بروزرسانی : 28 آذر 1394

مسن ترین پرنده دنیا با 64 سال سن (عکس)

مسن ترین پرنده دنیا با 64 سال سن (عکس)

شاید برای شما هم جالب باشد که مسن ترین پرنده دنیا را بشناسید. با ویزدم (Wisdom) پیر ترین پرنده ی شناخته شده در حیات وحش آشنا شوید. او ۶۴ سال سن دارد. ویزدم یک مرغ دریایی است، گونه ای که اقیانوس آرام شمالی قلمرو آنهاست و عمری غیر معمول طولانی دارند، البته نه به طولانی ویزدم. پیرترین مرغان دریایی نهایتا ۴۰ سال عمر می کنند.

ویزدم برای اولین بار در سال ۱۹۵۶ توسط نویسنده ی سرشناس، چندلر رابینز (Chandler Robbins) شناسایی و شماره گذاری شد. بسیاری از پرندگان قبل از اینکه شماره ی متصل به پایشان تعویض شود، شماره ی خود را از دست می دهند. با این حال شماره ی ویزدم مرتب تعویض شده و به خاطر دقت بالای این روش، پرنده شناسان حداقل عمر او را ۶۴ سال می دانند. ماه پیش او دقیقا بعد از یک سال با مستر گوو (Mr.Goo) که از حداقل دسامبر ۲۰۱۲ جفتش به حساب می آید به میدوی اتول (Midway Atoll) در شمال غرب هاوایی بازگشت. جزیره ی میدوی خانه ی ۹۹.۷% از مرغان دریایی است. اندکی بعد از رسیدنش، ویزدم تخم گذاشت.

مسن ترین پرنده دنیا با 64 سال سن (عکس)

مرغان دریایی معمولا تا پایان عمر با جفت خود می مانند و ویزدم تا کنون بیشتر از یک جفت داشته است. محققان تخمین می زنند که ویزدم در طول عمر خود تا به حال ۳۶ جوجه پرورش داده است. یک مرغ دریایی در سال یک مرتبه تخم می گذارد و حدود شش ماه را به همراه جفتش صرف تغذیه و نگهداری ازجوجه می کند. به غیر از این زمان، مرغان دریایی به طور مرتب هزاران مایل از دریا را برای وعده ای از ماهی مرکب و یا تخم های ماهی پرنده، جستجو می کنند. به نظر می رسد ویزدم بیش از شش میلیون مایل دریایی پرواز کرده است. این بیش از ۱۵ برابر فاصله ی زمین تا ماه است.

“در حالی که ما شاهد افت هفتاد درصدی جمعیت پرندگان دریایی نسبت به دهه ی ۵۰ میلادی هستیم، ویزدم یک نماد امید و انگیزه به حساب می آید” دن کلارک (Dan Clark) مدیر میدوی اتول هم چنین می افزاید:” ما بخشی از سرنوشت ویزدم هستیم و دیدن اینکه او بعد از دهه ها تلاش برای مدیریت و حفظ  زیستگاه مرغان دریایی به اینجا بازگشته مایه ی رضایت است.”

“مایه ی فروتنی است که او حداقل برای ۶۴ سال است که به میدوی می آید” برت ولف (Bret Wolfe) معاون منطقه می گوید “ملوانان نیروی دریایی لابد بارها از کنار این پرنده رد شدند، بدون اینکه بدانند او احتمالا پنجاه سال دیگر در حال نگهداری از جوجه ی جدیدش خواهد بود. او پل ارتباطی ما با گذشته و تجسم امید ما برای آینده است.”

مسن ترین پرنده دنیا با 64 سال سن (عکس)

مسن ترین پرنده دنیا

مدت کوتاهی بعد از اینکه در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۵ تخم گذاشت، ویزدم (سمت راست) با جوجه ی خود “حرف” می زند. مرغان دریایی نر و ماده به نوبت از تخم نگهداری می کنند. اولین شیفت که تا سه هفته طول می کشد برای پرنده ی نر است تا پرنده ی ماده فرصت داشته باشد ذخیره ی چربی خود را دوباره به دست آورد. بعد از شکسته شدن تخم، باز هر دو مسئولیت نگهداری و تغذیه ی جوجه را به عهده می گیرند.

مسن ترین پرنده دنیا با 64 سال سن (عکس)

پرنده

مسن ترین پرنده دنیا با 64 سال سن (عکس)

تصاویر دیدنی از فرار شیر ترسو از بوفالو ها

زندگی این پرنده مثل “جوجه اردک زشت” است + تصاویر

پاک کردن دندان زرافه توسط پرنده (عکس)

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت