قاصدک

لاغری و کاهش وزن

گردشگری در ایران

دکتر تاج بخش

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی

تبلیغات

گالری عکس

ماش ماده ای مفید برای افراد با فشار خون بالا

مجموعه : تغذیه سالم
ماش ماده ای مفید برای افراد با فشار خون بالا

ماش گیاهی علفی، دارای ساقه زاویه‌دار به ارتفاع ۴۰ تا ۷۰ سانتیمتر و برگ‌های منتهی به پیچک مرکب از ۴ تا ۷ زوج برگچه است.

 

ماش ماده ای مفید برای افراد با فشار خون بالا و یکی از حبوبات بسیار مفید و غنی است. با این که زادگاه اولیه آن ایران است، اما روز به روز کمتر استفاده می شود و در حال فراموش شدن است.

 

به گزارش تالاب شاید اگر از خواص فراوان آن مطلع شوید، به مصرف بیشتر آن راغب شوید. یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی آش ماش است. این دانه خاص ایران و خاورمیانه است و مصرف آن در دیگر مناطق دنیا رواج زیادی ندارد.

 

ماش ماده ای مفید برای افراد با فشار خون بالا

ماش ماده ای مفید برای افراد با فشار خون بالا

 

دانه ماش حاوی بسیاری از مواد مورد نیاز بدن است و در عین حال کالری کمی دارد. به این ترتیب پرخاصیت و کم کالری است و بهتر است در دوران رژیم لاغری حداقل هفته ای یک بار از ماش استفاده شود، چرا که بسیار زود هضم و غیر نفاخ است و به علت دارا بودن ویتامین A و D نیاز های بدن ما را تامین می کند و برای تقویت اعصاب و بینایی مفید است.

 

ماش پتاسیم فراوانی دارد، بنابراین مصرف آن برای مبتلایان به پرفشاری خون، توصیه می شود. ماش از نظر منگنز و سلنیوم نیز غنی است.

 

از سوی دیگر این ماده غذایی کاهش دهنده قند و چربی خون است. ماش برای درمان اسهال نیز مفید است. استفاده از ماش به شکل جوانه خواص آن را چند برابر می کند؛ چرا که فرایند جوانه زدن باعث می شود همه مواد مغذی به ویژه آهن افزایش یابد.

 

بنابر این برای مبتلایان به کم خونی بسیار مفید است. مصرف ماش ممنوعیتی برای هیچ کس ندارد؛ اما کسانی که اسیداوریک یا نقرس دارند، باید مواد غذایی حاوی پروتئین را که پورین گیاهی دارند، محدود کنند.

 

 

طرز تهیه سوپ جو و ماش

خواص مفید برخی از جوانه ها برای بدن انسان

 

برچسب‌ها:

تغذیه سالم

بیشتر بخوانید
پوست تخم مرغ را دور نریزید پوست تخم مرغ را دور نریزید...   1- جلوگیری از گرفتگی لوله‌های فاضلاب ریختن مقداری پوست خرد شده تخم‌مرغ روی صافی فلزی سینک، باعث تمیزی و جلوگیری از گرفتگی لوله‌ها می‌شود. آن‌ها همچنین ...

مجتمع فنی تهران

جدیدترین مطالب سایت

 گلستان سعدی

وجود 7 روزه جسد در هتلی در مکزیکوسیتی (+عکس)
وجود 7 روزه جسد در هتلی در مکزیکوسیتی (+عکس)
مشاهده بیشتر