قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

تبلیغات

گالری عکس

فواید و مضرات نارنج | عرق بهار نارنج + فواید آب نارنج در طب سنتی

مجموعه : تغذیه سالم
فواید و مضرات نارنج | عرق بهار نارنج + فواید آب نارنج در طب سنتی

فواید و مضرات نارنج

نارنج از مرکبات بسیار مفید برای سلامتی بدن میباشد که برای سرفه و سینه درد و لاغری و کاهش وزن و ضدعفونی بدن و جلوگیری از استفراغ و موارد بسیار دیگری استفاده میشود.

 

در این مطلب به فواید نارنج و آب نارنج خواهیم پرداخت و همچنین در مورد مضرات نارنج هم نکاتی را خدمت شما عرض خواهیم کرد.

 

اسم من در فارسى ««نارنگ »» بوده و اعراب آن را معرب كرده نارنج خوانده اند عده اى را عقیده بر ان است كه من از زمان بسیار قدیم در ایران مخصوصا سواحل دریاى مازندران وجود داشته ام ؛ داراى عناصر مفیدى كه در لیمو و پرتقال ذكر شده بوده ؛ و همانند ان ها سودمند مى باشم .

 

بعلاوه بر آب من یك ماده ى صمغى و لعابى وجوددارد كه مرا بین مركبات ممتاز كرده ؛ و بعلت همین مواد است كه ترشى من براى اعصاب ضرر ندارد و براى سرفه و سینه درد نافع است . براى معالجه من كم و ناچیز است .

 

درمان درد سینه و سرفه با نارنج

اگر مبتلا به درد سینه و سرفه هستید، یك شماره نارنج را از میان دو قسمت كرده كمى نبات كوبیده و كمى نشاسته روى ان بپاشید، و بعد ان را روى آتش ‍ بگذارید تا یكى دو جوشى بزند بعد ان را بمكید و ببینید چگونه سینه ى شما را نرم كرده و اخلاط ان را خارج مى كند. نوشیدن آب من مخلوط با شكر، مسهل الصفرا و مسكن فشار ان است .

 

کاهش فشار خون با نارنج

فشار خون را كم مى كنم . زیاده روى در خوردن من كبد را ضعیف مى كند و مخصوصا اگر ناشتا خورده شوم . ولى اگر آب مرا مخلوط با عسل میل نمایید، از زیان ان خواهید كاست .

 

فواید پوست میوه نارنج

پوست میوه ى من كه به صورت خلال نارنج مصرف مى شود، نشاط آور و مقوى قلب و معده است و خوردن ده گرم خشك كرده ى ان كه كوبیده و با آب میل نمایید، از استفراغ و دل بهم خوردگى جلوگیرى مى كند و انگلهاى معده و روده را از بین مى برد. ضماد ان با سركه روى شقیقه از سر درد جلوگیرى مى نماید.

 

جلوگیری از استفراغ

از استفراغ و دل بهم خوردگى جلوگیرى مى كند و انگلهاى معده و روده را از بین مى برد. ضماد ان با سركه روى شقیقه از سردرد جلوگیرى مى نماید.

 

ضماد پخته میوه كامل من كه پوست و مغز و هسته رابا هم باشند، جهت جرب و خارش و جوش هاى جلدى و نرم كردن پوست بدن و موى سر بى نظیر مى باشد. من زایمان را راحت مى كنم و پادزهر زهر عقرب و سایر حشرات مى باشم .

فواید و مضرات نارنج | عرق بهار نارنج + فواید آب نارنج در طب سنتی

خواص شگفت انگیز نارنج

 

نارنج برای ضدعفونی بدن

اثر ضدعفونى كننده و میكروب كشى من زیاد بوده ؛ و پیشینیان مرا ضد طاعون و وبا مى دانستند، و نیز براى كسانى كه در اثر تنفس در هواى كثیف ؛ دچار خفقان شده اند نافع است . تخم من پادزهر زهر حشرات مى باشد. بوییدن شكوفه من كه به بهار نارنج مشهور است مقوى دماغ بوده و درمان زكام است .

 

عرق بهار نارنج

آب مقطر شكوفه ى من كه نامش عرق بهار نارنج است ؛ مقوى جسم و روح مى باشد، دماغ را باز مى كند و ان را تقویت مى نماید – درمان بى خوابى هاى عصبى است ولى زیاده روى در خوردن و بوییدن ان خود بى خوابى ایجاد مى نماید در بیمارى هاى سینه و قلب تجویز مى شود.

 

به مبتلایان به غشى توصیه كنید كه همیشه یك شیشه بهار نارنج در خانه داشته باشند و هنگام ناراحتى از ان كمى بنوشند براى رفع قولنج و تقویت اشتها و قواى جوانى نافع است ؛ آروغ و سوزش هاضمه را تسكین مى دهد، مخلوط عرق بهار نارنج و آب كرفس به مقدار مساوى جهت استخراج سنگ هاى كلیه و مثانه و خرد كردن آن ها بسیار مفید مى باشد.

 

نارنج برای دوران عادت ماهانه زنانه

سابقاً براى باز شدن عادت ماهانه زنان ؛ مقدارى از ان رابه پنبه یا پشم آغشته و استعمال مى نمودند. عرق بهار نارنج زود فاسد مى شود و كپك مى زند، و بایستى همیشه ان را تازه تهیه كرده ودر شیشه هاى تیره رنگ حفظ نمود ایرانیان قدیم آن را در ظروف مسى سر بسته نگاهدارى مى كردند و بخوبى مى دانستند كه نور ان را فاسد مى كند.

 

گذاشتن بهار نارنج مانند پوست ان در كمد لباس ؛ مانع بید زدن ان ها است ؛ مرباى بهارنارنج مقوى معده است ؛ دم كرده بهار نارنج ضد تشنج بوده ؛ سكسكه را تسكین مى دهد، خوردن دو مثقال ان ضد زهر غذایى است . مرباى بهار نارنج كلیه خواص عرق ان را دارد.

 

فواید آب نارنج در طب سنتی

استفاده از آب نارنج در تهیه غذا و سالاد علاوه بر این که باعث خوشمزه‌تر شدن و عطر ویژه نارنج به غذای شما میشود، ارزش غذایی و خواص درمانی فراوانی به همراه خواهد داشت.
 
طب سنتی سابقه طولانی در استفاده از خواص نارنج، از میوه، عرق بهارنارنج، چای بهارنارنج، رب نارنج و آب نارنج دارد. در اینبخش از ستاره شما رابا خواص آب نارنج در طب سنتی و کاربرد آب این میوه پرخاصیت در جلوگیري و درمان بیماری‌ها آشنا میکنیم.

خواص آب نارنج در طب سنتی

طبع نارنج سرد و خشک است و از همه ی قسمت‌هاي‌ این گیاه «میوه، برگ، پوست و شکوفه» در طب سنتی برای درمان بیماری‌ها استفاده میشود. آب نارنج هم از میوه نارس و هم از میوه رسیده تهیه میشود ودر برخی خواص درمانی آب نارنج نارس قوی‌تر و موثر است.
 

مصرف آب نارنج به دفع سموم بدن کمک میکند و باعث دفع صفرا و فعالیت بهتر کبد میشود. کمک به تصفیه خون، درمان اختلالات کبدی، کاهش ترشح صفرا و تسکین سردردهایی که حاصل از مشکلات صفراوی است از خواص آب نارنج است.

 

از آب نارنج در طب سنتی برای خارج کردن خلط‌هاي‌ غلیظ و زردرنگ سینه استفاده میشود.

 

بهبود دستگاه گوارش با آب نارنج

آب نارنج همانند سایر میوه‌هاي‌ ترش برای سلامت دستگاه گوارش مفید است و برای درمان خانگی سوء تغذیه، نفخ، افزایش اشتها و درمان حالت تهوع کاربرد دارد.

 

آب نارنج حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد آنتی‌اکسیدان است و یک ماده ضد سرطان طبیعی محسوب میشود.

از دیگر خواص آب نارنج در طب سنتی استفاده از ان برای بازرسی فشار خون بالا است. متخصصان طب سنتی مصرف نصف لیوان آب نارنج همراه با یک قاشق عسل بعد از خوردن غذا را برای افرادی که فشار خون بالا دارند، توصیه میکنند.

 

آب نارنج دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی است و قرقره کردن ان به درمان تورم حلق و گلو کمک می کند.

 

از دیگر کاربردهای درمانی آب نارنج در طب سنتی استفاده از ان برای درمان درد سینه، سرفه و سردردهای ناشی از گرمی است. به این منظور، آب نارنج تازه رابا کمی نبات جوشانده و میل کنید.

 

خواص آب نارنج برای پوست

آب نارنج یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست محسوب میشود و دارای خواص ضدالتهابی و ضد باکتریایی است. شما می توانید، آب نارنج تازه را گرفته و معادل یک سوم حجم ان گلاب اضافه کنید و هرروز صورت خودرا با ان بشویید. شست و شوی پوست صورت با این ترکیب، پوست چهره را تقویت می کند.

 

آب نارنج همانند سایر خانواده مرکبات سرشار از ویتامین C بوده و برای جلوگیری و درمان سرماخوردگی، گرفتگی بینی و درمان سینوزیت مفید است.

فواید و مضرات نارنج | عرق بهار نارنج + فواید آب نارنج در طب سنتی

خواص آب نارنج

 

آب نارنج برای لاغری

کمک به لاغری، کاهش وزن و درمان یبوست از دیگر خواص آب نارنج است. به این منظور آب نارنج تازه رابا مقدار کمی شکر مخلوط و مصرف کنید. آلکالوئید سینافین موجود در آب نارنج، باعث افزایش متابولیسم بدن و کاهش اشتها شده ودر کنار ورزش می تواند باعث لاغری و کاهش وزن افراد شود.

 

مصرف آب نارنج در کاهش کلسترول بالای خون موثر است و برای پیشگیري از بیماری‌هاي‌ قلبی، تحریک و تقویت عضلات قلب نقش اساسی داشته ودر رفع نارسایی‌ها، ضعف قلب و ترومبوز بسیار موثر است.

 

از بین بردن پف زیر چشم

از بین بردن پُف کردگی زیر چشم از دیگر خواص آب نارنج در طب سنتی است.

آب نارنج، در کاهش قندخون موثر است و از این رو به بیماران دیابتی توصیه می شود این چاشنی را همراه سالاد سبزیجات تازه و غذایشان مصرف کنند.

 

خوردن آب نارنج همراه غذا به جذب بهتر آهن غذا توسط سلول‌هاي‌ بدن کمک می کند و برای افراد مبتلا به کم خونی مفید است.

مضرات آب نارنج :

براساس اصول طب سنتی، همه ی مواد غذایی ترش برای اعصاب بدن مضر هستند، با این وجود در میان ترش مزه‌ها، نارنج کمترین ضرر رابه عصب‌ها میرساند. عده اي از عوارض زیاده‌روی در مصرف آب نارنج عبارتند از:

 

زیاده‌روی در مصرف نارنج و آب نارنج ممکن است باعث افزایش فشار خون شود که می تواند باعث افزایش ضربان قلب و تپش قلب شود. لازم است بدانید آب نارنج با کافئین واکنش میدهد و خطر ابتلا به فشار خون بالا، غش، حمله قلبی و سکته مغزی را افزایش می دهد.

 

1- آب نارنج ممکن است با دارو‌هاي‌ استاتین تداخل دارویی ایجاد کند.

 

2- استفاده از آب نارنج در برخی افراد باعث تشدید سردردهای میگرنی میشود.

 

3- آب نارنج ممکن است باعث تشدید بیماری گلوکوم شود.

 


توضیحات پایانی در مورد نارنج :

نارنج نام درخت و میوه‌ای از زیرردهٔ رُزمانندها، راستهٔ ناترک‌سانان، تیره سدابیان، جنس مرکبات است.

 

از آب نارنج برای خوشبو کردن و بهبود طعم غذا استفاده می‌شود و در صنعت عطرسازی و شامپوسازی هم کاربرد دارد.

 

شکوفه‌های آن یکی از معطرترین گلهاست که آن مربای بهار نارنج و همچنین عرق نارنج در طب سنتی ایران کاربرد دارد.

 

برچسب‌ها:

تغذیه سالم

بیشتر بخوانید
صبحانه نخوردن چه ضررهایی برای بدن دارد ؟ صبحانه نخورها بی اعصاب‌تر هستند مصرف مواد غذایی مناسب برای صبحانه باعث تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن شده و کمک می‌کند که با انرژی بیشتری روز را سپری کنید. اما ...

آموزش شيريني و کيک

جدیدترین مطالب سایت

 گلستان سعدی

فیلم تجاوز جنسی به دختر جوان در آسانسور
فیلم تجاوز جنسی به دختر جوان در آسانسور
مشاهده بیشتر