10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

مجموعه : عجیب ترین
10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

نورهای شبح‌وار در دریاچه‌های Gippsland
این نورها که حالتی شبح‌وار ایجاد کرده‌اند، در نتیجه یک واکنش شیمیایی به نام زیست‌تابی یا bioluminescence ایجاد شده‌اند، برای گرفتن این عکس، عکاس شاتر را روی سرعت کم قرار داده و با ریختن ماسه و سنگ در آب و آشفته کردن موجودات ذره‌بینی آب را اشفته کرده، تا نور پیشتری بپراکنند و به این نورها که حالتی شبح‌وار ایجاد کرده‌اند، در نتیجه یک واکنش شیمیایی به نام زیست‌تابی یا bioluminescence ایجاد شده‌اند، برای گرفتن این عکس، عکاس شاتر را روی سرعت کم قرار داده و با ریختن ماسه و سنگ در آب و آشفته کردن موجودات ذره‌بینی آب را اشفته کرده، تا نور پیشتری بپراکنند و به این ترتیب نور آبی شبح‌وار را تا حد امکان بیشتر ثبت کرده است.

 

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۲- تیرک‌های نور
بیشتر شما با شفق قطبی آشنا هستید، اما در این تصاویر شما شفق قطبی نمی‌بینید، بلکه نور را در رنگ‌ها بسیار زیبا به صورت عمودی و به شکل تیرک یا پایه‌های مرتفعی می‌بینید که از آسمان تا زمین کشیده شده است.
این نورها فقط در شرایط ویژه‌ای شکل می‌گیرند و قابل رؤیت هستند: هوا باید خیلی سرد باشد، یعنی زیر ۲۰ درجه سلسیوس، سرعت وزش باد هم باید خیلی کم باشد. تحت این شرایط کریستال‌های ریز یخ در جو شکل می‌گیرند که نور را به این صورت بازتاب می‌دهند.

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۳- مجسمه‌های برفی سوررئال
این عکس زمستان سال پیش در شمال فنلاند در منطقه‌ای به نام لاپلند گرفته شده است، برودت هوا و بارش برف روی درختان باعث می‌شود که درخت‌های معمولی به شکل مجسمه‌های سوررئال عجیبی درآیند که هر کس به فراخور تخیل خود می‌تواند تصوری متفاوت از آنها داشته باشد، از موجودات فضایی تا انسان و حجم‌های بی‌شکل.

 

لاپ‌لَند (به فنلاندی: Lappi و به سوئدی: Lappland) نام منطقه و مرز فرهنگی ای در اروپای شمالی می‌باشد که بیشتر آن در مدار قطبی شمال واقع شده است. این منطقه، نواحی شمالی نروژ، سوئد و فنلاند را در بر گرفته و تا شبه‌جزیره کولا در روسیه امتداد می‌یابد.

 

لاپ‌لند از سمت غرب، توسط دریای نروژ، از شمال به‌وسیله دریای بارنتز و از شرق توسط دریای سفید، احاطه شده است. این منطقه به خاطر اقوام شمال اسکاندیناوی که به «لاپ» معروفند و به طور پراکنده برای چند هزار سال در آن ساکن هستند، لاپلند نامیده شده است. بسیاری از اقوام لاپ، زندگی یکنواخت و ساکنی دارند و با سایر مردم اسکاندیناوی و فنلاند، پیوند برقرار نموده‌اند. این منطقه، همچنین محل زیست صدها هزار رأس گوزن شمالی است.

 

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۴- ابرهای عدسی‌شکل
اینها ابرهایی به شکل عدسی هستند که گاهی هم به صورت چندلایه دیده می‌شوند و در ارتفاعات خیلی بالا شکل می‌گیرند.
در مجاورت قله‌های کوه‌ها، اگر رطوبت هوا تحت نیروی جریان‌های هوا به سمت بالا حرکت کند، این ابرها شکل می‌گیرند، به خاطر شکل ویژه‌شان، خیلی‌ها آنها را سفینه‌های موجودات فرازمینی تصور می‌کنند.

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۵- شفق قطبی
می‌رسیم به شفق‌های قطبی، نورهای سحرکننده‌ای که در آسمان مناطق قطبی دیده می‌شوند، وقتی ذرات باردار بادهای خورشیدی به میدان مغناطیسی زمین می‌رسند و در امتداد جهت میدان مغناطیسی به سمت قطب‌ها شتاب می‌گیرند و به جو برخورد می‌کنند، این نورها شکل می‌گیرند.
معمولا شفق قطبی در عرض جغرافیایی ۱۰ تا ۲۰ درجه قابل رؤیت است.

 

شَفَق قُطبی (به انگلیسی: Aurora) یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است. شفق قطبی پدیدهٔ ظهور نورهای رنگین و متحرک در آسمان شب است و معمولاً در عرض‌های نزدیک به دو قطب زمین که براثر برخورد ذرات باردارِ بادِ خورشیدی و یونیزه شدن مولکول‌های موجود در یون‌سپهر (یونوسفر) زمین به وجود می‌آید.

 

شفق‌های قطبی نورهای زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند. که معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند. آنها در یونوسفر تشکیل می‌شوند و در سپیده‌دم قطبی قابل مشاهده هستند. در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق‌های شمالی نیز گفته می‌شود که این نام بر گرفته از نام ایزدگونه رومی سپیده‌دم و نام یونانی باد شمالی است که در سال ۱۶۲۱ توسط پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی گذاشته شد. به شفق‌های قطبی، نور قطب شمال هم گفته می‌شود زیرا آنها غالباً در نیم کرهٔ شمالی رویت می‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک می‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که بتوانید آنها را ببینید به طور مثال در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب هستند امکان رویت آنها بسیار زیاد است.

 

شفق‌های قطبی در نزدیکی قطب مغناطیسی شمالی ممکن است خیلی بالا باشد ولی در افق شمالی به صورت سبز بر افروخته و در صورت طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می‌شود. شفق‌های قطبی معمولاً از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل اتفاق می‌افتند. بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده رقص ارواح می‌گویند.

 

در قطب جنوب نیز این اتفاق می‌افتد ولی فقط در جنوبی‌ترین عرض جغرافیایی قابل رویت است. و گاهی اوقات در آمریکای جنوبی و استرالیا (استرالیا در زبان لاتین به معنی جنوب است).

 

بنجامین فرانکلین اولین کسی بود که به شفق‌های قطبی توجه نشان داد. در تئوری او علت وقوع شفق‌های قطبی این انتقال نور در مرکز بار الکتریکی در سرزمینهای قطبی توسط برف و رطوبت شدت می‌گیرد، بود.

 

علت وقوع شفق قطبی خروج جرم از تاج خورشیدی است که از طریق مغناطره و کمربند وان آلن به مناطق قطبی هدایت می‌شوند.

 

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۶- حفره‌ای در آسمان
گاهی در ابرهای آلتوکومولوس یا سیروکومولوس حفره‌ای شکل می‌گیرد که می‌تواند به صورت مدور یا بیضوی باشد.
این حرفات را با پدیده‌ای به نام پدیده Bergeron می‌توان توضیح داد:
این حفرات وقتی شکل می‌گیرند که با وجود دمای زیر دمای انجماد آب در محل، به خاطر فقدان ذرات ظریف یخ، آب به صورت معمول نتواند منجمد شود. تحت این شرایط وقتی کریستال‌های یخ شکل بگیرند، ذرات آبی که در مجاوری کریستال‌ها هستند، تصعید می‌شوند، در نتیجه در جای آنها این حفره‌های دیده می‌شوند.

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۷- ابرهای لوله‌ای
این ابرهای بسیار طویل لوله‌ای شکل گاه می‌توانند هزار کیلومتر طول داشته باشند، آنها در ارتفاع دو کیلومتری شکل می‌گیرند.
این ابرها به صورت پراکنده در مناطق مختلف دنیا، رؤیت شده‌اند، ولی در منطقه‌ای به نام کویینزلند در استرالیا، این ابرها به صورت مرتب در بهار شکل می‌گیرند.
این ابرها و هوای پیرامون آنها می‌توانند باعث آشفتگی در جریان هوا شوند و برای پرواز هواپیماها خطراتی ایجاد کنند.
این ابرها به ابرهای Morning Glory موسوم هستند.

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۸- مه ناشی از پدیده کوندو
این عکس در شهر پاناما در فلوریدا گرفته شده است، مه روی خلیج مکزیک شکل گرفته است و در امتداد ساحل پیش رفته و روی ساختمان‌ها را گرفته است و منظره‌ای شبیه یک سونامی ایجاد کرده است.

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۹- شبح بروکن
در این حالت سایه یک شیء مثلا هواپیما روی لایه ابرها می‌افتد و دور سایه را یک هاله نور فرامی‌گیرد، این هاله می‌تواند به صورت رنگین کمانی هم باشد و ناشی از پراش نور است.

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

۱۰- رنگین‌کمان آتش
این رنگین‌کمان‌ها بسیار ندرت دیده می‌شوند، ابرها باید از نوع سیروش باشند و در ارتفاع شش کیلومتری شکل گرفته باشند، همچنین میزان کریستال‌های یخ آنها باید در حد معنی باشد تا تصویری به این صورت بتواند ایجاد بشود:

 

10 پدیده ترسناک و واقعی در جهان

 

مطالب مرتبط :

پدیده های بسیار عجیب و خارق العاده از سراسر جهان

پدیده های عجیب و باورنکردنی به روایت تصویر

عجیب ترین پدیده های طبیعی در دنیا

عکس های دیدنی از شکل های عجیب و غریب ابرها

عکس های دیدنی از پدیده ابرهای حفره دار

عکس های جالب از پدیده بی نظیر و کمیاب ماه آبی

تصاویری زیبا از پدیده های طبیعت دنیا

تصاویر جالب از پدیده ای شگفت انگیز در ساحل انگلستان

تصویر پدیده پایان دنیا و وحشت مردم

پدیده ای شگفت انگیز در آسمان استرالیا

 

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت