11 مورد مفید در رژیم مدیترانه ای

11 مورد مفید در رژیم مدیترانه ای

در رژیم غذایی مدیترانه ای 11 مورد را باید رعایت کنید تا به تناسب اندام برسید.

 

در رژیم غذایی مدیترانه ای کالری زیادی از برنامه تان کم نمیشود و هیچ گروه غذایی مهمی حذف نمیشود اما به جای آن چربی های بد را با چربی های محافظ قلب (روغن زیتون به جای کره، ماهی یا مرغ و ماکیان به جای گوشت قرمز) جایگزین می کنید به این صورت که به جای دسرهای شکردار از میوه های تازه لذت می برید و سبزیجات طعم دار و حبوبات می خورید.

 

به گزارش تالاب : مغزهای گیاهی نیز بخش مهمی از این رژیم غذایی را به خود اختصاص میدهند اما نباید بیشتر از یک مشت در روز مصرف کنید. نان تهیه شده از غلات کامل نیز در حد متوسط میتوانید مصرف کنید.

 

11 مورد مفید برای رژیم مدیترانه ای

 
تازگی غذا

وقتی همانند مردم مدیترانه غذا می خورید، دیگر خبری از غذاهای یخی و فریزری و یا فست فود نیست. غذاها فصلی و تازه هستند که با روشهای ساده و دلچسبی آماده می شوند. سالاد خوشمزه ای از اسفناج، خیار، گوجه فرنگی و روغن زیتون سیاه و پنیر فتا می توانید تهیه کنید.

 

مصرف نان کامل

نان تهیه شده از غلات کامل که غذای عمده رژیم مدیترانه ای است، مصرف کنید. نان و پاستای تهیه شده با غلات کامل پروتئین و مواد معدنی بیشتری دارد و معمولا سالمتر از آرد سفید است و موجب افزایش ناگهانی قند خون و سپس افت آن نمی شود. برای طعم میتوانید نان غلات کامل را به روغن زیتون یا ارده کنجد (خمیر تهیه شده از دانه های کنجد) آغشته کنید.
 

عدم ممنوعیت چربی

چربی از آن نوعی که برای قلب ضرری ندارد، بخشی از رژیم غذایی مدیترانه ای است. چربیهای موجود در مغزهای گیاهی، زیتون و روغن زیتون از این قبیل چربیها هستند. این چربیها (نه چربیهای اشباع شده و ترانس همانند روغن هایی که در غذاهای فراوری شده استفاده می شود) نه تنها طعم دار هستند بلکه به مقابله با بیماری ها از دیابت گرفته تا سرطان، کمک می کند. روغن زیتون و گردو را در ترکیب با مواد طعم دهنده مختلف می توانید به سس لذیذی تبدیل کرده و به رژیم غذایی خود بیفزایید.
 

گستردگی منوی غذا

رژیم غذایی مدیترانه ای شما را به نوع خاصی از غذا محدود نمی کند بلکه انواع غذاهای فرانسوی، اسپانیایی، ترکی، مراکشی، یونانی، ایتالیایی و غیره در آن وجود دارد. غذاهایی را انتخاب کنید که محتوای گوشت قرمز و لبنیات پر چرب آن کم بوده و مقدار زیادی میوه ها و سبزیجات تازه، روغن زیتون و غلات کامل در آن گنجانده شده باشد.

11 مورد مفید در رژیم مدیترانه ای

 
ادویه های خوش طعم و عطر

ادویه ها و گیاهان معطر مدیترانه ای از جمله برگ بو، گشنیز، جعفری، رزماری، سیر، فلفل و دارچین طعم بسیار خوشایند به غذای شما میبخشند و نیاز به نمک را کم می کنند و علاوه بر آن فواید زیادی نیز دارند. مثلا رزماری و گشنیز آنتی اکسیدانها و مواد مغذی دارند که با بیماری ها مقابله می کنند. از دستورات غذایی که از گیاهان معطر استفاده می کنند، بهره ببرید.
 

روش پخت آسان

غذاهای یونانی اغلب ساده و سبک هستند. به عنوان یک غذای حاضری و سریع، می توانید از پنیر، زیتون و مغزهای گیاهی استفاده کنید.
 

لازم نیست گرسنه بمانید

رژیم غذایی مدیترانه ای به شما اجازه می دهد بدون احساس گرسنگی غذاهای خوش طعم و مغذی بخورید. این مواد غذایی به آهستگی هضم می شوند بنابراین مدت بیشتری سیر می مانید. وقتی هنگام گرسنگی مغزهای گیاهی، زیتون یا پنیرهای کم چرب میخورید، دیگر مشکلی نخواهید داشت. پنیر فتا کم چرب تر از چدار است اما با این حال خوش طعم و خوشمزه است.

 

کاهش وزن

شاید فکر میکنید با خوردن روغن زیتون و پنیر و مغزهای گیاهی، کاهش وزن هرگز اتفاق نمی افتد اما اصول غذاهای مدیترانه ای (و شیوه آرام تر خوردن غذا) زودتر به شما احساس سیری و رضایت میبخشد که این به شما کمک میکند رژیم لاغری خود را ادامه دهید. فعالیتهای منظم فیزیکی برای حفظ وزن سالم نیز بخش مهمی از این سبک زندگی است.

 

مفید برای قلب

تقریبا همه مواد غذایی رژیم مدیترانه ای برای قلب مفید است. روغن زیتون و مغزهای گیاهی به کاهش کلسترول بد کمک میکنند. میوه ها، سبزیجات و حبوبات به حفظ سلامت عروق کمک میکنند. ماهی به کاهش تری گلیسیرید و فشار خون کم میکند. اگر علاقه ای به ماهی ندارید، میتوانید از دستورات غذایی بهتری برای پخت ماهی استفاده کنید.

 

سرزندگی و شادابی ذهنی و روانی

هر چیزی که برای قلبتان خوب است، حتما برای مغزتان نیز سودمند خواهد بود. با این رژیم دیگر چربیهای بد و غذاهای فراوری شده که موجب التهاب میشوند، نمیخورید بلکه به جای آن غذاهای سرشار از آنتی اکسیدانها مصرف میکنید که انتخاب خیلی بهتری برای مغز هستند.

 

 

 

تهیه و تنظیم : بخش سلامت و بهداشت تالاب

منبع: سیمرغ

 

 

جدیدترین مطالب سایت