مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 15 تیر 1402

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

داشتن تغذیه سالم کمکی مهمی به سلامتی شما خواهد کرد. در اینجا 20 غذا از لیست مجله تالاب که پر از شکر، چربی و کالری که ارزش غذایی مفیدی ندارند. 

غذاهایی که اساساً مفید نیستند

وقتی صحبت از “تراکم مواد مغذی” می شود، همه چیز در مورد ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر است – به عبارت دیگر، چیزهایی که برای سوخت رسانی و ترمیم بدن شما کار می کنند.

هر وعده غذایی و میان وعده ای که مصرف می کنید باید به عنوان فرصتی برای تغذیه بدن و پر کردن آن با بیشترین مواد مغذی در نظر گرفته شود.

این امر به ویژه در صورتی صادق است که از یک برنامه کاهش وزن یا تناسب اندام پیروی می کنید، زیرا غذاهای غنی از مواد مغذی به شما کمک می کنند تا خیلی سریعتر به اهداف خود برسید. به نظر من غذاهای «خالی از نظر مغذی» به عنوان غذاهایی هستند که می توانند کالری بیشتری یا کمتری داشته باشند، اما مواد مغذی کمی دارند یا اصلاً وجود ندارند.

بیشتر بخوانید: 10 مکمل عالی برای بدن که باید مصرف کنید

1. خامه سودا

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

تحقیقات زیادی حاکی از محدود کردن نوشیدنی‌های شیرین‌شده با شکر است که تقریباً نمونه نهایی تغذیه صفر هستند. در واقع، دستورالعمل های رژیم غذایی دنیا نشان می دهد که شواهد قوی وجود دارد که این نوشیدنی ها به اضافه وزن و خطر دیابت نوع 2 در بزرگسالان و کودکان کمک می کنند. با کمال تعجب، برخی از انتخاب ها در این دسته بهتر از سایرین هستند.

بر اساس پایگاه داده غذایی USDA، زنجبیل دارای 22 گرم شکر در هر قوطی است در مقابل 49 گرم در همان مقدار خامه سودا. اما شاید بهتر باشد این دسته از نوشیدنی ها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. 

2. کره بادام زمینی کم چرب

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

«کره بادام زمینی چربی‌هایی را ارائه می‌کند که سیرکننده و برای قلب سالم هستند. اما زمانی که این چربی حذف یا کاهش یابد، شکر اضافی و سایر مواد پرکننده اغلب اضافه می شود. وقتی در حال خرید کره بادام زمینی هستید، برچسب مواد تشکیل دهنده را بخوانید و یکی را انتخاب کنید که فقط حاوی بادام زمینی بو داده باشد. 

3. مارگارین

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

«مارگارین جایگزین سالمی برای کره در نظر گرفته می‌شود، اما بسیاری از نسخه‌های آن هنوز حاوی روغن نیمه هیدروژنه هستند، ماده‌ای که حاوی چربی‌های ترانس است که مضر هستند.» (سازمان غذا و دارو محدودیت هایی را برای استفاده از چربی های ترانس در غذا اعمال کرده است، اما آنها هنوز به طور کامل از منابع غذایی خارج نشده اند.)

آنها می توانند کلسترول LDL “بد” شما را افزایش دهند، کلسترول HDL مفید را کاهش دهند. خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد. به جای مارگارین، از مقدار کمی روغن مفید برای قلب مانند روغن زیتون بکر استفاده کنید. اما حواستان به پخت با روغن در دمای بالا باشد. 

4. کنسرو میوه در شربت

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

میوه تازه یکی از اجزای مهم یک رژیم غذایی سالم است، اما نحوه تهیه آن مهم است. «شاید فکر کنید که میوه‌های کنسرو شده به اندازه تازه سالم هستند، اما اگر برچسب نشان می‌دهد که کنسرو شده در «شربت سبک» یا «شربت سنگین» است، به این معنی است که میوه شکر به آن اضافه شده است.

“شما می خواهید قند اضافه ای که می خورید را محدود کنید.” برچسب مواد غذایی خود را بخوانید تا مطمئن شوید که حاوی چیزی جز میوه نیست. میوه‌های کنسرو شده در آب معمولاً یک گزینه مطمئن هستند. 

5. یخمک

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

وقتی تابستان فرا می رسد، یخ می ریزد و یخ تراشیده شده با طعم میوه ممکن است به نظر یک خوراکی سالم و با طراوت باشد. اما یک نگاه سریع به مواد تشکیل دهنده ممکن است نظر شما را تغییر دهد. بیشتر آنها از شکر، شکر و بیشتر شکر با طعم‌های مصنوعی، مواد نگهدارنده و رنگ‌ها ساخته می‌شوند.

ما قبلاً می دانیم که قند افزوده یک مشکل است، اما مقاله ای نشان می دهد که رنگ های مصنوعی نیز یک مشکل بهداشت عمومی هستند و با مشکلات رفتاری در کودکان مرتبط هستند. پاپ هایی را انتخاب کنید که عمدتاً با آبمیوه درست می شوند تا مقداری مواد مغذی برای کالری دریافت کنید. 

6. پشمک

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

آب نبات پنبه ای 100 درصد شکر است. یک وعده یک اونس به طور متوسط 110 کالری و 28 گرم شکر دارد. این روش آب شدن در دهان ممکن است “سبک” به نظر برسد، اما اینطور نیست و تاثیر آن روی دندان های شما نیز زیبا نیست. جدیدترین دستورالعمل‌های موجود سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که شکر افزوده بیش از 10 درصد کالری را تشکیل نمی‌دهد تا از بروز حفره‌ها و بیماری‌های لثه جلوگیری کند.

این معادل حدود 38 گرم قند برای فردی است که 1500 کالری در روز می خورد. با توجه به این موضوع، یک اونس آب نبات پنبه ای 73 درصد از میزان توصیه شده روزانه را تامین می کند. بیماری لثه می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی تر باشد. 

7. خامه

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

رویه شکلات خامه ای خوشمزه روی کیک شما حدود 140 کالری با 18 تا 19 گرم شکر اضافه شده و حدود 2 گرم چربی اشباع شده تنها در 2 قاشق غذاخوری دارد. تعداد زیادی مواد مشکوک دیگر از جمله چربی های هیدروژنه، منبع چربی ترانس که برای قلب شما مضر است، پیدا خواهید کرد.

با کمتر از 0.5 گرم در هر وعده، چربی ترانس طبق FDA نباید روی برچسب ذکر شود، بنابراین نمی‌دانید که وجود دارد و اجازه دهید با آن روبرو شویم، احتمالاً بیش از دو قاشق غذاخوری می‌خورید. به جای آن به سراغ خامه فرم گرفته سبک بروید. این به معنای واقعی کلمه نیمی از کالری است.

8. نوشیدنی های قهوه

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

برخی از خالی‌ترین کالری‌هایی که می‌توانید دریافت کنید، در نوشیدنی‌های قهوه‌ی شیرین مانند فراپوچینو یا ماکیاتو کاراملی یافت می‌شود. برای من، این نوشیدنی‌ها به عنوان یک کافئین جذب می‌شوند، اما بیشتر شبیه یک دسر هستند. من کاملاً فکر می کنم خوب است که گهگاهی زیاده روی کنید، اما اینکه این نوشیدنی ها را در کافی شاپ میل کنید قطعاً انتخاب خوبی نیست. نوشیدنی های قهوه شیرین شده با شکر می توانند قند، چربی و کالری بیشتری نسبت به اکثر وعده های غذایی داشته باشند!

9. نان سفید

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

تکه استاندارد نان سفید شما دارای مواد مغذی کمی است. طبق پایگاه داده غذایی USDA، یک برش حدود 150 کالری دارد و به دلیل حذف غلات کامل، فیبر کمتری دارد. نان سفید فهرستی از مواد تشکیل دهنده دارد که بسیاری از آنها برای مصرف کننده عادی قابل تشخیص نیستند.

با این حال، دو ماده ای که می دانید باید از آنها اجتناب کنید: شربت ذرت با فروکتوز بالا و شکر افزوده شده، که هر دو با افزایش بروز دیابت مرتبط هستند، طبق مجله سلامت عمومی جهانی.

بیشتر بخوانید: حقایق نادرست درباره غذاهای سالم + علت

10. شکلات سفید

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

تمام مزایای سلامتی مربوط به شکلات در اینجا کاربرد ندارد. شکلات سفید که اساساً از کره کاکائو، شیر یا خامه، طعم دهنده ها و مواد امولسیون کننده تشکیل شده است، همانطور که در قانون مقررات فدرال FDA ذکر شده است، شکلات سفید دارای حدود 150 کالری، 5 گرم چربی اشباع شده و 16.5 گرم شکر در هر اونس بر اساس USDA است.

بانک اطلاعات مواد غذایی برخلاف شکلات تیره و شیری که حاوی مقادیر متفاوتی از کاکائو غنی از آنتی اکسیدان است، شکلات سفید حاوی صفر کاکائو است. بر اساس مقاله ای در مجله آنتی اکسیدان و ردوکس، شکلات تلخ را برای مزایای تغذیه ای بیشتر انتخاب کنید. 

11. نوشیدنی های انرژی زا

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

بسته بندی های پر زرق و برق و تأیید افراد مشهور، نوجوانان و جوانان را به نوشیدنی های انرژی زا می کشاند. «نوشیدنی‌های انرژی‌زا به‌عنوان یک مکمل غذایی فروخته می‌شوند، به این معنی که آنها تحت استانداردهای ایمنی مشابه غذاها و نوشیدنی‌ها نیستند». علاوه بر این، آنها حاوی موادی مانند کافئین هستند – که می تواند ضربان قلب را افزایش دهد، باعث اضطراب و ناراحتی معده شود و گوارانا، یک محرک کافئین مانند. 

12. مرغ ژنرال تسو

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

این غذا در میان گرایش‌های غذاهای رستوران‌ها مورد علاقه است. خوب، طرفداران این غذا ممکن است بخواهند نگاه دقیق تری به آنچه می خورند بیندازند. یک سفارش متوسط که در پایگاه داده غذایی USDA ذکر شده است، بیش از 1500 کالری، 87 گرم چربی (که حدود 15 گرم آن چربی اشباع شده است)، 62 گرم شکر و ارزش روزانه سدیم 2327 میلی گرم را ارائه می دهد.

از آنجا که حاوی سه ماده مغذی اصلی است که دستورالعمل های رژیم غذایی ایالات متحده خطرات سلامتی را در نظر می گیرد، این غذا ارزش نادیده گرفتن دارد. 

13. پنیر آمریکایی

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

طبق گفته اولین سازنده آن، کرافت، غذای پنیر پاستوریزه و فراوری شده بیش از 100 سال است که وجود داشته است. «ذوب‌پذیری» آن باعث شده است که پنیر آمریکایی در ساندویچ‌های پنیر کبابی و ماکارونی و پنیر مورد علاقه باشد، اما بسته به برند، حدود 100 کالری در هر اونس و حداکثر 350 میلی‌گرم سدیم دارد.

لیست مواد اولیه تمیز نیست و دارای امولسیون کننده ها، غلیظ کننده ها، رنگ های مصنوعی و طعم دهنده ها است. اگر می‌خواهید از پنیر لذت ببرید، پنیر سفت با کیفیت بالا مانند پارمیجیانو رجیانو را انتخاب کنید، که طعمی پررنگ و مواد مغذی واقعی در فهرست مواد پاک‌کننده‌اش دارد.

14. گوشت فرآوری شده

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2018 در مجله اروپایی سرطان نشان می دهد که مصرف گوشت فرآوری شده با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است. گوشت‌های فرآوری‌شده مانند هات داگ، سالامی، بیکن و گوشت‌های اغذیه‌فروشی سرشار از چربی، نیترات و نمک هستند که با سرطان‌های متعددی مرتبط هستند و جایگاهی را در فهرست غذاهای انجمن سرطان آمریکا برای کاهش خطر سرطان به دست آورده‌اند. ولخرجی گاه به گاه اشکالی ندارد، اما نباید یک عادت روزمره باشد. 

15. مخلوط میوه

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

اگرچه اسموتی‌ها را می‌توان از مواد سالمی مانند میوه‌ها و سبزیجات تهیه کرد، اما می‌توانند منبع متمرکزی از کالری باشند که به سرعت مکیده می‌شوند بدون اینکه به بدن شما زمان بدهند تا ثبت کند که واقعاً چیزی خورده است. بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی، مایعات مانند مواد جامد در مغز ثبت نمی شوند. تجزیه و تحلیل مطالعات به این نتیجه رسید که عمل جویدن باعث تحریک هورمون های روده می شود که بر اشتها و سیری تأثیر می گذارد.

16. پینا کولادا

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

بسیاری این کوکتل شیرین را که ترکیبی از رم، خامه نارگیل و آب آناناس است، دوست دارند، اما طبق پایگاه داده غذایی USDA، یک پینا کولادا به طور متوسط 6 اونس حدود 325 کالری و 42 گرم شکر برای شما هزینه خواهد داشت، و این انتخاب عالی برای شما نیست. هر کسی که به دور کمر خود نگاه می کند برای یک سوم کالری می توانید یک رم و کولای رژیمی مصرف کنید. 

17. دونات

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

دونات ها انواع مختلفی دارند، بنابراین به طور طبیعی محتوای غذایی متفاوت است، اما هیچ کدام گزینه خوبی نیستند – شما بین 150 تا 350 را مشاهده می کنید. «برای سوزاندن 300 کالری، باید حدود 30 دقیقه آهسته دوید. اکثر دونات ها حاوی حدود 12 گرم قند (حدود 3 قاشق چایخوری) هستند و همچنین دارای چربی اشباع شده بالایی هستند که یک سوم مصرف روزانه توصیه شده را تامین می کنند.

با وجود تغذیه نامناسب، همه آنها را دوست دارند. طبق داده های گردآوری شده، تقریباً 192 میلیون نفر از ما در سال 2017 دونات خوردیم.

18. حلقه های پیاز

20 غذایی که هرگز ارزش غذایی مفید ندارند (غذای سالم)

بله، آنها خوشمزه هستند، اما هرگز نباید بخشی منظم از رژیم غذایی دیگران باشند. «بخشی از هشت حلقه پیاز تقریباً 300 کالری دارد و برای سوزاندن این کالری ها باید 45 دقیقه پیاده روی کنید. اگرچه حلقه‌های پیاز مقداری کلسیم و آهن دارند، اما محتوای بالای سدیم و چربی‌های اشباع شده هر گونه فوایدی را خنثی می‌کند.

غلتاندن آن‌ها در سس می‌تواند 150 کالری دیگر، به علاوه چربی و شکر بیشتر اضافه کند، به طوری که یک بخش از حلقه‌های پیاز با سس، نیمی از چربی دریافتی رژیم غذایی را برای یک روز تأمین می‌کند.

بیشتر بخوانید: پیشنهاد مفیدترین غذاها برای بانوان توسط متخصصان تغذیه

در پایان

“به طور کلی، این غذاها نیز نسبتاً تصفیه شده یا فرآوری شده هستند.” دفعه بعد که در فروشگاه هستید از خوردن غذاهای زیر مقاومت کنید – به ما اعتماد کنید، آنها هیچ لطفی به بدن شما نمی کنند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت