مجتمع فنی تهران

قاصدک 24

فروش خودرو

درمان هموروئيد
مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

مطالب پیشنهادی

تجاوز جنسی به دروازه بان دختر در مراسم بهترین های جهان (عکس) تجاوز جنسی به دروازه بان دختر در مراسم بهترین های جهان (عکس) تصویر دردناک از زلزله کرمانشاه تصویر دردناک از زلزله کرمانشاه گفتگو جالب و خواندنی با سرایدار افغانی موفق در ایران گفتگو جالب و خواندنی با سرایدار افغانی موفق در ایران اسب عجیبی که در پاهایش شاخ گوزن دارد (+تصاویر) اسب عجیبی که در پاهایش شاخ گوزن دارد (+تصاویر) خودکشی فردی در پل میدان امام حسین (ع) مشهد (+عکس) خودکشی فردی در پل میدان امام حسین (ع) مشهد (+عکس) پوسترهای جدید به مناسبت آغاز ماه ربیع الاول پوسترهای جدید به مناسبت آغاز ماه ربیع الاول دیدار رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده کرمانشاه (+تصاویر) دیدار رهبر انقلاب از مناطق زلزله زده کرمانشاه (+تصاویر) شکستن سکوت زهرا امیر ابراهیمی در فیلم نرگس شکستن سکوت زهرا امیر ابراهیمی در فیلم نرگس کودک آواره زلزله زده (عکس) کودک آواره زلزله زده (عکس) نقد تند زلزله مهیب و سهمگین کرمانشاه نقد تند زلزله مهیب و سهمگین کرمانشاه آموزش تهیه آسان ترشی لیته در منزل آموزش تهیه آسان ترشی لیته در منزل هر ایرانی چقدر یارانه گرفته ؟ هر ایرانی چقدر یارانه گرفته ؟ اس ام اس های جدید به مناسبت تبریک ماه ربیع الاول اس ام اس های جدید به مناسبت تبریک ماه ربیع الاول دانستنی های کاربردی در مورد بیماری آمپیم‌ دانستنی های کاربردی در مورد بیماری آمپیم‌ شعرهای زیبا در وصف شروع ماه ربیع الاول شعرهای زیبا در وصف شروع ماه ربیع الاول علت وقوع زلزله چیست و آیا پیش بینی زلزله ممکن است ؟ علت وقوع زلزله چیست و آیا پیش بینی زلزله ممکن است ؟ زندگی زهرا امیر ابراهیمی بعد از انتشار فیلم پورن زندگی زهرا امیر ابراهیمی بعد از انتشار فیلم پورن تیکه های طنز مهران مدیری در برنامه دورهمی (فیلم) تیکه های طنز مهران مدیری در برنامه دورهمی (فیلم) انسانیت این مرد در داروخانه (+ فیلم) انسانیت این مرد در داروخانه (+ فیلم) زندگی ساده پسر رئیس جمهور سابق ایران (عکس) زندگی ساده پسر رئیس جمهور سابق ایران (عکس)
گالری عکس

فروش خودرو

زیبایی بهروز

جذابیت

غار علیصدر در همدان بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار آبی جهان است

مجموعه : مکانهای تفریحی ایران
تاریخ انتشار : 17 فوریه 2016
غار علیصدر در همدان بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار آبی جهان است

غار علیصدر همدان یکی از جاذبه های گردشگری همدان بزرگترین و طولانی ترین غار آبی جهان میباشد.

 

به گزارش تالاب هوای مطبوع و مطلوب غار در ایام مختلف سال به‌خصوص در بهار و تابستان موجب شده تا گردشگران بسیاری این پدیده شگرف طبیعی را به عنوان اولین و مهم‌ترین مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. در ایام نوروز 92 استقبال از این غار به حدی بود که برخی افراد ساعت‌ها برای گرفتن بلیت در صف منتظر می‌ماندند. برخی نیز مجبور بودند شب را در روستای علیصدر به امید بازدید از این غار صبح کنند.

 

منظره داخل غار بسیار بدیع و هوای آن بسیار پاک و لطیف بوده و عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی میکروبی است و در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. همچنین هوای داخل غار سبک بوده و حالت سکون مطلق دارد. به طوری که چنانچه شمعی در آنجا روشن کنند، هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی‌شود.

 

مردم روستای علیصدر کبودراهنگ و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. علاوه بر این، در 100 سال گذشته، اهالی روستا با هدایت مازاد آب نهر سراب به غار علیصدر، از آن به عنوان مخزن و سدی برای استفاده در فصل گرما بهره می‌بردند.

 

علیصدر غاری زنده است و هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی‌شود و جریان هوایی که در آن وجود دارد از تنگی نفس جلوگیری می‌کند. همچنین به علت عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نمی‌شود.

 

اما فضای سراسر آرامش و معنوی این غار باعث شده تا در هنگام ورود احساس سبکی و نزدیکی خاصی با آفریدگار این پدیده عظیم داشته باشی. قندیل‌های زیبا که توسط نقاشی چیره‌دست بر بوم غار کشیده شده بیش از هر چیز چشم علاقمندان را به خود جذب می‌کند.

 

غار علیصدر به دو غار سراب و سوباشی متصل است که با هر کدام به ترتیب هفت تا 11 کیلومتر فاصله دارد.هم‌اکنون 14 کیلومتر از طول غار علیصدر شناسایی شده که در چهار کیلومتر آن می‌توان قایقرانی کرد. بسیاری از زمین‌شناسان معتقدند که غار علیصدر با غارهای دیگری همچون غار قوری‌قلعه در ارتباط است.

 

آنچه غار علیصدر را از سایر غارهای آبی جهان متمایز می‌کند، سهولت استفاده از کانال‌های آبی درون آن است که به سبب وسعت غار به ‌راحتی می‌توان در آن طی مسیر کرده و با قایق‌های معمولی از درون آنها گذشت.

 

در برخی از معابر غار 10 الی 11 کیلومتر پیشروی شده است، ولی هنوز تمام کانال‌ها و شبکه‌های ارتباطی غار کشف نشده‌اند. در حال حاضر، پس از طی مسیر قابل قایقرانی، غارنوردی پیاده، در قسمت خشک غار آغاز می‌شود و گردشگران پس از طی مسافتی نسبتاً طولانی مجدداً با قایق ادامه مسیر می‌دهند.

 

غار علیصدر از بسیاری جهات، علی‌الخصوص به علت وجود گذرگاه‌های ممتد آبی و دریاچه‌های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده‌اند، یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی ایران و جهان و پدیده‌ای منحصر به فرد در نوع خود است.

 

فقط در معدودی از غارهای جهان، مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا، چنین زیبایی‌های خیره کننده‌ای وجود دارد.

 

نکته جالب این که غار از نوع غارهای تحکیم یافته است که در طول پنج میلیون سال گذشته هیچ گونه ریزشی در آن صورت نگرفته چرا که استالاگتیت و استالاگمیت‌های موجود در غار با عمری به همین میزان دیده می‌شوند.

 

آب دریاچه غار به قدری زلال بوده که تا عمق 10 متری با نور معمولی و چشم غیرمسلح به خوبی قابل رویت است. عمق آب غار، در قسمت‌های مختلف آن از صفر تا 14 متر در نوسان است.

 

در مجموع، بازدید از محوطه وسیع قندیل‌ها، قندیل بزرگ، جزایر سوم و چهارم، قایقرانی، غارنوردی و گذر از پیچ و خم گذرگاه‌های آبی و دالان‌هایی با سقف بلورین، به بیننده می‌باوراند که این اثر، حقیقتاً یکی از شاهکارهای جهان آفرینش است و هیچ وصفی توان توصیف این همه شکوه و زیبایی را ندارد.

 

این غار تاریخی و بنام چیده شدن سفره‌ی هفت‌سین ایسنا را هم در عمق آب‌های خود تجربه کرده است. گروه غواصی خبرگزاری ایسنا در اسفند ماه سال 91 در حرکتی بدیع، برای نخستین ‌بار چینش سفره‌ی هفت‌سین را در عمق دهلیزهای آبی غار علیصدر همدان انجام داده است.

 

غار علیصدر در همدان بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار آبی جهان است 

غار علیصدر در همدان بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار آبی جهان است 

غار علیصدر در همدان بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار آبی جهان است

قدمت سنگ‌های غار علیصدر به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) برمی‌گردد. دهانه اصلی غار علیصدر در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان در کوه‌های زاگرس یکی از روستاهای شهرستان کبودراهنگ به همین نام، قرار دارد.

 

درمان ریزش مو

درمان ریزش مو

جدیدترین مطالب سایت

درمان ریزش مو