قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

تبلیغات

گالری عکس

واژه جالب سر خر از کجا آمده ؟ (حکایت سر خر)

واژه جالب سر خر از کجا آمده ؟ (حکایت سر خر)

واژه ی “سر خر” از کجا امد؟

روزی ملائی سوار بر خر از دهی به دهی دیگر میرفت، در بین راه برخی از جوانان که شراب خورده و مست بودند راه را بر او می بندند و یکی از انها جامی را پر از شراب به او تعارف میکند !

مرد استغفرالله گویان سرباز زد و ولی جوانان دست بردار نبودند، بلاخره یکی از انها خنجری زیر گلویش گذاشت و تهدید کرد که اگر شراب تعارفی را نخورد کشته می‌شود !

 

مرد برای حفظ جان راضی شده و با اکراه جام گرفته و رو به آسمان گفت: خدایا تو می داني که من بخاطر حفظ جانم این شراب را میخورم، چون جام رابه لب نزدیک کرد ناگهان خرش شروع به تکان دادن سر خود کرد و سر خر به جام شراب خورد و شراب بر زمین ریخت و جوانان خندیدند !

 

مرد نیز با دلخوری گفت: پس از عمری خواستیم شرابی حلال بخوریم این سر خر نذاشت..

 


 

چوپانی ماری را از میان بوته های آتش گرفته نجات داد و در خورجین گذاشته و به راه افتاد، چند قدمی که گذشت مار از خورجین بیرون آمده و گفت: به گردنت بزنم یا به لبت؟

 

چوپان گفت: آیا سزای خوبی این است؟

 

مار گفت: سزای خوبی بدی است !

 

قرار شد تا از کسی سوال بکنند، به روباهی رسیدند و از او پرسیدند؛ روباه گفت: من تا صورت واقعه را نبینم نمیتوانم حکم کنم. پس برگشته و مار را درون بوته های آتش انداختند،

 

مار به استمداد برآمد و روباه گفت:

بمان تا رسم خوبی از جهان برافکنده نشود . . .

 

برچسب‌ها:

حکایت های جالب

بیشتر بخوانید
حکایت مرد مومن و زن زیبا و ناسازگار حکایت های آموزنده و جالب در مجله تالاب . زن زیبایی به عقد مرد زاهد و مومنی در آمد. مرد بسیار قانع بود و زن تحمل این همه ساده زیستی را نداشت. روزی ...

مجتمع فني تهران

جدیدترین مطالب سایت

 گلستان سعدی

ماجرای تعرض جنسی شوم به دختر خاله
ماجرای تعرض جنسی شوم به دختر خاله
مشاهده بیشتر