مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

تجاوز جنسی به دروازه بان دختر در مراسم بهترین های جهان (عکس) تجاوز جنسی به دروازه بان دختر در مراسم بهترین های جهان (عکس) تصویر دردناک از زلزله کرمانشاه تصویر دردناک از زلزله کرمانشاه گفتگو جالب و خواندنی با سرایدار افغانی موفق در ایران گفتگو جالب و خواندنی با سرایدار افغانی موفق در ایران اسب عجیبی که در پاهایش شاخ گوزن دارد (+تصاویر) اسب عجیبی که در پاهایش شاخ گوزن دارد (+تصاویر) خودکشی فردی در پل میدان امام حسین (ع) مشهد (+عکس) خودکشی فردی در پل میدان امام حسین (ع) مشهد (+عکس) پوسترهای جدید به مناسبت آغاز ماه ربیع الاول پوسترهای جدید به مناسبت آغاز ماه ربیع الاول دیدار رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده کرمانشاه (+تصاویر) دیدار رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده کرمانشاه (+تصاویر) شکستن سکوت زهرا امیر ابراهیمی در فیلم نرگس شکستن سکوت زهرا امیر ابراهیمی در فیلم نرگس کودک آواره زلزله زده (عکس) کودک آواره زلزله زده (عکس) نقد تند زلزله مهیب و سهمگین کرمانشاه نقد تند زلزله مهیب و سهمگین کرمانشاه آموزش تهیه آسان ترشی لیته در منزل آموزش تهیه آسان ترشی لیته در منزل هر ایرانی چقدر یارانه گرفته ؟ هر ایرانی چقدر یارانه گرفته ؟ اس ام اس های جدید به مناسبت تبریک ماه ربیع الاول اس ام اس های جدید به مناسبت تبریک ماه ربیع الاول دانستنی های کاربردی در مورد بیماری آمپیم‌ دانستنی های کاربردی در مورد بیماری آمپیم‌ شعرهای زیبا در وصف شروع ماه ربیع الاول شعرهای زیبا در وصف شروع ماه ربیع الاول علت وقوع زلزله چیست و آیا پیش بینی زلزله ممکن است ؟ علت وقوع زلزله چیست و آیا پیش بینی زلزله ممکن است ؟ زندگی زهرا امیر ابراهیمی بعد از انتشار فیلم پورن زندگی زهرا امیر ابراهیمی بعد از انتشار فیلم پورن تیکه های طنز مهران مدیری در برنامه دورهمی (فیلم) تیکه های طنز مهران مدیری در برنامه دورهمی (فیلم) انسانیت این مرد در داروخانه (+ فیلم) انسانیت این مرد در داروخانه (+ فیلم) زندگی ساده پسر رئیس جمهور سابق ایران (عکس) زندگی ساده پسر رئیس جمهور سابق ایران (عکس)
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

جذابیت

در ماه رمضان چگونه خواب خود را تنظیم کنیم؟

مجموعه : پیشگیری از بیماری
تاریخ انتشار : 2 ژوئن 2015
در ماه رمضان چگونه خواب خود را تنظیم کنیم؟

مطمئنا یکی از مشکلاتی که افراد روزه دار در ماه مبارک رمضان به مشکل می خورند تنظیم خوابشان است.

 

درماه مبارك رمضان برنامه ریزی خواب افراد تغییر می‌كند، شرایط كلی خواب، خواب پس از سحرگاه، گروه بندی سه گانه و بهترین زمان خواب نیمروزی دراین ایام از موضوعاتی است كه در گفت وگویی تشریحی با رییس مركز اختلالات خواب بیمارستان بهارلو مطرح شده است.

 

خواب پس از سحرگاه

رئیس مركز اختلالات خواب بهارلو گفت: خواب پس از سحرگاه ماه رمضان برای روزه دارانی كه نتوانسته‌اند خواب شبانه خود را تكمیل كنند، مفید است. دكتر خسرو صادق نیت افزود: خواب پس از سحری روزه داران نیاز بدن را به ساعت‌های مورد نیاز خواب جبران می‌كند و همین امر سبب می‌شود فرد در طول روز بدون خواب‌آلودگی به فعالیت ادامه دهد.

وی اظهارداشت: تغییر برنامه زندگی در ماه مبارك رمضان و بیداری هنگام سحرگاه، برنامه خواب بسیاری از افراد را مختل و طی روز آنان را دچارخواب‌آلودگی می‌كند. روزه داران به جهت اینكه این تاثیرات را به حداقل برسانند باید برنامه مناسبی برای خواب خود در این ایام در نظر بگیرند. صادق نیت اضافه كرد: نیاز طبیعی برای خواب در افراد بزرگسالان حدود 7.5 تا 8.5 ساعت در شبانه ‌روز است تا در طول روز سرحال به فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهند. وی گفت: بهره مندی از خواب خوب و با كیفیت در ماه رمضان آن هم با برنامه ریزی مناسب و اصولی انسان را از مزایای معنوی این ماه بیشتر بهره مند خواهد كرد.

 

گروه‌بندی سه‌گانه

صادق نیت خاطر نشان كرد: افراد به سه دسته تقسیم می‌شوند گروه اول كسانی هستند كه شبها زود می‌خوابند و صبح‌ها نیز زود بیدار می‌شوند كه این گروه تنها با یك یا دوساعت جابه جایی خواب مشكلی در طول روز نخواهند داشت و در ماه رمضان این گروه می‌توانند با یك برنامه ریزی مناسب برای كمی‌زود‌تر خوابیدن حداقل خواب مورد نیاز خود را تامین كنند و طی روز سرحال باشند و خواب‌آلودگی در طی روز نداشته باشند. گروه دوم افرادی هستند كه معمولا دوست دارند شب‌ها دیرتر بخوابند و صبح دیرتر بیدار شوند. اغلب این افراد هم سحر سخت بیدار می‌شوند و هم كمبود خواب دارند.

 

وی افزود: گروه سوم آن دسته از افرادی هستند كه در حد وسط قراردارند یعنی حدود ساعت 11 تا 12 شب می‌خوابند و حدود شش یا هفت صبح بیدار می‌شوند. این افراد می‌توانند ساعت خواب خود را با برنامه‌ریزی، یك یا دو ساعت جابه‌جا كنند تا سحر راحت بیدار شوند. رئیس مركز اختلالات خواب بهارلو به این گروه توصیه كرد: درایام ماه مبارك بعد از سحر فرصت مناسبی ست كه این گروه می‌توانند كمبود خواب خود را جبران كنند.

 

بهترین زمان خواب

صادق نیت گفت: بهترین زمان برای خواب نیمروز، ساعات نزدیك به ظهر است. در واقع اگر كسی در نظر دارد ساعت سه و چهار بعدازظهر چرت كوتاهی بزند، بهتر است آن را به قبل از ساعت یك تا دو بعدازظهر موكول كند. وی توصیه كرد: آن دسته از افرادی كه به نوعی از بی‌خوابی رنج می‌برند و به طور معمول به سختی به خواب می‌روند بهتر است ظهرها نخوابند.

 

شرایط كلی خواب

فلوشیپ اختلالات خواب به افرادی كه پس از سحری خوابشان نمی‌برد توصیه كرد: استفاده ازحداقل روشنایی (نور لامپ در منزل ) كمك مناسبی برای بازگشت به خواب پس از ساعت سحرگاهی است، زیرا با كم كردن نور این امكان به بدن برای بازگشت به خواب داده می‌شود. به گفته وی این افراد از نوشیدن چای یا قهوه هنگام سحری پرهیز نمایند. صادق نیت یاد آور شد: انسان توان این را دارد كه برای چند روزی، یكی دو ساعت كمتر از نیاز خواب شبانه بخوابد و این كمبود، در عملكرد و راندمان كارهای روزانه وی بی‌اثر باشد، البته به شرط آنكه پس از چند روز متوالی، یك روز مثلا در آخر هفته فرصت جبران كمبود خواب به بدن داده شود.

وی اضافه كرد: در شب‌های احیای ماه مبارك، روزه داران عصر آن روز خوب بخوابند تا بتوانند شب بیدار باشند. علاوه براین می‌توان برای بیدار ماندن از موادی مانند قهوه و چای استفاده كرد. وی درخاتمه برای داشتن خواب خوب توصیه كرد: به طور كلی هنگام خواب باید نور در اتاق وجود نداشته باشد، به همین دلیل استفاده از پرده‌های ضخیم مفید خواهد بود زیرا نور مانع از ورود مغز به مرحله خواب می‌شود، حتی اگر برخی از افراد عادت به استفاده از چراغ خواب دارند، باید نور آن بسیار كم باشد.

 

 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

 

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

جدیدترین مطالب سایت

درمان ریزش مو