بروزرسانی : 6 تیر 1403

متن استعفانامه + نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

متن استعفانامه + نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

متن استعفانامه|سری جدید متن استعفانامه

متن استعفانامه ها با توجه به محتوایی که دارند به سه دسته تقسیم می شوند. این استعفانامه اعتراضی، استعفانامه رسمی و اداری و استعفانامه احساسی تقسیم می شوند. متن این استعفانامه ها رسمی است و تقریباً مشابه یکدیگر نوشته می شوند.

در آن ها از لحنی کاملا ادبی برای استعفا استفاده می شود. معمولاً در نوشتن متن نوع اعتراضی آن ها از مشکلات موجود شکایت می شود. اما در متن های احساسی اشاره به مورد احساسی و یک خاطره یا یک شخص خاص مد نظر است. در ادامه این مطلب به بررسی نمونه های مناسبی از متن استعفانامه پرداخته شده است.

چگونه استعفاننامه نوشته شود؟

در جواب به این سوال که متن استعفانامه باید چگونه نوشته شود؟ می توانیم بگوییم متن استعفاننامه باید بدون هیچ گونه توضیح اضافی و بیموردی باشد. فرد باید به صورت مستقیم و صریح درخواست استعفای خود را بنویسد. اما این متن صریح و مستقیم باید کاملاً مودبانه عنوان شود. از پرداختن به موارد غیر ضروری در نوشتن استعفانامه باید خودداری شده و متنی کوتاه و جامع تحویل داده شود.

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

موارد مهم در نوشتن استعفانامه

در نوشتن متن استعفانامه باید موارد زیر رعایت شود.

 ۱_ موضوع نامه ای که نوشته می شود باید حتماً یک عنوان داشته باشد مانند درخواست استعفا.

۲_ مخاطب حتماً باید نام و سمت گیرنده استعفانامه در ابتدای آن مشخص شود. معمولا این افراد مدیر یا واحد منابع انسانی هستند.

۳_ نوشتن تاریخ ترک کار یکی از موارد بسیار مهم و ضروری در نوشتن استعفا نامه می باشد. به این ترتیب که مدیر منابع انسانی می تواند تصمیمات مهمی برای آینده بگیرد.

۴_اعلامیه استعفا بدون نوشتن هرگونه حرف اضافه ای باید به صورت مستقیم و صریح متن استعفا و درخواست فرد نوشته شود.

۵_ دلیل استعفا در این قسمت افراد می توانند به صورت اختیاری این قسمت را نیز به استعفانامه خود ضافه کند. آن ها می توانند دلایلی مانند حقوق کم پیدا کردن شغل بهتر یا موارد این چنینی را دلیل استعفای خود بنویسند.

۶_ تشکر برای اینکه متن استعفانامه تاثیرگذار باشد. حتماً باید در انتهای آن متن تشکر نوشته شود. افراد می توانند از اینکه این شرکت فرصتی در اختیار آن ها قرار داده است تشکر کنند و در نهایت با آرزوی موفقیت نامه خود را به پایان برسانند.

۷_ در انتهای تمام نامه های استعفارنامه افراد باید نام و نام خانوادگی و تاریخ روز ارسال نامه را بنویسند. سپس در انتها آن را امضا کنند.

نکات طلایی در نوشتن استعفانامه

نکات بسیار مهمی وجود دارند که در نوشتن استعفانامه حتماً باید رعایت شوند. این نکات شامل موارد زیر هستند.

 ۱_توضیحات اضافه ممنوع. افراد تنها باید یک دلیل اصلی را برای ترک کار خود بیان کنند.

 ۲_از شرایط موجود شکایت بی مورد و بی اساس نکنند.

۳_ در مورد شغل جدید خود توضیحات اضافه یادداشت نکنند.

 ۴_ از ادبیاتی کاملا متناسب برای نوشتن استعفانامه استفاده شود. نوشتن هرگونه متن طلبکارانه ای این نوع نامه ها کاملاً نادرست می باشد.

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

متن استعفانامه اداری

تقریباً همه استعفانامه ها دارای ساختاری یکسان و نگارشی مشابه می باشند. اما نحوه نوشتن متن استعفانامه برای اداره ها و مکان های مختلف کاملا متفاوت می باشد. متن استعفانامه باید ادبی باشد و هرگز نباید در آن از کلمات توهین آمیز استفاده شود.

در نوشتن متن استعفا نامه افراد نباید عجله کنند و باید آن را با آرامش بنویسند. حتماً چند روز قبل از تنظیم متن استعفانامه به آن کاملاً فکر شود. تا تحت تاثیر دلخوری و عصبانیت نوشته نشود. افراد در هنگام دلخوری و عصبانیت ممکن است تصمیم اشتباه بگیرند. به همین دلیل چند روز آن ها باید به خود فرصت بدهند سپس به نوشتن استعفانامه بپردازند. در ادامه چند نمونه متن استعفانامه اداری آورده شده است.

متن استعفانامه اداری شماره ۱

بسم تعالی

جناب آقای یا سر کار خانم …. با سلام و درود فراوان

به استحضار شما مقام محترم می رساند بنده (نام و نام خانوادگی شخص) از مورخ (تاریخ دقیق) در واحد نقطه در اختیار مجموعه …… بوده ام بنا به پاره ای از دلایل از تاریخ …. قادر به ادامه همکاری با شرکت شما نیستم. از اینکه در این مدت فرصت بودن در کنار شما و همکاران عزیزم را داشتم بسیار خوشحالم. امیدوارم توانسته باشم در این مدت فعالیت های مفیدی را برای شرکت ایفا کرده باشم. مراتب و اقدامات لازم جهت پیگیری به حضور مبارکتان ارسال می شود.

ارادتمند شما نام و نام خانوادگی

 امضا

متن استعفانامه اداری شماره ۲

مدیریت محترم اداره یا شرکت …..

با سلام و احترام خدمت شما

به استحضار می رساند اینجانب …. فرزند ….. به شماره کارگزینی …. بنا به دلایل خاصی قادر به ادامه همکاری با شما نیستم. ضمن عرض تشکر از قابلیت ها و سایر مواردی که مجموعه در اختیار من و سایر همکاران قرار داده است. بنده از شما درخواست استعفا دارم. لذا خواهشمند است در صورت صلاح دید خود امر فرمایید که اقدامات لازم نسبت به درخواست من انجام شود. ذکر دلایل تشکر ویژه از زحمات شما و کل مجموعه

نام و نام خانوادگی تاریخ وامضا

متن استعفانامه اداری شماره ۳

سرکار خانم یا جناب آقای …..

 مدیر محترم نقطه با سلام و عرض احترام به موجب این نامه به استحضار شما می رسانم که اینجانب نقطه از تاریخ نقطه افتخار همکاری با مجموعه شما را دارم. اما متاسفانه به علت ذکر دلایل تقاضای استعفای خود را به شما اعلام می دارم. از اینکه زمانی با شما همکاری داشته ام. بسیار خوشحالم و از شما تشکر می کنم. لطف کنید دستور اقدامات لازم در این زمینه را مبذول فرمایید. با آرزوی موفقیت و سلامتی برای شما و تمام همکاران.

نام و نام خانوادگی تاریخ و امضا

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

متن استعفا نامه رسمی

 استعفانامه های رسمی نیز تقریباً همانند استعفانامه های اداری نوشته می شوند. تنها فرق آن ها این است که استعفانامه اداری خواهان لحنی رسمی تر و ادبیاتی قوی تر می باشد. با مشاهده نمونه های متن استعفانامه رسمی که در ادامه آورده شده است بیشتر متوجه تفاوت این دو خواهید شد.

جناب آقای/ سرکار خانم….

مدیر محترم با سلام و عرض احترام به موجب این نامه به محضر جناب عالی می رسانم. اینجانب از تاریخ …… افتخار همکاری از شرکت شما را دارم. اما به دلایل خاصی و متاسفانه نمی توانم این همکاری را ادامه دهم. از شما تقاضا می کنم که در این تاریخ با استعفای من موافقت کنید. از شما کمال تشکر را دارم و خواهشمندم دستورات لازم را در این زمینه مبذول فرمایید. آرزوی موفقیت برای شما و پیشرفت هرچه بیشتر برای مجموعه شما را دارم.

نام و نام خانوادگی تاریخ امضا

متن استعفانامه اعتراضی

متن استعفانامه اعتراضی باید علاوه بر اینکه فرد در آن ادب و احترام را رعایت می کند صراحتاً نیز مشکل خود را عنوان نماید. در ادامه نیز به بررسی نمونه ای از استعفا نامه اعتراضی و تکان دهنده پرداخته شده است.

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

متن نامه اعتراضی

جناب آقای / سر کار خانم….. مدیر کل پروژه ….. با سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما بزرگوار. عرض تاسف دارم در خدمت شما بابت مشکلات پیش آمده و آسیب چند نفر از همکاران در این اتفاق.

علی رغم کلیه تمهیدات فنی و ایمنی که توسط شما تعبیر شده اما به دلیل خطای چند نفر از نیرو های شرکت این حادثه ناگوار به وقوع پیوسته است. به احترام افکار عمومی و هم دلی با همکاران آسیب دیده خود در این حادثه استعفای خود را به شما تقدیم می کنم. امیدوارم خداوند کارکنان عزیز پروژه را یاری دهد و آن ها نیز مرا عفو نمایند.

نام و نام خانوادگی تاریخ استعفا امضا.

متن استعفانامه احساسی

متن استعفانامه های احساسی و تاثیرگذار مربوط به موقعیت هایی هستند که افراد از نوشتن آن ها رضایت ندارد. بیشترین استعفا نامه ها به دلیل های خاصی که بر خلاف میل باطنی افراد است انجام می شود. این دلایل ممکن است به دلیل مهاجرت نقل مکان ادامه تحصیل و غیر می باشد. در ادامه نمونه ای از متن استعفانامه تاثیرگذار و احساسی مورد بررسی قرار داده شده است.

آقا و خانم مهندس عزیز از اینکه خداوند به این من این فرصت را داد که ۵ سال با مجموعه شما همکاری داشته باشم بسیار خوشحال و سپاسگزارم. متاسفانه به دلیل نقل مکان نمی توانم با مجموعه شما همکاری کنم. از شما و کلیه همکارانم تجربه های بسیار کسب نمودم. امیدوارم در نبود بنده روز به روز به پیشرفت خود ادامه دهید. با احترام نام و نام خانوادگی تاریخ امضا.

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

نمونه استعفانامه از شرکت خصوصی

به نام خدا سرکار خانم و جناب آقای …..

 مدیر عامل محترم شرکت …..

 موضوع …..

 سلام و عرض ادب و احترام دارم خدمت شما بزرگواران.

 بدین وسیله به محضر شما می رسانم که اینجانب از تاریخ ….. در این مجموعه با سمت شغلی……. در بخش ….. مشغول به کار می باشم. اما اکنون به دلایل ….. تقاضای استعفا از تاریخ …… را به حضور شما مدیر محترم اعلام می دارم. امیدوارم در این مدتی که با شما همکار بودم تلاش هایم برای مجموعه مثمر ثمر واقع شده باشد. قدردان آموزش ها و همکاری با شما بزرگواران می باشد. اینجانب در صورت نیاز اعلام می نمایم که می توانم به آموزش افراد جدید بپردازم. با آرزوی توفیق برای شما بزرگواران از درگاه تعالی. با تشکر نام و نام خانوادگی امضا.

نمونه دوم استعفا نامه از شرکت خصوصی

 مدیریت محترم شرکت ….. با سلام و عرض ادب خدمت شما بزرگواران.

احتراماً بنده ….. کارمند این شرکت از تاریخ …… به بعد به دلایل شخص نمی توانم همکاری خودم را با این شرکت ادامه دهم. بدین وسیله استعفای خود را کتباً به مدیر محترم آن اعلام می نمایم. مراتب جهت اطلاع و اقدام به خدمت شما ارسال خواهد شد با تشکر امضا.

نمونه متن استعفا نامه برای کارمندان اداری

مدیریت محترم ……

 با عرض سلام و احترام خدمت شما احتراماً به استخضار می رسانم اینجانب …. به شماره کارمندی …. کارمند بخش ….. به دلیل ….. از تاریخ …… نمی توانم همکاری خودم را با این شرکت محترم ادامه دهم. لذا استعفای رسمی و کتبی خود را به مدیر محترم آن اعلام می نمایم. در حضور جنابعالی مسالت دارم دستورات لازم را در صورت موافقت به اداره کارکنان اعلام بدارید با تشکر.

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

نمونه متن استعفانامه حسابدار

جناب آقا یا خانم …..

رئیس و موسس محترم دفتر حسابداری ….

سلام و عرض ادب خدمت شما دارم. با احترام و عنایت به اینکه برخی تحولات به ویژه جایگزینی شتاب زده سرپرست حسابدار شرکت بر نگرانی ها و شایبه ها می افزاید. متاسفانه بنده انگیزه کافی برای ادامه همکاری و قبولی مسئولیت در این شرکت را ندارم. بر این اساس با عرض تشکر از خدمت استعفای خودم را از سمت ….. و سایر مسئولیت هایی که در این شرکت دارم به شما تقدیم می نمایم. دوره یک ساله خدمت در شرکت …… برای بنده یک افتخار بسیار بزرگ بود و تجربه های بزرگی را به دست آوردم. بابت کاستی هایی که در این یک سال خدمت شما داشتم پوزش می طلبم. برای شما و تمام همکارانم آرزوی موفقیت سلامت و سعادت دارم. نام و نام خانوادگی تاریخ و امضا.

نمونه متن استعفانامه معلم

سرکار خانم و جناب آقای ……

مدیریت محترم آموزشگاه ….. با عرض سلام و احترام خدمت شما بزرگواران. در دوران همکاری با شما تجربه های ارزشمند فراوانی کسب نمودم که هیچگاه آن ها را فراموش نمی کنم. اکنون با توجه به اینکه در آزمون کارشناسی ارشد قبول شده ام از شما خواهشمندم که با استعفای بنده موافقت نمایید. از اینکه فرصت همکاری و کسب تجربه در کنار شما برای من فراهم بود کمال تشکر و قدردانی را دارم. ارادتمند شما نام و نام خانوادگی امضا تاریخ.

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

نمونه متن استعفانامه مدیر عامل

جناب آقای ……

مدیر کل محترم ……. با عرض سلام احتراماً به دلیل سمتی از مشکلات غیر قابل تحمل برای بنده که از رفتار های ناشایست معاونت محترم نقطه می باشد. علی رغم علاقه بسیاری که برای انجام وظایفم تا این لحظه داشتم از ایجاد فضای کاری نامناسب در نقطه دیگر علاقه و انگیزهای برای ادامه همکاری با مجموعه شما به عنوان مدیر عامل را ندارم.

با عرض تشکر و قدردانی خدمت شما همراهی و همکاری تان بدین وسیله استعفای خود را از این مسئولیت اعلام می کنم. توفیق جنابعالی در این مجموعه مایه خوشحالی من خواهد بود. با تشکر نام و نام خانوادگی سمت شغلی…. امضا.

نمونه متن های جدید و متنوع برای استعفانامه

نمونه متن استعفا نامه به دلیل حقوق کم

سرکار خانم یا جناب آقای ….. ریاست محترم …… با عرض سلام و احترام ضمن تقدیر از حسن اعتبار شما به بنده که به عنوان …… داشتید. به استحضارتان می رسانم علی رغم پیشینه و تخصصی که در این حوزه دارم به این وسیله مراتب استعفای خود را به دلایل زیر به شما اعلام می دارم.

 ۱_ مدیریت غلط و با نقص برای کسب رضایت کارمندان

۲_ کم بودن حقوق پرداختی

۳_بی نظمی در پرداخت حقوق

۴_ بی نظمی در پرداخت حق بیمه

 نام و نام خانوادگی، سمت شغلی، تاریخ و امضا

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت