت جراحان زیبایی تاثیر زیادی دارد ولی در کنار آن استعداد هنری هم لازم است.
 
 

 

وکیل خانواده

بازهم جدایی!

پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

تقریبا چند سالی از اینکه شغل وکالت – به شکل تخصصی در زمینه طلاق – تبدیل به یکی از حرفه های پردرآمد در جامعه ایرانی شده است می گذرد. میزان حق وکالت دریافتی بستگی به مسائل مختلفی دارد. مثلا اینکه چقدر مهریه کرده باشید یا چقدر مهریه شما باشد و از آن مهم تر، چقدر این جدایی برایتان مهم است.

 
به هر حال موفقیت در بهره گیری از موضوع جدایی تنها مختص به اصغر فرهادی با فیلم جدایی نادر از سیمین نیست، وکلا از خیلی سال پیش از بازار مشاغل ایران با «جدایی» اسکار برده اند!
 
مسیر پولدارشدن: در اینکه باید مدارک لازم جهت کسب اطلاعات، توانایی و البته مجوز لازم برای کسب و کار در این حرفه را به دست بیاورید که شکی نیست اما… باید بسیار باهوش باشید. حالا دیگر دست زیاد شده و موفقیت در این حوزه زیاد هم آسان نیست.
 
علاوه بر تبلیغات مناسب، باید به نوعی جامعه شناس و روانشناس خوبی هم باشید. شناسایی دقیق جغرافیای محل فعالیت به لحاظ احتمال طلاق در آن ناحیه از شهر میتواند در موفقیت شما بسیار موثر باشد.
 
چهره شاخص: بدون شک کسی که یکی از مهم ترین پرونده های تاریخ قضایی ایران را وکالت کرده و بیشترین حق الوکاله را گرفته موفق ترین است؛ چیزی در حدود یک و نیم میلیارد تومان.
 
علی صابری متولد 1352 و از بدو تولد نابینا بود. شاهکار علی صابری که او را به شهرت رساند، به نتیجه رساندن پرونده کیفری خون های آلوده بود. کانون هموفیلی ایران در سال 80 موفق شد به یاری علی صابری، پرونده کیفری را به نتیجه برساند؛ طوری که بین 2 تا 10 سال حبس برای مقصران صادر شد.
 
درآمد متوسط: سالانه 72 میلیون تومان بالاترین درآمد: سالانه n میلیون تومان بسته به پرونده هایی که گیرتان بیاید گفت و گو با سارا نجیمی، وکیل پایه یک از وکیل 2 میلیاردی داریم تا وکیل 500 هزار تومانی
 
*دریافت حق الوکاله استاندارد خاصی دارد؟ بله ولی کلا پرونده های مختلف و وکلای مختلف رقم های متفاوتی دریافت میکنند.
 
*منظور شهرت وکیل و ارزش مالی پرونده است؟
دقیقا. مثلا عرف در موضوع طلاق توافقی رقمی بین یک تا یک و نیم میلیون تومان است ولی من هم به شما می گویم وکیلی را می شناسم که برای یک طلاق غیابی 14 میلیون تومان دریافت کرده است.
 
*شرایط موفقیت مالی در شغل شما چیست؟ خیلی مسایل را باید در نظر گرفت. از گزینه محل کار، فضای کار، نوع پوشش وکیل که بسیار مهم است و حتی جزو واحدهای درسی در دانشگاه به شمار میرود، نوع رفتار با موکل که بحث روان شناسی است و مراجعه کننده بدون اعتماد به وکیل هرگز نمی تواند پرونده اش را بسپارد و…
 
*در این فضا هنوز هم می توانیم وکالت را یکی از مشاغل پردرآمد بدانیم؟ کسب درآمد در این حرفه میتواند خیلی خیلی زیاد باشد. البته من وکیلی را هم می شناسم که در پرداخت مالیات 400، 300 تومانی می‌ماند اما وکلایی هم هستند که برایشان مالیات 70 میلیون تومانی می آید.
 
مساله این است که زنده کردن یک زمین میتواند 2، 3 میلیارد تومان برای وکیل دستمزد به همراه داشته باشد و این حق قانونی یک وکیل است. در مجموع بستگی به این دارد که چقدر فعال باشید و چقدر پرونده های بزرگ در دست بگیرید و توانایی به نتیجه رساندن انها را داشته باشید.
 
 

 

بازیگر سینما و تلویزیون

پول بازی

پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

دیگر تردیدی وجود ندارد که حداقل رقم دریافتی بازیگران مطرح ایران برای بازی در یک فیلم سینمایی یا سریال تلویزیونی کمتر از 50 میلیون تومان نیست. این رقم بسته به ارزش بازیگر برای گیشه و نوع فیلمی که قرار است در آن به ایفای نقش بپردازد گاهی تا 200 میلیون تومان هم میرسد.

 
بعضی بازیگرها دست رد به سینه هیچ تهیه کننده و کارگردان و فیلمنامه ای نمی زنند و این چنین است که مثلا امین حیایی و حامد بهداد مردانی برای تمام فصول پرده سینما در طول سال هستند.
 
اگرچه این هم است که بازیگرها به ویژه اگر مطرح باشند، خرج بالایی هم برای خودنمایی در جامعه دارند. به هر حال نمیشود که ستاره باشی و پرایدسوار شوی یا موبایل تلفن همراه درپیتی دستت بگیری یا لباس هایت برند نباشد یا… همین دیگر، ستاره بودن خرج هم بسیار دارد.
 
مسیر پولدارشدن: در نسل جدید بازیگران ایرانی بیش از هر چیز روابط دوستانه و خانوادگی نقش مهمی دارند. البته بر منکرش لعنت که پائولو مالدینی هم فرزند چزاره مالدینی بود اما اگر مارلون براندو بازیگر بود پس… چه میگوید؟!
 
این حرف ها برای این است که بگوییم در این حرفه هم علاوه بر داشتن چهره مفید، توانایی علمی و تجربی، مطالعه و… خیلی چیزهای دیگر هم دخیل است. می‌گویید نه؟! اگر عشق بازیگری هستید هم اکنون به یکی از موسسه های سینمایی که تست بازیگری می گیرند و آگهی هایشان در روزنامه فراوان است سر بزنید و فرم پر کنید. یکی از گزینش های پرسش نامه این است: «چه امکاناتی میتوانید در اختیار فیلم قرار دهید؟» پول،اتومبیل، لوکیشن یا چی؟!
 
چهره شاخص: بحث اگر بحث توانایی و کیفیت کار باشد باید از آدم های دیگر نام ببریم اما فعلا بحث گیشه است و گلزار چهره ای است که مفید می فروشد و درباره اش گفته میشود این اواخر حتی درخواست دستمزد 250 میلیون تومانی برای بازی در یک فیلم را ارایه داده است.
 
کشف ایرج قادری در اواخر دهه 70 که با فیلم سام و نرگس وارد سینما شد، حالا در ابتدای سال 91 بیش از یک دهه است که گران میگیرد و مفید می فروشد!
 
درآمد متوسط: سالانه 150 میلیون تومان بالاترین درآمد: سالانه 500 میلیون تومان امیر جعفری از داغ شدن بحث پولداربودن بازیگرها انتقاد میکند دخل و خرجمان باهم نمی‌خواند
پر درآمد ترین مشاغل ایرانی
 
پر درآمد ترین مشاغل ایرانی
 
 
*درآمد بازیگری چطور است؟ با این دیدگاه مردم موافقید که میگویند بازیگری کار پردرآمدی است؟!
 
خیلی دوست دارم یکی از این افراد که میگوید بازیگری کار پردرآمدی است بیاید و یک نفر را که از راه انجام این کار پولدار شده به من نشان دهد. واقعا دوست دارم این اتفاق بیفتد تا از آن بازیگر بپرسم چطور توانسته پولدار شود؟
 
در جایی که افراد با ساخت تیزر یا کارهای متفرقه دیگر – که با حمایت های مالی کلان خانواده هایشان است – توانسته اند پولدار شوند باید بگوییم که بازیگری کار پردرآمدی است؟! در ایران شما کدام بازیگر را می شناسید که کارش تنها بازیگری است اما مانند بازیگران کشورهای دیگر اگر دو سال هم سر کار نرفت، نگرانی نداشته باشد؟
 
اتفاقا به نظر من مردم خودشان هم می دانند که بازیگری کار پردرآمد و آینده داری نیست چراکه مثلا وقتی فرزندشان مهندس کامپیوتر است و میخواهد سراغ بازیگری هم بیاید حاضر نیستند کارش را از دست بدهد و معتقدند که در کنار آن، کار بازیگری را هم انجام دهد.
 
این به این معناست که باور دارند بازیگری را نمی توان به عنوان یک شغل دانست. تعجب من از این است که باتوجه به این موضوع چرا باز می گویند بازیگران درآمد زیادی دارند!
 
پولی که بازیگران می توانند از راه کاری که انجام می دهند دربیاورند در حدی است که تنها با آن گذران زندگی کنند. یک موضوع مهم دیگر هم در این میان مطرح است. اینکه اگر بازیگری برای انجام کارش پول خوبی میگیرد به همان اندازه هم باید خرج کند.
 
مثلا فرض کنید من یا هر بازیگر دیگری بخواهیم برای رفت و آمد از مترو، اتوبوس یا… بهره گیری کنیم، کاری که شدنی نیست به خاطر اینکه خیلی اذیت می شویم زیرا مرتب باید به سوالات مختلف پاسخ بدهیم. یا اگر بخواهیم اتومبیل بخریم نمی توانیم مثلا یک پراید بخریم و حتما باید سراغ اتومبیل های دیگری برویم.
 
*به نظر شما یک بازیگر به همان اندازه که دستمزد مفید میگیرد هزینه های زندگی اش هم بالاست؟
دقیقا. مساله مهم دیگری که به نظرم باید به آن توجه کنیم این است که در این زمینه به فرهنگ سازی احتیاج داریم. اینکه مردم درک کنند بازیگران هم یک آدم معمولی هستند و زندگی روزمره دارند. نه اینکه وقتی من نوعی را در بانک یا صف نانوایی می بینند با تعجب نگاهم کنند یا بپرسند که مگر شما هم این کارها را انجام میدهید؟! مگر ما چه تفاوتی با بقهی داریم؟
 
یک موضوع آزاردهنده دیگر هم این است که در اینجا برای هنرمند منتقد، نویسنده و… ارزشی قائل نیستند و تنها وقتی یک نفر می میرد دارای ارج و قرب می شود و برایش بزرگداشت می گیرند!
 
مانند اتفاقی که برای ایرج قادری افتاد و هیچ کس در حد چند خط هم در موردش ننوشت. یا علیرضا داوودنژاد که چند وقت است در بیمارستان است و هیچ کس نمی پرسد هزینه های درمانش از کجا تامین میشود.
 
*با این حساب باید دنبال شغل دوم هم باشید؟
نه، به دلیل اینکه وقت دیگری ندارم تا بتوانم کار دومی را انجام دهم. فقط می خواهم بگویم من زمانی که بازیگری را گزینش کردم به پولدارشدن فکر نکردم.
 

 

مربی و بازیکن فوتبال

از 777 به 999 میلیون

پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

وضعیت پرداخت دستمزد بازیکنان و مربیان فوتبال در ایران شاید در حد سایر کشورهای مطرح در قاره آسیا نباشد اما بازهم بازیکنان و مربیان طراز اول فوتبال سالانه کمتر از 400 میلیون تومان دریافت نمی‌کنند.

 
این البته منهای پاداش هایی است که در طول فصل به دلایل مختلف دریافت می کنند. بازیکنان سطح اول فوتبال ایران تازه این امکان را هم دارند که با یک یا دو فصل بازی در تیم های عربی پول خوبی به جیب بزنند.
 
علاوه بر این بازیکنان و مربیان فوتبال به دلیل محبوبیت در جامعه معمولا از امتیازهایی برخوردار میشوند که شامل حال سایر اقشار نمیشود. مثلا چه کسی حاضر نیست به یک بازیکن محبوب فوتبال در زمان خرید اتومبیل تخفیف ویژه بدهد؟ تازه اینکه چیزی نیست، بعضی افراد حتی اتومبیل هم هدیه می دهند!
 
مسیر پولدارشدن: از آنجایی که اینجا ایران است، شما باید خیلی خوش اقبال باشید که کسی استعدادتان را کشف کند، پس برای اینکه هیچ چیز را به شاید و اگر و اما نسپرده باشید، باید کار را از مدارس فوتبال آغاز کنید. این آغاز راه است و درخشش در فوتبال رده سنی پایه میتواند فرصت های خوبی را برای حضور در سطح اول فوتبال ایران در اختیار شما بگذارد.
 
علاوه بر این هرجا که پول بزرگی در گردش باشد، حتما سر و کله دارودسته مافیا و باندهای پشت پرده هم پیدا می شود. بنابراین شما برای اینکه از این کوه آتش مانند سیاوش صحیح و سالم بیرون بیایید، حتما نیاز به یک مدیر برنامه درست و حسابی دارید.
 
 
پر درآمد ترین مشاغل ایرانی

چهره شاخص: بچه نازی آباد… امیر خانه، امیر خانه… این سرود معروفی است که در ورزشگاه ها برای امیر قلعه نویی میخوانند و اطرافیانش میگویند اتفاقا خیلی هم این سرود را دوست دارد.

 
امیر قلعه نویی کسی است که میگویند میان مربیان ایرانی بالاترین دستمزد را دریافت می کند. او پول مفید می گیرد، بازیکن مفید میخواهد و قهرمانی هم برای تیم هایش مفید می آورد.
 
در بین بازیکن های فوتبال هم ترجیح می‌دهیم از سیدمهدی رحمتی نام ببریم. درباره او گفته میشود که حتی با رقم قراردادهایش تفریح هم می کند. مثلا 777 میلیون تومان و حالا 999 میلیون تومان برای یک فصل!
 
همه میتوانند پولدار شوند یا اینکه پولداربودن شخصیت خاص می خواهد؟ یک روانشناس توضیح می دهد
 

 
در اهمیت جاه طلب بودن
برای مطالعه یک مقاله هیجان انگیز و البته کاربردی برای کسب درآمد در حرفه خود آماده باشید. برای این کار نیاز به کسی داشتیم که تخصص لازم را داشته باشد.
 
پزشک علی اصغر کیهان نیا روان شناس و نویسنده چندین کتاب روان شناسی در زمینه های مختلف است. او کتابی تحت عنوان «راز موفقیت در بازار کار» نوشته است که در آن راهکارهای مختلف برای رسیدن به موفقیت شغلی ارایه شده و درواقع اصل جنس است برای موضوعی که ما در این پرونده دنبال کشفش بودیم. مصاحبه با پزشک کیهان نیا را بخوانید و راه و روش موفقیت مالی را بیاموزید.
 
*آقای پزشک چطور میشود که بعضی افراد از یک شغل به نظر معمولی کلی پول درمی آورند؟
عصر ما، عصر فناوری، تکنولوژی، سرعت و رقابت است. در دنیا امروزی جنگ قدرت، اطلاعات و توانمندی برقرار است و کسی در این جنگ موفق می شود که حداقل از یک تخصص برخوردار باشد و بتواند ارزش های خود را در قالب این تخصص ثابت کند. جوانان زیاده خواه، تنوع طلب، بلندپرواز و رویاپرور هستند و این خصوصیت جوانی است اما اندیشه های بلندپروازانه جوان با گذشت زمان تغییر میکند این اندیشه ها و ایده ها باید به عمل تبدیل شوند.
 
*یعنی پولدارها کسانی هستند که رویاهایشان واقعی شده؟ به گزارش تالاب کامیابی از سه منظر بروز پیدا می کند: بعد اقتصادی که زندگی مادی انسان را متحول میکند، بعد اجتماعی که برای انسان احترام و شخصیت مردمی به همراه می آورد و بعد شخصی که موج رضایت خاطر و اعتماد به نفس در فرد موفق میشود.
 
برای موفق شدن باید هدف مشخص شود. جوان باید بداند که هیچ چیز مجانی به دست نمی آید و هر چیزی بهایی دارد. باید بدانیم که موفقیت راز و رمزی ندارد بلکه راه و روش دارد، موفقیت حاصل کار و تلاش است و نه شانس و اقبال.
 
در ابتدا باید ویژگی های خاصی داشته باشد. اول آنکه باید دستیابی به آن رفاه و آسایش را به همراه بیاورد. به عنوان مثال پول میتواند رفاه و آسایش بیاورد. میگویند پول خوشبختی نمی آورد اما نبودش حتما بدبختی می آورد. دومین خصوصیت یک هدف مفید آن است که به فرد احساس مفید بودن می‌دهد زیرا فرد رسیدن به آن هدف را دوست دارد و از تلاش برای رسیدن به آن خسته نمیشود.
 
این هدف نباید براساس چشم و هم چشمی یا تحت فشار خانواده گزینه شده باشد. بلکه باید براساس استعداد، علاقه، امکانات و شرایط فرد باشد. هر هدفی که تعیین میشود، استرس ایجاد می کند و این موضوع طبیعی است اما نباید از داشتن هدف ترسی داشته باشیم.
 
 
مسافرت با هواپیما خطراتی هم دارد اما ما را سریع تر از کشتی به مقصد می‌رساند. در دریا هم صدف و هم کوسه وجود دارند. یعنی هر هدفی سختی و ترس دارد اما باید در مسیر آن هدف حرکت کرد تا به موفقیت رسید.
 
*اما این طوری توی دل هدف رفتن خیلی ریسک دارد. خطرناک ترین کار آن است که در خانه بنشینیم و در دودلی گزینش بمانیم و تصمیم نگیریم. در همه انسان ها باتری 100 ولتی وجود دارد که ما فقط از 20 ولت آن بهره گیری میکنیم، یعنی ما انسان ها از توانایی ها و استعدادهای خود بهره کافی نمی بریم. بیشتر انسان ها از ابراز وجود کردن هراس دارند زیرا ارزش های خود را به خوبی نمی شناسند و قدرت ابراز انها را ندارند.
 
شعار من این است: «وسیع باش، تنها و سخت». وسیع باش به این معنی که آرزوهای بزرگ داشته باش، به کم قانع نباش. تنها باش یعنی فقط روی خودت و توانایی های خودت حساب کن و سخت باش یعنی تلاش کن و سختکوش باش تا موفق شوی.
 
برای موفق شدن باید مثبت اندیش بود و تصورات منفی را از خود دور کرد. خودباوری برای رسیدن به موفقیت ضروری است. شانس و اقبال معنی ندارد. شانس یعنی شعور بهره گیری از موقعیت های پیش آمده.
 
*این تعریفتان خیلی فانتزی است. در دنیای واقعی هم از این خبرها است؟ باید بدانیم که یک دانه لوبیا اگر سالم باشد، آب و خاک و نور خورشید هم برای آن مهیا باشد ناچار است که سبز شود. دوم تقویت اراده، انسان ضعیف به چه کنم چه کنم می افتد در حالی که انسان با اراده در نهایت به هدف خود میرسد.
 
سوم داشتن برنامه، بیشتر مردم منتظر یک اتفاق هستند تا دری به تخته بخورد و همه چیز بر وفق مراد شود. این تصور دور از واقعیت است و باید تلاش کرد و برنامه داشت و چهارم توکل به خدا. از انسان های موفق نیز میتوان انگیزه گرفت و الگوبرداری کرد ولی نباید به رویاپردازی پرداخت.
 
*چقدر موفقیت مادی در یک شغل به نوع آن بستگی دارد؟ در هر کاری پشتکار و تلاش حرف اول را می‌زند. حتی با ضریب هوشی پایین هم می شود به موفقیت های بزرگ رسید به شرط آنکه تلاش و پشتکار وجود داشته باشد.
 
لازمه موفقیت در هر شغلی برنامه ریزی و تلاش بینظیر است. کسی که پشتکار نداشته باشد تا نیمه راه میرود و وقتی به سختی های راه می رسد آن را رها میکند و به سراغ کار دیگری میرود. البته باید به توانایی ها، استعدادها و امکانات خود توجه کنید!
 
اگر کسی وضعیت مالی خوبی نداشته باشد، بهتر است هدف خود را موفق شدن در رشته ورزشی تنیس قرار ندهد یا کسی که قد بلندی دارد شاید استعداد تبدیل شدن به یک ستاره در رشته ورزشی بسکتبال را داشته باشد.
 
*آدم پولدارها ویژگی اخلاقی خاصی دارند؟ برای ثروتمند و موفق شدن در یک شغل خصوصیت ویژه ای نیاز نیست و هرکس می تواند به این موفقیت برسد، فقط باید دو مورد را رعایت کند، اول داشتن انگیزه، انگیزه باید جاه طلبانه باشد.
 
جاه طلبی خصوصیت خوبی است به شرط آنکه در چارچوب اخلاقیات باشد و حق کسی ضایع نشود. برای دستیابی به موفقیت باید گرسنه کار و پیشرفت بود.
 
دوم رعایت قانون تدریج، یعنی باید بداند که موفقیت یک شبه به دست نمی آید و برای پیشرفت باید پله پله از نردبان ترقی بالا رفت.
 
*موفقیت شغلی و موفقیت مادی در یک شغل چقدر به هم ربط دارند؟ این موضوع به فرهنگی که افراد در آن تربیت شده اند، بستگی دارد. بعضی خانواده ها درس خواندن و کسب مدارج بالای علمی را ارجح میدانند و بعضی دیگر، رسیدن به پست و مقام را موفقیت شغلی تعریف میکنند و برای عده ای دیگر درآمد و موفقیت مادی حرف اول را می‌زند.
 
پس بستگی دارد که فرد در چه محیطی پرورش یافته است، این محیط ارزش های فرد و فرهنگ او را تعیین میکند. بیشتر انسان هایی که در فقر بزرگ شده اند پول را در اولویت خود قرار میدهند اما برای افرادی که از خانواده های مرفه می آیند پست و مقام یا تحصیلات مهم تر است.
 
جدیدترین مطالب سایت