مجموعه : انشا زیبا
بروزرسانی : 1 فروردین 1403

گلچینی از انواع انشا در مورد جنگل به مناسبت روز جنگل (۲۱ مارس)

گلچینی از انواع انشا در مورد جنگل به مناسبت روز جنگل (۲۱ مارس)

جنگل‌ها اکوسیستم‌هاي‌ حیاتی هستند کـه نقش مهمی در حفظ تنوع زیستی، تنظیم چرخه آب و کربن، و فراهم کردن زیستگاه برای بسیاری از گونه‌هاي‌ گیاهی و جانوری دارند. ان‌ها همچنین بـه عنوان منابع مهمی برای چوب، دارو، و مواد غذایی عمل می کنند و برای بسیاری از جوامع بومی و محلی از نظر فرهنگی و اقتصادی حائز اهمیت هستند.

روز جهانی جنگل چه روزی است؟

روز جهانی جنگل هر سال در تاریخ ۲۱ مارس «دوم فروردین» برگزار میشود. این روز توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد نامگذاری شده اسـت تا نقش حیاتی جنگل‌ها در حفظ تنوع زیستی، تنظیم چرخه‌هاي‌ آب و هوا، و پایداری سرزمین‌ها را بـه رسمیت بشناسد و اهمیت ان‌ها را در زندگی انسان‌ها، جانوران و گیاهان برجسته کند. این روز فرصتی اسـت برای افزایش آگاهی عمومی در مورد اهمیت جنگل‌ها و ترویج مدیریت پایدار و حفاظت از این منابع حیاتی.

1. انشا در مورد جنگل

انشا در مورد جنگل

مقدمه:

من عاشق جنگل هستم. جنگل، مکانی زیبا و آرام اسـت کـه پر از شگفتی و هیجان اسـت.

بدنه:

وقتی بـه جنگل میروم، احساس می کنم در دنیای دیگری هستم. درختان بلند و تنومند، صدای پرندگان و حیوانات، و هوای تازه و پاک، همه ی چیز را برای من دلپذیر می کنند. من همیشه از دیدن حیوانات در جنگل لذت می برم. خرس‌ها، گوزن‌ها، پرندگان، و حتی حیوانات کوچک‌تر مانند سنجاب‌ها و موش‌هاي‌ صحرایی، همه ی در جنگل زندگی می کنند. من همچنین از پیاده‌روی در جنگل لذت میبرم. قدم زدن در بین درختان بلند و تنومند، حس آرامش و آزادی را بـه من میدهد.

جنگل، منبع مهمی برای زندگی انسان اسـت. درختان جنگل، اکسیژن مورد نیاز ما را تولید میکنند. همچنین، جنگل‌ها بـه جلوگیری از فرسایش خاک و حفظ تنوع زیستی کمک میکنند. من معتقدم کـه باید از جنگل‌ها محافظت کنیم. ما باید از قطع درختان غیرقانونی و تخریب جنگل‌ها جلوگیری کنیم. امیدوارم روزی بتوانم بـه جنگل‌هاي‌ بیشتری سفر کنم و از زیبایی‌هاي‌ انها لذت ببرم.

چند سال پیش، با خانواده‌ام بـه جنگل رفتیم. هوا بسیار زیبا بودو خورشید بـه زیبایی می‌درخشید. ما در بین درختان بلند و تنومند قدم می‌زدیم صدای پرندگان و حیوانات، همه ی جا را پر کرده بود. ناگهان، یک گوزن را در کنار جاده دیدیم گوزن، بـه آرامی در حال چرا بود ما با دیدن گوزن، بسیار خوشحال شدیم. مدتی را در کنار گوزن ماندیم و از دیدن ان لذت بردیم سپس، بـه راه خود ادامه دادیم. ان روز، یکی از بهترین روزهای زندگی من بود، من از دیدن زیبایی‌هاي‌ جنگل و حیوانات ان؛ بسیار لذت بردم.

نتیجه‌گیری:

جنگل، نعمتی بزرگ برای ما انسان‌ها اسـت. ما باید از این نعمت محافظت کنیم و از ان بهره ببریم.


مطالب مشابه: گلچینی از 12 انشا در مورد شهر من برای دانش آموزان


2. انشا در مورد جنگل برای پایه دهم

انشا در مورد جنگل برای پایه دهم

جنگل یکی از زیباترین پدیده هاي‌ طبیعت اسـت کـه در دل ان سرسبزی و زندگی جریان دارد. زمانی کـه ما وارد یک جنگل انبوه با درختان بلند و تنومند می‌شویم از هر طرف صدایی می‌شنویم. مثلاً صدای دارکوبی کـه با نوک خود بـه درخت می کوبد، صدای رودخانه اي کـه از یک سوی جنگل تا یک سوی دیگر ان جریان دارد یا صدای آواز پرندگان کـه در لا بـه لای درختان پرواز می کنند.

جنگل دنیای حیوانات و درختان اسـت و بستگی بـه نوع جنگل ممکن اسـت گونه هاي‌ مختلف جانوری در ان زندگی کنند. همچنین در بعضی از جنگل ها رودخانه هایي جریان دارد کـه داخل ان ها ماهی هاي‌ مختلف دیده می شود. من عاشق طبیعت و سرسبزی جنگل هستم و هر وقت با خانواده خود بـه شمال کشور مسافرت می کنم از والدین خود می‌خواهم حتماً بـه دل جنگل برویم و چند ساعت در ان جا چادر بزنیم.

من وقتی با نگاه کردن بـه این همه ی زیبایی در جنگل بـه یاد قدرت خداوند بزرگ می افتم کـه چنین چیزهایی آفریده اسـت و ما با تماشای ان ها بسیار لذت می‌بریم.

3. انشای ساده در مورد جنگل برای پایه دهم

انشای ساده در مورد جنگل برای پایه دهم

جنگل سبز کـه سقف زندگیت با رنگ آبی نیلگون مزین شده اسـت چرا خبری ز حال بیقرار ما نمیکنی. جنگل در بین هرج و مرج، صدایی را شنید، گوش هایش را تیز کرد و بادقت بیشتری گوش سپرد. صدایش را شنید با هیجان وصف ناشدنی گفت: تو کیستی کـه غم صدایت دلم را لرزاند؟! کویر کمی صدایش جان گرفت و گفت:

-من کویری ام کـه نه پرنده اي آواز خوان من را بـه خلسه می کشاند و نه سبزی برگ هاي‌ تازه جوانه زده من را بـه آرامش دعوت می کند. من کویری ام کـه شن زار و چند بوته ي کوچک تنها اجزای تشکیل دهنده ي من اسـت. جنگل حرف هایش را شنید و گفت:

شاید این ها را نداشته باشی اما آرامشی داری کـه مثال زدنی اسـت، آسمانی با آویزهای رنگی و درخشان داریی کـه ستودنی اسـت.

کویر گفت:-روزی بـه جایی می‌رسی کـه سکوت تنها راه گلویت را می فشارد و از روی دلتنگی تو را بـه فریاد وا می دارد.

جنگل گفت: تو چه میدانی کـه چه می‌کشد این جنگل کـه در بین تمام اصوات، در جستجوی ذره ایی سکوت و آرامش اسـت.

نتیجه گیری انشاء

کویر و جنگل هردو آه کشیدن، اما یکی برای داشته هایش و دیگری برای نداشته هایش، چیست این دنیا کـه دائم در حال شکوه و شکایتم و جای شکر تنها حسرت و آه می‌کشیم.

4. انشای ساده در مورد سرسبزی جنگل 

انشای ساده در مورد سرسبزی جنگل 

دریک صبح پاییزی من بـه همراه خانواده خود برای یک گردش یک روزه بـه سمت جنگل سی سنگان در مازندران حرکت کردیم. هنوز خورشید طلوع نکرده بودو ما در جاده کوهستانی می‌رفتیم. هوا خنک بود در دو طرف جاده جنگل‌هاي‌ طبیعی تا بالای تپه ‌ها و کوه‌ها ادامه یافته بودند. زمانی کـه بـه منطقه سی سنگان رسیدیم هوا هنوز تاریک و روشن بود چرا کـه ابر آسمان را پوشانده بود.

وارد جاده جنگلی شدیم. منظره‌اي کـه هرگز از یاد نمیبرم تصویر درختانی بود کـه از دو طرف جاده بـه هم رسیده بودند و سقفی از برگ‌ها و شاخه‌ها ساخته بودند انگار دریک تونل پوشیده از درخت حرکت کنیم. بوی خاک باران خورده و بوی گیاهان جنگلی در فضا پیچیده بود. هر چه در جنگل پیش می‌رفتیم درختان بهم نزدیکرتر و زیباتر می شدند.

ما دریک محدوده میان جنگل کـه یک فضای بدون درخت بود توقف کردیم و چادرمان را بر پا کردیم. از دور دست‌ها صدای جریان آبی بـه گوش میرسید و صدای دارکوب‌هایي کـه بـه تنه درختان ضربه می‌زدند. سکوت زیبایی دراین فضا برقرار بود. ما همان‌ گونه کـه گرم گفتگو و خنده بودیم ودر فراهم کردن صبحانه بـه مادر کمک می کردیم.

برادرم آتش کوچکی در منقل مسافرتی درست کرد کـه می ‌شد با ان چای و صبحانه را آماده کنیم. حال‌ صدای سوختن چوب در آتش و بوی خوش ان هم بـه فضای زیبای اطراف مان اضافه شده بود. برادرم خیلی مراقب بود کـه آتش طوری زیاد نشود کـه بـه درختان و گیاهان اطراف آسیب بزند.

پس از صرف صبحانه ما بـه همراه برادر و پدرمان کمی داخل جنگل قدم زدیم و بـه سمت صدای آب رفتیم جایی کـه کمی پایین‌تر از سطح جنگل رودخانه خروشانی در جریان بود. هوا در اطراف رودخانه سردتر از فضای میان جنگل بود.

دیدن یک سنجاب کـه با شتاب در تنه درختان ناپدید شد یا خرگوشی کـه در ان سوی رودخانه بـه ما نگاه میکرد ما را هیجان زده کرد زیرا ما در شهر خودمان طبق معمول این حیوانات را آزاد نمیبینیم. زیستگاه طبیعی انها همین جنگل اسـت و ما نباید بـه خاطر خودمان انها را از محیط طبیعیشان جدا کنیم.

کم کم باران شروع بـه باریدن کرد و ما بـه داخل چادرمان رفتیم. هوای شرجی روز، با بارش باران از بین رفته بودو سرما بیشتر احساس میشد با این حال ما از لحظه لحظه بودن در ان طبیعت زیبا لذت می‌بردیم. صدای برخورد قطرات ریز باران بر روی چادر هم چون نوای یک موسیقی بـه نظر می‌آمد. با بیشتر شدن باران بـه پیشنهاد پدرم وسایل را جمع کردیم و آماده برگشتن شدیم.

از سمت دیگر جنگل کـه خارج شدیم رو بـه رویمان دریا آبی تا بیکران گسترده بود. پدرم گفت کـه منطقه سی سنگان از معدود قسمتهای شهر های شمالی اسـت کـه جنگل و دریا در کنار هم قرار دارد. دست آورد این گردش یک روزه برای ما پر انرژی و سرحال شدن برای آغاز هفته جدیدمان شد.

5. انشای ساده در مورد سفر به جنگل برای پایه پنجم

انشای ساده در مورد سفر به جنگل برای پایه پنجم

مقدمه:

بوی سبزه تازه و کمی نم کـه تن را خیس می کند. کم کم کـه وارد محوطه چنگل میشویم، رقص آرام درختان را می‌شنوم و میبینم کـه در سکوت رمزآلود جنگل بـه گوش می‌رسد. درختان قد بلند و کوتاه قدی کـه در کنار هم نجوای بهار می کنند و کسی هم حرف دلشان را نمی‌شنود.

بدنه:

جنگل را دوست دارم و هوای نمناکش را کـه حس می کنم حالم خوب می شود، سبزه هاي‌ نم دار کـه زیر پای هر درخت دست التماسشان بلند اسـت اما هیچ شاخه اي بـه سویشان دست دراز نمی‌کند و همان‌ گونه پایمال میشوند. تکه هاي‌ فرسوده چوب کـه مشخص نیست از کدام دوره و زمان مانده اند و چه خاطراتی دارند.

کم کم بـه داخل جنگل می‌رویم اما هراسی در دل دارم کـه نکند حیوانی باشد و بترسم. درختانی کـه سر بـه فلک کشیده اند و لانه پرنده اي را در خود جای داده اسـت و هر بهار بـه صاحبانشان تحویل می دهد. درختان نزدیک هم کـه محل تاب کودکان هم هستند یاد آور دوستی و مهر و عشق در بین مردم هستند.

درختانی کـه هر کدام تنه ي مخصوصی دارند و شیوه رشدشان متفاوت اسـت. درختانی کـه تنه کوتاه دارند و چتری هستند و می‌توانند قرار گاه عاشقان شوند، درختانی کـه شاخه هاي‌ نازک تری دارند در دسترس دست دراز ي عابران هستند و هیچکس نمیتواند دست این دشمنان طبیعت را قطع کند.

در دور دستها صدای پرندگانی می امد و قارقار کلاغ ها و بوی دود و آتش کـه همه ی جا را پر کرده بود. کم کم بـه وسط جنگل می‌رسیم و کمی خوف دارم از ناشناخته هاي‌ جنگل، اما همان‌ گونه حس بهار درمن زنده می شود و دلم میـــخواهد کـه در داخل جنگل کلبه اي داشته باشم کـه از هر انسانی دور باشم و قضاوتی و دادگاهی و محکمه اي برایم برگزار نشود.

دلم آرامش جنگل می‌خواهد و سکوت مبهم و مدت دار درختان را کـه چگونه بی صدا زخم تبر را هم می پذیرند و ناله نمی‌کنند. طبیعت جنگل را کـه می‌بینم بـه خدای جنگل شکر می کنم و با تمام وجود از جنگل لذت می برم.

نتیجه گیری:

جنگل و سرسبزی موجب افزایش اکسیژن شده و دی اکسید کربن زمین کم شده و شادی و سلامتی بـه مردم باز میگردد. کاش مردم جهان قدر سرسبزی و درختان را بدانند تا برای همیشه زندگی ساده و پر از شادابی داشته باشند.

6. انشای در مورد زیبایی های جنگل

انشای در مورد زیبایی های جنگل

مقدمه :

درخت روح زندگی و موجب نشاط دنیاست. او کـه در حوالی شـما باشد، نفس کشیدن چندان سخت نیست، این موجود بی انتها قد علم کرده تا من و تو راحت نفس بکشیم. انبوه سبز چنگل را کـه نگاه می کني، می‌بینی کـه چه قدر خوب و آرام در کنار هم خوب و خوشند.

درختانی از جوان و پیر وبا قدمتی و اصله اي متفاوت. روح سبز درختان در همه ی جای جنگل جاریست، جانورانی کـه هریک زیست و زندگی خاص خودرا دارند، هر موجود جنگل هم روش زندگی خودرا دارد. این چرخه بـه دست خداست و هیج کس توان تغییر ان را ندارد. وجود جنگل برای طبیعت لازم و ضروری اسـت تا زندگی جریان داشته باشد.

بدنه :

خاک نم دار و ترد، بوی خوش سبزه، آواز پرندگان فراز درختان ؛ بکر بودن و نوعی ترس از حضور در آنجا، دل را می‌برد، درختانی با برگهای مختلف و پر از شادی و شادابی، قدم زذن در جنگل را مطلوب می کند. شاخه هایي کـه برای چیدن ستاره هاي‌ دعا بـه خدا نزدیک هستند، شاخه هایي قدیمی را دوست دارم کـه خاطرات زیادی دارند و برایم لذت بخش هستند.

تنه درختان را کـه نگاه می کنم می فهمم هریک چه قدر عمر داشته اند و چه قدر برای ما انسانها هوای تازه داده اند. چه قدر لحظات ناب و خوش را برای ما ساخته اند. چه عاشقانی کـه روی چمن راه و خاک ترد جنگل قدم زدند و بـه هم نرسیدند و فقط با خود خاطره بردند.

درختان را خوب نگاه کن، سبز و استوار، جاوید و سرسبز، شاد و پر از همهمه حضور سبز در حوالی خدا، از دور کـه نگاه می کني،انگار خدا از روبه رو در حال نزدیک شدن اسـت و آرام آرام تو را در آغوش میگیرد. ابهت جنگل تو را نترساند ولی خوب بدان کـه با همه ی شادابی کـه دارد، اگر روزی نباشد تو و همه ی ساکنان خاک نخواهید بود.

نتیجه گیری :

مراقبت از جنگل بـه عنوان منابع طبیعی از وظیفه اصلی هر فرد اسـت. اگر در نگه داری جنگل کوشا نباشیم، روزی باید از سوختن همه ی طبیعت رخت زندگی بربندیم. روزی کـه دود سیاه ناچاری همه ی جارا پر کرده و اکسیژن و هوا هم کم خواهد شد. گونه هاي‌ حانوری تمام شده و آفت همه ی جای دنیا را فرا می‌گیرد، از دست موجودات موذی در امان نیستیم و باید از این کره خاکی برویم.

7. انشای در مورد خاطره ای از جنگل

انشای در مورد خاطره ای از جنگل

بـه سمت جنگل دویدم. چند متری بیشتر با خانه‌مان فاصله نداشت. بعد از یک هفته بیماری، این نخستین بار بود کـه بـه جنگل می‌رفتم. وقتی بـه نزدیکی ان رسیدم، نسیم خنکی بـه صورتم برخورد کرد. دستان درختان بـه من خوشامد میگفتند و بوی طبیعت بارانی، بـه مشامم میرسید. بودن در جنگل، انگار بـه من انرژی و زندگی می‌داد. دستم را بـه سمت درختی با برگ‌هاي‌ سبز دراز کردم. احساس میکردم همان‌ گونه قلبم با زندگی جاری اسـت. با درختان پایان‌ناپذیر اطرافم، بـه نظر میرسید دریک دنیای جدید قرار گرفته‌ام؛ دنیایی کـه در آغوش ان امید و طراوت فراوانی وجود داشت.

جنگل با تکان دادن شاخه‌هاي‌ درختان خود تلاش می کرد کـه با من سخن بگوید. او موجودی بی‌نهایت بود کـه جز ان منطقه جای دیگری را نمی‌شناخت. پرندگان دوستان او بودند. جنگل با آواز خورشید بیدار می ‌شد و ندای صبح بخیر را بـه گوش گل‌هاي‌ خود میرساند و با لالایی مهتاب بـه خواب می‌رفت. خفاش‌ها بـه کمک جغدها، نگهبانان جنگل بودند. ان‌ها از این موجود سبز و تنومند مراقبت میکردند تا خواب آرامی داشته باشد.

در بین این تالار طبیعت، من آرامشی بی‌نهایت احساس می کردم. قلبم با ضربات ملایم خود، بـه موزیک درختان می‌پیوست. صدای آواز پرندگان و جریان آرام رودخانه، موسیقی‌اي بسیار خوشایند بود. احساس می کردم با همه ی‌ي جهان یکپارچه شده‌ام، گویا من هم دراین جنگل زیبا غرق شده بودم.

جنگل آرام بودن را بسیار خوب آموخته بود. او با مهربانی خود، پناه حیوانات زیادی بودو ان‌ها خودرا در آغوش جنگل جای داده بودند. قلب او میزبان جانورانی بود کـه از ترس، زیر زمین خانه می‌ساختند. تنها دو چیز جنگل را آزرده خاطر میکرد. زمانی کـه شکارچیان حیوانات را شکار میکردند و هنگامی کـه افراد، پاهای درختان جنگل را برای منافع خود می‌بریدند. جنگل را دوست داشته باشید تا او نیز با جادوی خود زیبایی‌هاي‌ بسیاری را بـه شـما نشان دهد.

8. انشای در مورد آب و هوای جنگل

انشای در مورد آب و هوای جنگل

مقدمه:

ما بچه ها جنگل را خیلی دوست داریم چون برایمان یادآور زمینی وسیع و پر از درخت و چوب و محل زندگی حیوانات وحشی مانند ببرها، شیرها، فیل ها، گوزن ها، مارها و غیره اسـت. جنگل از آلودگی هوا و سیل جلوگیری می کند. بنابر این جنگل خیلی برای ما انسانها مهم اسـت و نباید ان را نابود کنیم.

تحقیق در مورد جنگل همیشه برای من جذاب بود، ولی تا بـه هم اکنون نتوانستم بـه جنگل بروم و بودن در آنجا را تجربه کنم. اما چیزهای زیادی در مورد جنگل میدانم، مثلاً گونه هاي‌ کمیاب و زیبا از پرندگان و حیوانات در جنگل وجوددارد، جنگل ها دی اکسید کربن موجود در هوا را میگیرند و اکسیژن می سازند، از درختان جنگل کاغذ، چوب یا الوار، دارو، صابون و لوازم آرایشی می‌گیریم.

همه ی ما برای زنده ماندن بـه جنگل ها وابسته هستیم، درحالی کـه وقتی برای پیک نیک یا گردش بـه جنگل میرویم با آتش زدن درختان و زباله ریختن، طبیعت جنگل ها را نابود می کنیم و این یعنی نابودی درختان صد ساله جنگل ها. زیبایی جنگل را نمی‌توان نادیده گرفت، منظره جنگل بسیار زیبا و آرامشبخش اسـت و اگر یک روز در جنگل باشید، حس شگفت انگیزی خواهید داشت.

نتیجه:

در کل، جنگل اکوسیستم سبز بزرگی از درختان و انواع حیات وحش اسـت و حدود 30 درصد از مساحت زمین را پوشش داده اسـت اما قطع درختان منجر بـه مشکلات بزرگی مانند گرم شدن کره زمین، تغییرات آب و هوایی، سیل، خشکسالی و غیره می شود ودر آینده شاهد بلایای بیشتری هستیم.


مطالب مشابه: موضوع آزاد و جدید انشا برای دانش آموزان


9. انشای ادبی در مورد جنگل

انشای ادبی در مورد جنگل

مقدمه:

من دریک شهر کوچک زندگی میکنم کـه در نزدیکی یک جنگل بزرگ قرار دارد. از کودکی، عاشق جنگل بودم و همیشه دوست داشتم بـه آنجا بروم.

بدنه:

یکی از خاطرات من از جنگل، مربوط بـه زمانی اسـت کـه من هفت ساله بودم. ان روز، با پدر و مادرم بـه جنگل رفتیم. ما در بین درختان بلند و تنومند قدم می‌زدیم و از هوای تازه و پاک لذت می‌بردیم. ناگهان، صدایی را از پشت درختان شنیدیم. ما بـه سمت صدایی رفتیم و دیدیم کـه یک جوجه پرنده از لانه‌اش افتاده اسـت. جوجه پرنده، بی حال و زخمی بود.

ما جوجه پرنده را برداشتیم و بـه خانه بردیم. پدرم ان را بـه یک دامپزشک برد و دامپزشک جوجه پرنده را مداوا کرد.
چند روزبعد، جوجه پرنده التیام یافت و ما ان را بـه جنگل برگرداندیم. جوجه پرنده، با دیدن مادرش، بسیار خوشحال شد. ان روز، یکی از بهترین روزهای زندگی من بود. من از کمک بـه جوجه پرنده بسیار خوشحال بودم و احساس می کردم کـه یک کار خوب انجام داده‌ام.

نتیجه گیری:

این خاطره، همیشه در ذهن من باقی خواهد ماند. این خاطره، بـه من یادآوری می کند کـه باید از طبیعت و حیوانات ان محافظت کنیم.

10. انشای کودکانه در مورد جنگل

انشای کودکانه در مورد جنگل

در بین منابع طبیعی کـه خداوند در اختیار ما انسانها و همه ی موجودات کره زمین قرار داده اسـت می‌توان بـه جنگل اشاره کرد کـه بسیار سرسبز و زیبا اسـت و فایده هاي‌ زیادی برای ما انسانها و حیوانات مختلف دارد. جنگل ها طبق معمول دارای درختان بلند و گیاهان انبوه هستند و حیوانات مختلف از سنجاب و خرگوش گرفته تا شیر و خرس و گرگ در ان ها زندگی می کنند اگر چه نوع حیوانات هر جنگل بـه آب و هوای منطقه نیز بستگی دارد.

یکی از زیبایی هاي‌ جنگل این اسـت کـه بـه هر طرف ان نگاه می کنیم طراوت و تازگی موج می‌زند و دل آدم بـه هیجان می‌آید. من عاشق جنگل هایي هستم کـه رودخانه از ان ها عبور می کند. وقتی بـه صدای آب رودخانه کـه آرام از میان درختان عبور می کند گوش می کنم حس می کنم با من حرف میزند و از مسیر پر فراز و نشیبی کـه آمده اسـت می‌گوید.

متاسفانه بعضی از آدم ها بـه طبیعت از جمله جنگل ها آسیب می‌زنند، مثلاً در مناطق درختی آتش روشن می کنند یا زباله هاي‌ خودرا در جنگل ها رها می کنند کـه اصلا کار درستی نیست. همچنین شکارچیان گاهی بـه شکار غیر مجاز دست زده و حیوانات جنگل را از بین می‌برند. هیچ یک از این کارها درست نیست زیرا همه ی ما در برابر نعمت هاي‌ خداوند و منابع طبیعی مسئول هستیم و باید از ان ها محافظت کنیم تا خداوند از ما رضایت داشته باشد.

11. انشای در مورد جنگل برای دانش آموزان

انشای در مورد جنگل برای دانش آموزان

مقدمه:

جنگل و خدای جنگل را دوست می دارم کـه همه ی برای سلامتی و نشاط انسان در تکاپو هستند. جنگل را کـه میبینم درختان کوچک و بزرگ همه ی در کنار همند و هیچ کدام بر دیگری برتری ندارد و نور خورشید بر همه ی ارزانی داشته می شود. درختانی کـه بسیار قد کشیده اند و نونهالانی کـه در پای این درختان منتظر نوری از خورشید هستند.

بدنه:

پا را کـه زمین می‌گذارم نم و سبزی خوبی حس می کنم. زیر درختان سر بـه فلک کشیده دراز میکشم و با خدای خودم حرف میزنم. خدایا این درخت چند سال دارد و چند سال دیگر قد میکشد، لانه ي رویش را چند سال پیش و چه کسی ساخته اسـت.

درخت بید را میبینم کـه تنهاست و با هر بادی می لرزد، چه دنیای خوبی دارند این درختان، نه غمی و نه اندوهی، اگر نسل تبر از روی زمین برداشته شود، این درختان ابدی میشوند. در لابه لای درختان می‌نشینم و موسیقی ملایمی از طبیعت گوش می‌دهم. کم کم قدم میزنم وبا انبوه برگهای تفتیده کـه سالهاست روی هم انباشته شده اند حرف می‌زنم، چه تقدیری و چه روزگاری، کم کم می پوسند و کود میشوند.

درختان کوتاه قد هم در حسرت آفتاب روز شماری می کنند. چه بسیار درختانی کـه در حسرت نور میمانند و عمرشان تمام می شود و با یک باد فرو می افتند. چه درختانی کـه در عمق جنگل در هوای یک عابر میمانند و هیچ امیدی بـه هم نفسی برایشان نیست.

کاش روزهای غربت و حسرت تمام شود و با یک عابری هم صحبت شوند. روزها می گذرد و من بـه حال این درختان تنها حسرت می‌خورم. نه پای رفتن دارند و نه دل ماندن…کم کم از درون می پوسند و کارشان بـه تبر و قطع شدن میکشد. آری غربت هر چیز و هر کس را از پای در می آورد.

نتیجه گیری:

درخت را چون جان وتن و روح خویش نگه داری کنیم تا در آینده دچار کمبود اکسیژن نشویم. زندگی یعنی درخت و شادی و نشاط. هر کس یک درخت بکارد در بهشت درختی برایش درنظر گرفته می شود.

12. انشای در مورد جنگل برای تمام پایه ها

انشای در مورد جنگل برای تمام پایه ها

مقدمه :

جنگل در ردیف منابع طبیعی ارزشمند اسـت کـه باید بـه خوبی از ان مراقبت شود، قطع هر درخت موجب فرسایش خاک شده و باد با جا بـه جا کردن خاک بـه مراتع آسیب می‌زند. روح جذاب جنگل باوجود درختان شاد و پر از انرزی اسـت. هر بار کـه بـه جنگل رفتیم انگار مدتها روح شادی و سرسبزی در ما جاری بود. هر شاخه کـه سبز اسـت راهی طولانی طی کرده اسـت تا بتواند ما را زنده نگه بدارد.

بدنه :

درختان سر بـه فلک کشیده را خوب نگاه کنید، شاخه هایي کـه در هم تنیده شده اند، تنه هایي اخمو و درد کشیده از جور تبر، درختان پر دردی کـه فراوان تازیانه باد خورده اند، سبزه هایي کـه لگد مال خواسته هاي‌ انسان هستند، خاک پر ثمر تو، هوهوی منظم باد، صدای خوش پرندگان ناشناس، انبوه شاخه هاي‌ خمیده ودر هم تنیده ؛ سکوت شبانه این سبز بی انتها، ناله هاي‌ خشک درختان فرسوده، صدای تبر و جای پای انسان، همه ی را خوب دقت کن.

دستی و قدرتی بالای همه ی قدرت ها در حوالی جنگل ایستاده اسـت. روحی بلند کـه از خدا نشات می‌گیرد. اي همه ی هستی و شادی و سرسبزی وعشق ؛ من زندگی را ؛ نفس را، هوا را ،ثاینه را، بـه تو مدیونم اي همه ی خوبی. قدم قدم تو را خوب نگاه می کنم و خدا را می شناسم .

اگر تو نباشی زمین بی کس خواهد شد. اگر تو نباشی خورشید میل تابیدن ندارد. روح سبزت کم کم بـه گل خواهد نشست و شادی از زمین رخت خواهد بست. من در حوالی تو میمانم و آب را بـه مهمانی تو می آورم و خورشید را بـه رقص نور در حوالی خانه تو.

تو شاد باش و برای خودت و مردم زمین هرروز نغمه شادی بخوان تا همه ی عاشق زندگی کنند. برایشان شادی را کوک کن ودر ساعت ذهن شان بریز. من از تو چون کودکم مراقبت می کنم تا خودم و دنیایم شاد باشیم اي همه ی حضور وعشق و شادی.

نتیجه گیری :

انسان و تمام موجودات روی زمین برای زندگی بـه شادی و سرسبزی نیاز دارند، اگر درخت تبر بخورد، برگ هایش ریخته شود، تنه درخت محل جولان نامردان شود، اگر سبزه ها نامردانه پایمال شوند و اگر روزی عروس زیبای جنگل لباس عزا و سیاه بپوشد، من و تو هم باید منتظر رفتن از این کره خاکی باشیم. مراقبت از جنگل، مراقبت از خویش اسـت.

13. انشای در مورد جنگل و طبیعت

انشای در مورد جنگل و طبیعت

همه ی ما برای زنده ماندن بـه هوای تازه و غذا احتیاج داریم و جنگل تنها منطقه وسیعی پوشیده از درختان، گیاهان و بوته هاست کـه این دو عنصر مهم را برای ما تامین می کند. جنگل آفریده زیبای طبیعت و محل سکونت حیوانات مختلفی اسـت کـه ما در کارتون ها می بینیم و خانه هزاران گونه جانور، پرنده و حشره اسـت.

برای میلیونها نفر در جهان، جنگل منبع اصلی امرار معاش و نیازهای روزمره خانوار اسـت. زندگی شهری و آپارتمان نشینی ما هم اکنون بـه دلیل جنگل زدایی وسیع اسـت. جنگل ها نه تنها برای ما بلکه برای محیط زیست نیز بسیار مهم هستند و چون از انها غذاها، میوه ها، چوب و داروها بدست می آوریم باید تا دیر نشده در حفظ آن ها بکوشیم.

از همه ی مهم تر، ما اکسیژن را از درخت دریافت می کنیم کـه نیاز اساسی هر موجود زنده اي اسـت. وقتی بـه جنگل می‌رویم نباید بـه هیچ موجود زنده اي مانند حشرات و کرم ها آسیب برسانیم چون هر چیزی در جنگل بـه تعادل و حفظ محیط زیست کمک می کند.

معلممان می‌گفت، جنگل ها ریه هاي‌ زمین هستند کـه هزاران سال منبع امرار معاش میلیون‌ها انسان بوده اند. ما در دنیا انواع مختلفی جنگل داریم، مثلاً جنگل هاي‌ همیشه سبز استوایی. یادم اسـت یک‌بار کـه بـه همراه خانواده ام بـه یکی از جنگل هاي‌ شمال رفته بودیم از وسعت و سرسبزی ان متحیر شدم، آنجا حیواناتی مانند سنجاب را دیدم و کلی لذت بردم.

علاوه براین، هوای جنگل خیلی لذت بخش بودو حسابی بازی کردم. در کل از تجربه یک روز در جنگل اصلا پشیمان نمیشوید اما باید مواظب آسیب نزدن بـه درختان و اکوسیستم ان باشید زیرا جنگل ها برای ما و نسل هاي‌ آینده بسیار مهم هستند و انها نیز باید بتوانند از نعمت هایي کـه جنگل ها برای ما بـه ارمغان آوردند نهایت لذت را ببرند.

14. انشای در مورد جنگل و حیوانات

انشای در مورد جنگل و حیوانات

مقدمه:

وقتی کودک بودم، خانواده‌ام اغلب بـه جنگل می‌رفتند. من عاشق جنگل بودم و همیشه از رفتن بـه آنجا لذت می‌بردم.

بدنه:

یک روز، با خانواده‌ام بـه جنگل رفتیم. هوا بسیار گرم بودو خورشید بـه زیبایی می‌درخشید. ما در بین درختان بلند و تنومند قدم می‌زدیم، صدای پرندگان و حیوانات، همه ی جا را پر کرده بود.

ناگهان، صدایی بلند از بالای درختان شنیدیم همه ی ما بـه بالا نگاه کردیم و یک پرنده بزرگ را دیدیم کـه در حال پرواز بود. پرنده، بسیار زیبا بود. پرهای ان بـه رنگ آبی و سبز بودو دم ان بسیار بلند بود. پرنده، بـه آرامی در بالای درختان پرواز میکرد و ما را تماشا میکرد. ما، مدتی را ایستادیم و از تماشای پرنده لذت بردیم. سپس، بـه راه خود ادامه دادیم. ان روز، یکی از بهترین روزهای زندگی من بود. من از دیدن زیبایی‌هاي‌ جنگل و حیوانات ان؛ بسیار لذت بردم.

نتیجه‌گیری:

خاطره‌اي کـه من از جنگل دارم، خاطره‌اي شیرین و فراموش نشدنی اسـت. ان روز، من با دیدن زیبایی‌هاي‌ جنگل، احساس شادی و آرامش کردم. من معتقدم کـه جنگل، مکانی مقدس اسـت کـه باید از ان محافظت کرد. ما باید از جنگل‌ها مراقبت کنیم تا نسل‌هاي‌ آینده نیز بتوانند از زیبایی‌هاي‌ ان لذت ببرند.

15. انشای طنز در مورد جنگل 

انشای طنز در مورد جنگل

مقدمه:

جنگل‌ها یک اکوسیستم پیچیده روی زمین هستند کـه شامل درختان، درختچه‌ها، علف‌ها و غیره میشوند. اجزای تشکیل دهنده جنگل‌ها کـه درختان و گیاهان هستند بخش عمده‌اي از جنگل‌ها را تشکیل میدهند. علاوه بر این، ان‌ها یک محیط سالم ایجاد میکنند تا گونه‌هاي‌ مختلف حیوانات بتوانند با شادی در آنجا زاد و ولد و زندگی کنند. بنابر این، می بینیم کـه چگونه جنگل‌ها زیستگاه انبوهی از حیوانات وحشی و پرندگان هستند. جنگل‌ها علاوه بر این کـه محل حیات وحش اسـت، برای بشر بسیار مفید بوده و اهمیت بسیار زیادی دارند.

بدنه:

جنگل‌ها مساحت قابل توجهی از زمین را پوشش می دهند. ان‌ها یک دارایی طبیعی بزرگ برای هر منطقه هستند و ارزش بسیار زیادی دارند. بـه عنوان مثال، جنگل‌ها تمام نیازهای ما بـه چوب، سوخت، علوفه و غیره را برآورده میکنند. ان‌ها همچنین محصولات متنوعی را در اختیار ما قرار میدهند کـه ارزش تجاری و صنعتی دارند.

علاوه بر این، جنگل‌ها تعداد زیادی مواد خام برای محصولات مختلف مانند کاغذ، ابریشم مصنوعی، صمغ، داروهای دارویی و غیره بـه ما می دهند. بـه غیر از ان؛ جنگل‌ها منبع اصلی اشتغال برای جمعیت قابل توجهی از مردم جهان هستند. بـه عنوان مثال، مردم در حفاظت، برداشت، بازسازی، فرآوری مواد خام و موارد دیگر نقش دارند.

علاوه بر این، جنگل‌ها تا حد زیادی مسئول حفظ ویژگی‌هاي‌ فیزیکی سیاره ما هستند. ان‌ها فرسایش خاک را زیر نظر دارند و از وقوع ان جلوگیری می کنند. علاوه بر این، جنگل ها شدت سیلاب‌ را کاهش میدهند. این بـه نوبه خود تا حد زیادی بـه کشاورزی ما کمک میکند.

از همه ی مهمتر، جنگل‌ها زیستگاه حیات وحش هستند و برای انها سرپناه و غذا فراهم می کنند. بنابر این، حفاظت از جنگل‌ها و علاوه بر ان افزایش پوشش جنگلی برای آینده‌اي سبزتر و پایدار بسیار مهم اسـت. وقتی از پوشش جنگلی صحبت میکنیم، صرفاً بـه کاشت درختان جدید اشاره نمی کنیم، بلکه بـه التیام زمین‌هاي‌ جنگلی تخریب شده نیز اشاره میکنیم.

جنگل ها در حال نابودی هستند و درختان با سرعت زیادی در حال قطع شدن هستند. دولت باید قطع درختان را مدیریت کند. ما باید روش‌هاي‌ مناسبی را اتخاذ کنیم کـه رشد مجدد درختان را تضمین کند. بـه این ترتیب، ما قادر خواهیم بود هردو نیاز را برآورده کنیم.

علاوه بر این، ما باید آتش سوزی جنگل‌ها را نظارت کنیم. ما باید جدید ترین تکنیک‌هایي را به کار گیریم کـه بـه اطفاء حریق کمک میکند. این امر از تلفات بیشتر درختان و حیوانات جلوگیری می کند. مهم‌تر از همه ی، جنگل کاری بـه علاوه احیای جنگل باید تمرین شود. مردم و دولت باید بـه جای درختان قطع شده، درختان جدیدی بکارند.

نتیجه:

بـه طور خلاصه، جنگل‌ها نعمت بزرگ طبیعت هستند. انواع جنگل‌ها محل زندگی هزاران حیوان و همچنین وسیله‌اي برای امرار معاش افراد زیادی اسـت. ما باید اهمیت جنگل‌ها را بشناسیم و اقدامات مناسبی برای مقابله با موضوع جنگل زدایی انجام دهیم.


مطالب مشابه: انشای زیبا درباره دوست خوب | متن انشا درباره دوست و رفیق و دوستی


در پایان

جنگل‌ها در سراسر جهان با چالش‌هایي مانند جنگل‌زدایی، آلودگی، و تغییرات اقلیمی روبه‌رو هستند کـه بقای ان‌ها را تهدید می کند. حفاظت از جنگل‌ها و احیای جنگل‌هاي‌ تخریب شده از طریق اقداماتی مانند کاشت درخت و مدیریت پایدار جنگل، برای حفظ سلامت کره زمین و تمام موجودات زنده‌اي کـه بر روی ان زندگی می کنند، ضروری اسـت.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت